PDA

Zobacz pełną wersję : polskie modliszki???



tomtom
13-06-2014, 07:56
Witam!
Nie interesowałem się nigdy modliszkami, aż do wczorajszego dnia. Byłem w lesie (okolice Ostrowca Świętokrzyskiego). W pewnym momencie moja siostra rozdarła się że koło niej chodzi jakiś patyczak wielki i żebym go zabrał :). Ku mojemu zdumieniu tym "patyczakiem" okazała się całkiem pokaźna modliszka :) Wziąłem ją na rękę i nawet nie uciekała przez dłuższy czas. Była wielkości mojego palca wskazującego. Niestety zanim kumpel wyjął cyfrówkę z plecaka, modliszka odleciała i wylądowała na oddalonych o parę metrów sosenkachc i już jej nie znaleźliśmy :(
Moje pytanie - czy w Polsce żyją jakieś gatunki modliszek? Do tej pory myślałem że to raczej tropikalne owady. Raczej wątpię abym trafił akurat na modliszkę, która uciekła z czyjejś hodowli.
Szukałem trochę w internecie ale nigdzie nie znalazłem konkretnej informacji na temat występowania modliszek w Polsce. Mogę tylko dodać, że ta którą znalazłem była bardzo podobna (o ile nie identyczna) do tej na zdjęciu:

http://www.wspinek.fr.pl/html/galeria/lariba/max/z_modliszka.jpg

OlekL
13-06-2014, 08:03
Zyje jeden gatunek , ale populacje są małe dlatego jest pod ścisla ochroną , nazwa łacinska o ile sie nie myle to Mantis Religiosa ( w drugim czlonie pewnie zrobilem błąd)

Dark Raptor
13-06-2014, 08:06
Tak. Pisz go zawsze z małej litery :)
A dokładnie podgatunek Mantis religiosa polonica. Jeśli Mantid ma rację to w Polsce znajdzie się jeszcze M. r. religiosa.
Zdaje się, że w ostatnim czasie jest jej coraz więcej, ale oczywiście jest pod ścisłą ochroną i w Czerwonej Księdze.

tomtom
13-06-2014, 08:10
Heh, sprawdziłem zdjęcia owej "Mantis Religiosa" i teraz już jestem pewien że to była ta modliszka :) No to mam szczęście, że udało mi się spotkać ją w realu :D Żałuję tylko tej fotki którą mógłbym jej zrobić. A zabrakło może 20 sekund :/

Lukas_d2005
13-06-2014, 13:57
tomtom - mantis REGOLISA ;P nieważne,no miałeś szczęście że mogłeś ją sobie tak obejżeć :)

piteer
13-06-2014, 14:06
hmmm
Lukas_d2005 jesli chciales poprawic tomtom'a to sie pomyliles ;)
Dark Raptor napisal poprawnie ( mantis religiosa)
ps. watpie zeby dalo sie znalezc m. religiosa religiosa w polsce...

PULSAR
13-06-2014, 15:26
Dlaczego watpisz? Jezeli byl na obszarze wystepowania to przy odrobinie szczescia mozna je znalezc.

Lukas - nazwa podana przez Dark Raptora jest poprawna, Twoja nie.

tomtom
14-06-2014, 05:37
OK, wiem już wszystko czego się chciałem dowiedzieć ;) Wielkie dzięki za odpowiedzi

Lukas_d2005
14-06-2014, 14:05
A rzeczywiście :) Zwracam honor mój błąd sssory ;)-<

42d3e78f26a4b20d412==