PDA

Zobacz pełną wersję : Goliat



Gerald
24-02-2013, 15:03
Chciałbym się dowiedzieć czy goliaty (Goliathus golithus) można kupić w polsce i jeżeli tak to jaka jest ich cena. I czy są one łatwe w hodowli?

http://www.naturalworlds.org/goliathus/manual/Goliathus_breeding_1.htm

tutaj są ich zdjęcia, chetnie przeczytałbym o nich jeszcze coś po polsku ale nic nie znalazłem.

morda
25-02-2013, 14:15
http://insecthod.webpark.pl/chrzaszcze/oferta.htm
Czasem się tu pojawiają. Obecnie ich niestety nie ma.

PAwcIO
26-02-2013, 04:52
Polecam kupić od Czechów, mają dość często larwy goliatów, również G.orientalis...Cena to ok. 40 zł/L1 Są ponoć problemowe w hodowli, zwłaszcza w stadium L3 i poczwarki, tak słyszałem...

ebuke
27-02-2013, 07:54
witam;-)

potwierdzam to co napisał PAwcIO
i dodam że cena za dorosłą parę w Czechach to okolo 300-400zł ;-(

polecam raczej kupić larwy bo niektórzy czesi są oszustami i obcinają samcom końcówki buławek czułkowych(jest to na pierwszy rzut oka niezauważalne) dzięki czemu nie czują one feromonów samic i nie kopulują ,po drugie jeżeli ktoś już sprzedaje to pewnie stare chrząszcze po złożeniu jajek!!!sam nie sprzedałbym ''kury znoszącej złote jajka''

hodowla bardzo trudna i niewielu jest w Europie specjalistów rozmnażających te piękne kruszczyce ;-( a Ci ,którym się to udaje trzymają przepis w wielkiej tajemnicy ;-)

bardzo ciężko je też dostać ;-((((

życzę powodzenia w poszukiwaniach i sukcesów w hodowli ;-)

pozdrawiam Emil

morda
27-02-2013, 11:15
No prawda - są imponujące...

Dark Raptor
27-02-2013, 22:46
Tu jest niezła stronka:
http://www.naturalworlds.org/goliathus/manual/Goliathus_breeding_1.htm

Jeśli się wpisze w Google "goliathus breeding" otrzymuje się całkiem sporo informacji.

Dark Raptor
27-02-2013, 22:50
Super zapomniałem, że tym linkiem otwierasz dyskusję :)
Gdzie ja mam oczy? 8)

k_u_b_a
28-02-2013, 04:33
ale bydlaki... szkoda, że takie drogie...

Gerald
28-02-2013, 06:07
a już zaczął mi się podobać:) za drogi troche...
Zancie może podobnych rozmiarów chrząszcza którego hodowla nie była by aż taka trudna, i był by w miare dostępny w polsce?

ebuke
28-02-2013, 08:22
cześć;-)


troszkę mniejszy Mecynorrhina ugandensis -ok 8cm (imago)(zdjęcie na goliathus.com-polecam ten serwis ,naprawdę piękne zdjęcia)
bardzo ładny i łatwy w hodowli co więcej odkryty dopiero niedawno ;-)
ale cena dużo niższa bo bardzo dużą larwę L3 ja mogę załatwić po 60zł/szt i można sobie wybrać płeć bo łatwo rozpoznać u tej wielkości larw ;-) niestety żeby opłacało mi się sprowadzać to trzebaby wziąć min 4szt ;-( ale naprawdę warto ;-)
nowe pokolenie czasem znacznie może się różnić ubarwieniem od rodziców a nawet w jednym miocie mogą się różnić ubarwieniem ;-))))

pozdrawiam Emil

ZABRZE

morda
28-02-2013, 11:05
Albo Chalcosoma atlas - poczytaj o nim. Za dużo Ci niestety nie powiem bo mam takiego ale w rameczce :) Kupiony jak byłem jeszcze małe dziecko gdzieś nad morzem.

Gerald
28-02-2013, 11:28
jeszcze rozmyślałem nad rohatyńcem borneańskim, w końcu dostępny w Polsce, a cena w miarę (larwa koło 20 zł, imago 80zł za parę), łatwy w hodowli, duży i ładny.

PAwcIO
28-02-2013, 16:33
Jeśli chodzi o Dynastinae to ja się szarpnołem niedawno na większą ilość L1 Dynastes hercules....To dopiero imponujący robal, z rozrodem nie ma większych problemów poza trudnościami związanyymi z równoczesnym uzyskaniem imago płci męskiej i żeńskiej (samce rozwijają się dłużej), ale i to da się załatwić trzymając L3 w różnych temp. No i rozwój trwa długo, za to ten efekt końcowy...ehhh:-]. Ale gideonki też na początek są spox, łatwe no i te ich "syczenie" przy dotyku:D:D:D

ebuke
01-03-2013, 08:48
a ja mam żywe z tym że larwy
kupiłem m-c temu L1 i już są duże L2(wielkość ok 7cm)
rosną bardzo szybko na próchnie i liściach bukowych

o rozmnażaniu się wypowiem za jakiś rok jak mi się uda ;-)

ale podobno nie ma z nimi problemu poza tym że samiec może zabić samicę jeśli jest tylko jedna ,że o innym samcu nie wspomnę ;-)

dorasta w naturze do około 13cm w hodowli podobno do 10-11cm(samce) ,samice mniejsze do 8cm te największe


ps. wkrótce będę miał larwy Dynastes hercules ;-)))

pozdrawiam EMIL

ebuke
01-03-2013, 08:55
z mojego doświadczenia ( niewielkiego żeby se ktoś nie pomyślał że ze mnie jakiś specjalista )wynika że X.gideon jest idealnym rohatyńcem na początek ,sam mam 1 samca i 3 samice no i już (po 2m-cach od wyjścia z poczwarki bo kokonów nie budują ) ok 70 jajeczek i kilka larw ;-))))

larwy będę sprzedawał myślę za jakieś 2-3 tygodnie jakby cię interesowały
L1 ma się rozumieć po jakieś 8zł /szt (oczywiście cena jest odwrotnie proporcjonalna do ilości czyli im więcej tym taniej -to tak jakby się ktoś nie znał na wzorach ;-))

pozdrawiam Emil

Gerald
01-03-2013, 11:49
Pawcio - o jakie "syczenie" przy dotyku ci chodzi? świeć mnie

ebuke - może kupię, zastanowię sie.

42d3e78f26a4b20d412==