PDA

Zobacz pełną wersję : czy sa hodowcy karmiacy tylko maczniakami??



Azzurreeuss
26-04-2014, 02:42
Juz drugi raz spotkałem sie z opinia iż lamparty mozna karmic samymi maczniaki (lepiej rosna, lepsze legi) czy znacie takich hodowców?? karmi ktos z was w ten sposob ?? mial ktos przypadek zapchania geka prze maczniaki??

prosze niechwypowiedza sie osoby ktore to praktykuja a nie tylko czytały czy słyszały o tym;];]

jaszczur
26-04-2014, 03:49
Mączniaki to prawie sam tłuszcz i nie mogą stanowić podstawowego pokarmu.

minok
26-04-2014, 03:55
Jeśli takie były to nie za długo by pociągneli:P Co prawda niektóre jaszczurki jedzą tylko to (np. ja musze karmić scynka tylko drewniakami bo na nic innego nawet nie popatrzy:( ) , ale to nie jest najlepsza dieta.

Azzurreeuss
26-04-2014, 04:01
ale pieprzycie głupoty ;/
podkreśliłem zeby wypowiadały sie osoby ktore to stosowały a nie wyczytały (i to jeszcze czytacie bez zrozmienia)
hodowca ten uzyskał kilka pokolen... szukam innych ktorzy stosuja ten sposob krmienia

Pawllo
26-04-2014, 04:21
:D:D a chciałem założyć taki sam wątek, a to dlatego że też rozmawiałem z hodowcą, który od 3 lat karmi swoje gekony tylko mączniakami. Szczerze mówiąc to wystarczy spojrzeć na strony www hodowców co mają spore hodowle, że karmią mączniakami.

PS. Może rozmawialiśmy z tym samym hodowcą :D

Azzurreeuss
26-04-2014, 04:37
moze.... pogadamy na gg :D bo tu raczej nie ma z kim rozmawiać ;/

SpN
26-04-2014, 09:07
niektórzy ludzie też żyją praktycznie tylko na fastfoodach :P

DOMINOS
26-04-2014, 14:12
A potem wyglądają jak fast foody :D

OlekL
26-04-2014, 16:19
Tia , są wielkości MCDonaldów :) A co do karmienia samymi mączniakami karmiłem mojego przez miesiąc tylko larwami tego owada i nic nie pokojącego nie zauważyłem.

DOMINOS
27-04-2014, 08:59
Tylko ze mączniak nie ma żadnych wartości idżywczych, to ze gekon tyje nie znaczy że jest prawidłowo odżywiony. Powinno się podawać karmówkę która jest bogata w białko i proteiny, no i oczywiście warto podać dodatkowo jakieś źródło witamin.

Azzurreeuss
27-04-2014, 09:43
juz sie wszystkiego dowiedziałem ... i mozna tak karmic geki;]
oczywiscie maczniaki wsypuje sie do miski z wapnem i witaminami jedzac maczniaki aplikuja sobie rowniez witaminy;]
maczniaki maja duzo białka i sporawo tłuszczu... geki na takiej diecie szybciej rosna i dojrzewaja... juz wiem czemu an zagranicznych stronkach te gekony maja takie grube ogony... j
ak skoncza mi sie swierszcze to zaczynam diete wysokobiałkową i zobaczymy jakie potworki mi powyrastaja :D

czeba isc z duchem postepu...

Goblin
27-04-2014, 10:03
Azzurreeuss tyle ze dieta wysokobiałkowa ma też swoje minuski :) nieliczy się tylko to że szybciej dojrzewają i łądnie wyglądają. Takie diety mają też minusy jednym z nich jest zapewne krótsza żywotnośc i tu jestem prawie pewny.

Coś tam o żywieniu i dietach w szkole hotelarskiej sie uczy :)

DOMINOS
27-04-2014, 16:51
Azzurreeuss szkoda mi twoich geków... ,po pierwsze pancerz mącznika jest bardzo ciężki do strawienia, po drugie to sam tłuszcz i nie wiem gdzie on ma białko, ,rację to chyba przyznali Ci handlarze, nie chodowcy, a między tym jest ogromna róznica, mam nadzieje ze przynajmniej karmiąc geki mącznikami będziesz podawał te świeżo po wylince no i oczywiście będziesz się pozbywał głowy.

dkk15
27-04-2014, 21:02
azerus juz napisalem ci kilka postow wyzej ze jestes rabniety i tutaj dodam ze jestes pier......... nie karmi sie maczniakami czesto i juz . Pewnie jeszcze trzymasz geka w terra 40 , 30 ,40 jak napisales jakie tera jest dobre dla geka radzac koledze ktory tu byl pierwszy raz.

Azzurreeuss
27-04-2014, 23:12
mi tez ich żal...głupie mi sie jescze rozmnażaja ;(( ja to mam przejeb*** i nic sie nie znam...

miedzy wiedza opisowa i praktyczna jest pewna spora roznica ktore wy nie dostrzegacie a ja nie zamierzam wstrzynac kłotni...

dowodem tego czy umie zajmowac sie lampartami jest wyglad i zdrowie moich zwierzakow, i mi to w zuepłnosci wystarcza...

Pozdrawiam

yupik
28-04-2014, 09:41
Hej,

Nie daje swoim zwierzakom maczniakow, ale tez na wielu stronach hodowcow czytalem, ze karmia wylacznie maczniakami. Tez mnie zastanowilo, ze maja takie grubiutkie ogonki i doskonale sie rozmnazaja (bo zdjecia pochodzily z komercyjnych hodowli).
Jednak mam wrazenie, ze zwierzaki sa spasione i nie znalazlem informacji jak taka dieta dlugoterminowo wplywa na zdrowie zwierzaka. No i oczywiscie nie wiem, czy maczniaki byly podawane "jak leci" czy tylko swierzo po wylince.
Tak wiec w komercyjnych hodowlach czesto stosuje sie diete oparta wylacznie o maczniaki + witaminy i wapno w tej samej miseczce.

Azzurreeuss, mam nadzieje, ze podzielisz sie w przyszlosci swoimi obserwacjami zwierzat karmionymi maczniakami (tzn. jak to wplynelo na ich kondycje, ruchliwosc, okres plodnosci samic) na tym forum.

I tak przy okazji ;)
Sa na forum hodowcy, ktorzy daja swoim gekom maczniaki sporadycznie? Jak wasze geki reaguja na taki pokarm i czy nie ma potem problemu, ze nie chca jesc czegos innego (ja tak mam gdy dam swoim karaczany zielone - potem dlugo nie chca jesc nic innego, a te karaczany sa male i klopotliwe w hodowli ;) )

Pozdrawiam,
Piotrek

Pawllo
28-04-2014, 09:54
ja jak dałem kilka razy mączniakia to bez problemu zjadły, tak samo było z oseskami oraz z wszelkiego rodzaju planktnoem łąkowym :)

Azzurreeuss
28-04-2014, 12:15
yupik oczywiscie ze podziele sie swoimi obserwacjami i doświadczeniami ;)) ale to chyba tylko na priv :P bo znowu sie kłotnia wywiąze, i bede posądzany o maltretowanie zwierzaków ;((

Pozdrawiam

Azzurreeuss
28-04-2014, 13:27
DOMINOS napisał(a):

po pierwsze pancerz
> mącznika jest bardzo ciężki do strawienia, po drugie to sam
> tłuszcz i nie wiem gdzie on ma białko,


Drogi DOMINOS'sie nie wiem skad czerpiesz informacje, ale jestes w wielkim błedzie sądzac że maczniaki to sam tłuszcz. Znacznie wiecej od tłuszczu maja białka o ktore tak ci chodziło. Aby to potwierdzic zapodaje wszystkim zainteresowanym tabele z % skladem wartosci odżywczych poszczególnych karmowek.
Z tabeli jasno wynika ze maczniaki to głownie białko a nie tak jak wiekszosc z was przypuszcza tłuszcz.

TABELA:
http://www.anapsid.org/resources/preynutrients.html jak by ktos nie wiedział.. maczniak to mealworm

DOMINOS
28-04-2014, 15:10
O ile dobrze pamiętam nie posądziłem Cię o maltretowanie zwierzaków, powiedziałem jednak że szkoda mi geków jeśli mają jeść same mączniki.
Co do braku białka u mącznika była to metafora, w porównaniu z ogromnymi ilościami tłuszczu i brakiem wartości odżywczych. Mało tego twardy pancerz hitynowy powoduje zaparcia u gadów.
Powinieneś również wiedzieć że gokony bo o nich mowa, mają wielkie zapotrzebowanie na wapno którego mącznik nie ma wiele, za to ma ogromne ilości fosforu które nie są proporcjonalne do prawidłowej diety gekona.
Mącznik może być urozmaiceniem w diecie, lecz nie powinien stanowić jej podstawy.
Nie pisze na forum po to by sie kłucić, lecz odpowiedziałem na Twoje pytanie.
To co ty zrobisz i jak będziesz karmił swoje gekony jest twoją sprawą i nikt nie wywiera na to nacisku.

42d3e78f26a4b20d412==