PDA

Zobacz pełną wersję : inkubator



Azzurreeuss
23-12-2013, 04:24
Mam zamiar zrobic inkubator:) na snkaes (http://old.snakes.pl/index_care.html) jest ładny opis tylko zastanawia mnie czy zamiast ogrzewania w postaci kabla grzewczego lub maty mozna by wsadzic zarowke 15/25w i termostat czy ciągle naswietlanie nie zaszkodzi jajka? czy powinny byc w ciemnosci:P? zawsze mozna dac ciemne pudełka w ktorych beda jajka;) czy ikubował ktos w taki sposób?

Raffee
23-12-2013, 05:54
Uzycie zarowek moze byc ryzykowne ze wzgledu na wymagana wilgotnosc i moze dojsc do przesuszenia skorupy jaj. Najlepjej uzyc grzalki z termostatem a bedziesz mial pewnosc ze wilgotnosc bedzie odpowiednia.

KLIK
25-12-2013, 11:02
Żarówka jest do tego bardzo zawodna, dlatego do budowy inkubatora lepiej użyć dużo pewniejszej grzałki.

Azzurreeuss
25-12-2013, 12:49
ok dzieki:)

wiem juz jak wszystko zrobic, grzałka z termostatem itd. tylko nie wiem po co tam jeszcze sam zwykly termostat potrzebny?? przeciez jezeli termostat jest na grzałce to po co jeszcze jeden?? czy jest on konieczny?

mantid
26-12-2013, 04:33
Z własnego doswiadczenia odradzam dodatkowy termostat, chyba, ze masz na tyle duze fundusze zeby zainwestowac w profesjonalny sprzet.
Jesli kupisz tani termostat i podlaczysz do niego grzalke z termostatem, beda sie nakldac na siebie beledy dwoch urzadzen pomiarowych i w rezultacie dojdzie do 2-3 stopniowych skokow temperatury.

ja mam inkubator wlasnej roboty -
35 litrowa plastikowa skrzynka CURVER (kosztuje +/- 40 PLN)
na dnie jest grzałka 25 W z termostatem.
8 cm od dna wzdłuż bocznych scianek są dwa kątowniki a których opiera się półka z blachy perforowanej.
pod pokrywą na kolejnych kątownikach, pod kątem około 30 stopni leży płyta z poliweglanu komorowego - po pierwsze działa jako odciekacz (skrapla się na niej woda i dzięki pochyleniu scieka na dno inkubatora) po drugie dodatkowo zapobiega utracie ciepla.
odleglosc od polki do odciekacza to min około 12 cm. Na półce ustawiam pojemniczki z 3 cm warstwą Vermiculitu. Miesci sie w tym spokojnie 20 jaj. W srodku inkubatora jest termometr.

Co do kalibracji temperatury to właczam grzałkę i czekam, az termometr pokaze odpowiednia temperaturę. Jesli grzałka jeszcze grzeje, to przekrecam deilkatnie termostat tak, zeby się wyłaczyła. Jesli nie grzeje to w drugą stronę. Po kilku takich zabiegach mozna ustawic pokretlo termostatu tak, zeby grzalka utrzymywala poządaną temeraturę.

Pojemnik mozna jeszcze zaizolowac z zewnątrz, ale jesli stoi w pomieszczeniu w ktorym panuje stala temperatura i nie ma przeciagów, nie ma takiej potrzeby.

Calosc kosztów zamyka się w granicach 60-70 PLN + grzałka. Inkubator jest lekki, łatwy do demontazu i estetyczny.
Inkubowałem w nim wszystkie zeszloroczne wylęgi i bylo ok. Kolega ma taki sam (robiony przeze mnie) i tez sie u niego sprawdził.

Flametong
27-12-2013, 00:02
a czy jaja mozna pozostawic w terrarium?? czy to jest zbyt ryzykowne?

Raffee
27-12-2013, 03:03
Nie mozesz zostawic jaj w terra poniewaz musza one miec stala temperature na poziomie od 27-32 stopni i wilgotnosci 80-90% czego nie da sie raczej osiagnac w terra i nie sa to odpowiednie warunki zeby trzymac w nich dorosle gekony.

42d3e78f26a4b20d412==