PDA

Zobacz pełną wersję : turkuć podjadek



mromanow
27-04-2013, 06:08
witam.
juz zidentyfikowalem owada :) (moj poprzedni post)
mam pytanko co do niego...
co on robi w moim ogrodzie?? :) nigdy wczesniej go nie spotkalem stad moje zainteresowanie.
czy moze wyrzadzic jakies szkoday na ogrodzie?!? jezeli tak to jakie i jak im zaradzic.
dzieki za odpowiedz

Natkas
27-04-2013, 07:06
fragment opisu z terrarium.com.pl:) "Turkucie słyną z podgryzania podziemnych części roślin, za co są szczególnie tępione przez właścicieli ogrodów. Ich szkodliwy wpływ na uprawy jest jednak znacznie przesadzony - oprócz korzeni i podziemnych bulw owady te często zjadają drobne bezkręgowce żyjące w glebie." dokladnie sie zgadza, poczytaj tam o nim, wlasciwie nic nei zrobisz jak bedziesz ich mial za duzo w ogrodzie. moj dziadek wylapuje je do sloikow wkopanych ok.10 cm ponizej powierzchni ziemi kolo smacznych warzyw typu marchewka:)

Miszqa
27-04-2013, 12:03
miałem takiego z pół roku w domu:) niestety nie przeżył "zimowania":) turkucie są fajne!:D

Pająk
27-04-2013, 12:42
Jeśli chodzi o szkodliwość to jest tym wieksza im więcej masz ich w ogrodzie. Z tym słoikiem to dobry patent : zakopuje się taki słoik równo z gruntem a w nocy gdy turkucie wychodzą na spacerek to wpadają do słoików.
Mam teraz jednego podjadka :-) sieję mu różne roślinki a on je podjada :-) .
Fajnie takiego obserwować, to ciekawy owad.

Gerald
27-04-2013, 13:57
przyśłijcie mi parę jak złapiecie :)

sam z chęcią bym sobie zaczął hodować

matka__
03-05-2013, 23:58
Cze ja terz bym sie pisał na te owady jak byście ich sporo złapali, bo u mnie w okolicy nie ma ich w rzadnych ogrudkach!!!! Odpiszcie co o tym sadzicie.
Pozdrawiam !!!!!!!

Pająk
04-05-2013, 02:41
niestety sama go dostałam, na szczeście nie mam turkuci w ogródku :-).

Marcin Kranc (Shazzy)
09-05-2013, 15:35
proponuje pojsc na staw najlepiej typowa glinianke (stawa pwostaly w doel po kopalni gliny) podniesc jakis wiekszy kamiec badz klode i po sprawie to lato jest wyjatkowo mokre wiec dobrze wrozy tym owadzim kretom:D

Mimi.
22-05-2013, 07:09
moge powysyłac za koszty wysyłki jak złape:P (powiedźcie jak spakować)

Akurat kręci się bardzo dużo młodych tylko nie ejstem pewien zy to młode bo one przechodzą przeobrażenie zupelne czy niezupełne?

Pająk
22-05-2013, 07:36
przechodzą przeobrażenie niezupełne a dorosłe mają skrzydła ( tak samo jak świerszcze)

Mimi.
22-05-2013, 12:08
Aha to dobrze widziałem ale nie bylem pewny:)

42d3e78f26a4b20d412==