PDA

Zobacz pełną wersję : Zophobas morio



OBMAB
03-02-2013, 16:10
cześć! na tym forum jestem nowy:)
mam pytanie odnośnie wyżej wymienionego gatunku (supermącznika)
czy moge hodować je w ciemnym pojemniku, bez dopływu światła, ale zato w wysokiej tempweraturze (29-30c). I jeszcze jedno pytanie. Czy jak larwy przepoczwarzają się należy wyjąć inne larwy znajdujące się w tym samym pojemniku???

Dark Raptor
03-02-2013, 23:47
Tak, możesz je tak trzymać.
Najlepiej odkładać poczwarki i trzymać je w dość wilgotnym (ale nie za bardzo) pojemniku. Jeśli masz duże terra to problem odpada, gdy wwalisz do środka duży kawał spróchniałego drewna (zrobią w nim komory poczwarkowe).

morda
04-02-2013, 11:04
Wyciągaj jeśli możesz. Zofobasów nie miałem ale moje mączniki zjadały poczwarki. Zofobasy są jeszcze bardziej żarłoczne więc dobrze by było wyjąć.

OBMAB
04-02-2013, 12:31
dz za posty!
ale jeszcze jedno pytanie co do supermącznika
doradzacie, aby wyjmować poczwarki z podłoża (tzm te przepoczwarzające się w chrząszcze) oki ! jeże ktoś hoduje na dużą skalę supermączniki to też musi je wyjmować, gdy np. ma kilku centymetrową warstwę podłoża. To na logikę trzeda by tam łopatką grzebać? może sie myle, ale jeżeli tak to wybaczcie jestem narazie jeżeli hodzi o hodowle karmówki laikiem.

p.s
czyli że brak światła nie wpływa na rozwój supermączników
a ten pojemnik do hodowli ma ok 50cm długości, 30cm szerokości i 35cm wysokości

morda
04-02-2013, 13:10
Ja to się lubię bawić z takimi sprawami więc wyciągam poczwarki.

Hari
04-02-2013, 14:48
Jak ktos ma hodowle na duzą skale, to i miejsce bezpieczne na przepoczwarzenie sie larwy znajdą (jak pisał Raptor), bo przeciez nie są trzymane w małym słoiku. Co do światła, to nie jest ono potrzebne (przeciez one i tak siedzą gleboko w próchnie ;P). Zawsze mozesz sobie pogrzebać w podlozu i połowić poczwarki (działa uspokajająco - serio) ;)

OBMAB
04-02-2013, 15:14
naprawdę dzięki za tak wyrozumiałe odpowiedzi

i znowu !

to troche głupie, ale jak rozpoznać poczwarkę :)))???

CHCIAŁBUM ZAZNACZYĆ (Z PEŁNĄ ŚWIADOMOŚCIĄ), ŻE NA ŻADNYM FORUM TERRAIUM NIE MA TAK WYROZUMIAŁYCH I CIERPLIWYCH LUDZI JAK NA FORUM KARMÓWEK!!!

Arrow
04-02-2013, 16:20
hej,
Bartek poczwarka to hm......taki obcy, bialy, zwiniety w polkole, na pewno poznasz, albo jak sie bedziemy widziec to Ci pokaze :)

Dark Raptor
04-02-2013, 23:49
Foto stadiów rozwojowych (sorry za długość fotki):
http://republika.pl/owady_i_nie_tylko/owady/holometabol.jpg

Pracowałem przy naprawdę masowych hodowlach drewnojada. Wygląda to tak, że do dużego terra (150 x 60 x 60 – albo i więcej) ładowano z 15 cm torfu. Na wierzch wwalano duży próchniejący pniak (średnica ponad 30 cm i długość ponad 1 m). Dokarmiano „robactwo” warzywami, owocami, mięsem, same zaś zjadały też próchno i robiły w nim komory poczwarkowe. Nikt dzięki temu nie bawił się w ich wydobywanie. W swojej hodowli, gdy wrzuciłem pniak brzozowy, to po zdjęciu kory znalazłem 40 komór, jedna obok drugiej z poczwarkami w środku.

OBMAB
05-02-2013, 12:17
dzięki za zdjęcia !!!
ta naprawdę to nie chciało mie sie poszukać zdjęc poczwarki w internecie
serdeczne dzięki !!!

42d3e78f26a4b20d412==