PDA

Zobacz pełną wersję : Larwa pływaka żółtobrzeżka



piteer
10-05-2013, 01:35
Witam złapałem sobie larwe pływakja żółtobrzeżka i niebardzo wiem jak ją chodować jest już duża (ma jakieś 7 cm ,chodziła po lądzie co znaczy że chce sie przeistoczyć w żuka)
Przeczytałem w książce że ten owad potrzebuje dużo roślin zarówno imago jak i larwa
(imago gromadzi tlen pod skrzydłami który wynosi go na powierzchnie dlatego musi przytrzymywać sie roślin).Wiem że żywią się małymi rybkami lub kijankami ( może wpuszcze te larwe do akwarium 200L mojego ojca hehehe ).Problem mam w tym,
że niewiem ile lądu potrzebują aby sie przeistoczyć ?? jakie do tego akwa??
Uważam że to bardzo interesujący owad!
Pozdrawiam piteer

Predator
10-05-2013, 02:41
Masz racje, to bardzo interesujący owad :) Larwe wsadź po prostu do doniczki z torfem, jak będzie pulchna ziemia to ona od razu się zakopie i zmieni w poczwarke. Nie musisz jej wsadzać do akwarium z ziemią. Do wody bym jej nie wsadzał, skoro ma 7 cm i znalazłeś ją na ziemi to znaczy że chce sie przeobrazić. Poczwarką będzie krótko - jakieś 2 tygodnie. Ja hodowałem tylko larwy, jak chcesz sie czegoś dowiedzieć o hodowli imago to pogadaj z Dark Raptorem.

piteer
12-05-2013, 05:05
ok więc Dark Raptor proszony o pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dark Raptor
13-05-2013, 01:01
Witam po długiej nieobecności! :)))

Dobry rys dotyczący poczwarki dał już predator. Widać znalazłeś larwę, która wyruszyła w poszukiwaniu dobrego miejsca na przepoczwarczenie. Najlepiej zastosować mokry (koniecznie wilgotny!), drobnoziarnisty piasek (ale chyba inne podłoża nie powinny stanowić problemu). Pojemnikiem może być zwykły 1l słoik. W ten sposób uzyskałem kilka imagines pływaków i kałużnic.

Imago trzyma się dość łatwo, wystarcza kilkulitrowe akwa (im większe tym lepsze i więcej sztuk można trzymać). Problemem jest czyszczenie. Jako zwierzęta drapieżne , można karmić je surowym mięsem i jakąś drobnicą (kumpel z powodzeniem przetestował ostatnio larwy wodzienia - tzw. szklarki). W przypadku mięsa można je karmić dwa razy w tygodniu. Największym mankamentem jest to, że strasznie syfi się woda. W moim małym akwa, mimo zastosowania filtra, musiałem dokonywać pełnej wymiany co 3 dni. Jeśli ma się lepszy sprzęt lub coś co zeżre niedojedzone resztki to chyba nie będzie to sprawiać takiego problemu.
W wodzie powinny znaleźć się gałęzie, kamienie i inne miejsca w których owady będą się kryły. Rośliny wodne są im potrzebne do składania jaj (choć składały też na gałęziach). Świeżowyklute larwy lubią pokarm żywy (zwłaszcza swoje rodzeństwo), należy je szybko po wykluciu rozdzielić.

Dorosłe żyją nawet do roku. Samce rozpoznasz po gładkich pokrywach i dużych przylgach na przednich odnóżach. Samice mają smukłe nogi (he, he :) i wyraźnie karbowane pokrywy.

Mam nadzieję, że te informacje wystarczą. To naprawdę ciekawy owad. Powodzenia w hodowli.

geckonum
25-05-2013, 08:02
ej, a hodowales kaluznice? gdzie je znalezc? i jak sie je hoduje? bo sa naprawde zacepiste :>

Dark Raptor
27-05-2013, 00:10
Opis hodowli wygląda podobnie do pływaków z tym, że imagines są najczęściej roślinożerne i zjadają glony wodne lub wodne rośliny. Larwy prowadzą podobny tryb życia jak larwy pływaków (są drapieżne). Przepoczwarczenie jest praktycznie identyczne.
Gdzie je znaleźć. Generalnie tam gdzie pływaki, ale niektóre gatunki znalazły sobie inne ciekawe "wodne" środowisko - płynny krowi nawóz.

goblin
27-05-2013, 10:24
Można prosić o łacińską nazwe tych kałużnic ??:>

Dark Raptor
28-05-2013, 00:09
Cercyon lateralis (Marsham)
Cercyon pygmaeus (Illiger)
Cercyon quisquilis (Linnaeus)
Cercyon unipunctatus (Linnaeus)
Cryptopleurum minutum (Fabricius)
Sphaeridium bipustulatum Fabricius
Sphaeridium lunatum Fabricius
Sphaeridium scarabaeoides (Linnaeus)

Zapraszam na ciekawą stronkę poświęconą tej tematyce:
http://res2.agr.ca/lethbridge/scitech/kdf/dungbugs-bousier_e.htm

goblin
28-05-2013, 05:45
Dzieki :]

42d3e78f26a4b20d412==