PDA

Zobacz pełną wersję : pyton królewski - temperatura, oświetlenie, UV...



kubek
19-03-2014, 04:46
Witam

Zostałem znienacka hodowca 2 pytonów królewskich. Ich wiek określam na około poł roku i są to 2 bardzo sliczne i miłe zwierzatka.
Przejałem całość od ludzi którzy oprócz tego ze nie mieli pojecia o hodowli to jeszcze specjalnie nie mieli sympatii do węzy. Ja sympatie mam wielka ale doświadczenia tez poki co niewiele.

Przeglądałem net i kilka pozycji drukowanych ale informacje które tam znalazłem są troche mało precyzyjne.
Jeśli mógłbym prosić o 5 minut uwagi będę zobowiązany za podpowiedzi:

1.Temperatura nie powinna spadac w nocy poniżej 26 stopni.
Ponieważ mi spada, prawdopodobnie musze zastosowac dodatkowa mate grzewcza – czy tak ?

2.Ile dokladnie i w jakich godzinach terrarium powinno być naświetlone a kiedy zaciemnione – innymi słowy na jakie godziny nastawić włącznik czasowy do żarówki białej

3. Jak wyzej tylko zarówka UV – jak i na ile i kiedy ja włączać i czy jest niezbedna.


Z gory dziekuje za odpowiedzi

Pozdrawiam
Kuba

DEXiu
19-03-2014, 05:42
Temperatura może spadać poniżej 26 stopni ale nigdy poniżej 20-23 stopni bo może być nieciekawie :/
Włącznik ustaw na 12 godzin. Najlepiej ustaw tak żeby moment włączania i wyłączania światła mniej więcej pokrywał się ze świtem i zmierzchem (żeby nie zapalała się zbyt wcześnie przed wschodem słońca ani zbyt późno po oraz żeby nie gasła zbyt wcześnie przed zachodem ani zbyt późno po - słowem ustaw tak te 12 godzin żeby środek dnia liczonego od wschodu do zachodu pokrywał się ze środkiem "dnia żarówkowego")
Żarówka UV całkowicie zbędna.

ser
19-03-2014, 05:52
wszystko dokladnie wyjasnil juz dexiu :)

kubek
19-03-2014, 06:43
dzieki dzieki

a jaka polecasz zarówke ? mam terrarium o długosci 80 cm i jedna oprawke zainstalowana po lewej stronie ( asymetrycznie)

minok
20-03-2014, 08:09
A ja tego nie rozumiem. Skoro w naturalnych warynkach w nocy jest o wiele po niżej 20 stopni a większośc regiusów jest z odłowu to dla czego w terrarium ma być inaczej?

mordd
20-03-2014, 10:15
Bo doświadczalnie stwierdzono, że tak jest lepiej. Poza tym nie dam sobie głowy obciąć czy w norze 2 metry pod ziemią dobowe wahania temperatury są aż takie jak podałeś. Tak czy siak zdecydowana większość ludzi, mających doświadczenie z regiusami zaleca małe (lub wcale) wahania dobowe w przypadku młodych. A w terrarium z zasady nie może być jak w naturze :) - ma być lepiej. Terrarium nie może odwzorowywać przeciętnych warunków na danym terenie, ale idealne, zdarzające się tam raz na wiele lat. Wiele gatunków roslin i zwierzat rozmnaża się w cyklach kilkuletnich bo w pozostałych albo nie ma warunków, albo młode nie przeżywają - dla tego w terrarium nie można tak na żywioł odwzorowywać natury (z mapek pogodowych i statystyk).

Biber
20-03-2014, 22:34
nie dość że w norach znajdujących sie pod ziemią w nocy jest cieplło to jeszcze dochodzi do tego wysokoka wilgotność (80%) a poza tym w Afryce nawet na powierzchni w nocy temperatura nie spadnie do 20 stopni

Azazel
21-03-2014, 01:59
W Afryce na powierzchi w niektórych jej rejonach temp w nocy spada i do 0 stopni , przecietnie do kilku stopni powyżej zera ( To ogromny obszar z wieloma klimatami )
W norach 2m po ziemią jest zacznie cieplej , a wahania są minimalne. Ze względu na 50 stopniowe upały za dnia gleba kumuluje wystarczającą ilość ciepła by w nocy utrzymywać dość stałe warunki 26-22 stopnie pod jej powierzchnią.
Rejony Afryki, które zamieszkuje regius nie są aż tak zróżnicowane temperaturowo - różnice sięgają kilku stopni.
W Usa panuje w przeważającej większości pogląd , iż najlepiej dla regiusa stosować stałą dobową temperature oraz wysoką 80% wilgotność. W takich właśnie warunkach najcześćiej i najliczniej się mnożą. Oświetlenie natomiast musi być bardzo ciepłe i mało intensywne. ( najlepsze promienniki podczerwieni )

Biber
21-03-2014, 04:55
"W Afryce na powierzchi w niektórych jej rejonach temp w nocy spada i do 0 stopni , przecietnie do kilku stopni powyżej zera"

W jakich miesiącach!? Byłem w Afryce w Ghanie temperatura nocna nie była mniejsza nic 24 stopnie
njacieplejszym miesiącem w Ghanie jest Marzec a najchłodniejszym chyba październik ale nie dam za to głowy :)

minok
21-03-2014, 05:19
Aha chyba, że tak;p No to trzeba opis poprawić bo tam jest nocą od 3do 5 stopni:)

Grochu
21-03-2014, 14:10
Biber - pustynie się bardzo łądnie wychładzają... tam temperatury spadają praktycnzie do zera, ale nevermind.

promienniki podczerwieni nagrzewają sie do bardzo wysokich temperatur, ja radziłbm zamontować zwykłe czerwone żarówki....

dobowa różnica temp góra 3-4 stopnie

DEXiu
21-03-2014, 15:05
Grochu czemu nie polecałbyś promienników? Taka ceramiczna grzałeczka daje ładne ciepełko i nie świeci. A to że nagrzewa się dość mocno to fakt :/ no ale przecież można zabezpieczyć. A zresztą wąż to nie masochista - nie będzie się zbliżał do gorącego promiennika :)

Stein
22-03-2014, 00:28
będzie , węże nie uczą sie na błędach , raz sie poparzy , drugi raz sie poparzy

Biber
22-03-2014, 03:14
nie cała Afryka to pustynia ;)

moorii
22-03-2014, 04:09
Ja używam promiennika niskotemperaturowego ECOSUN (czy jakos tak), mam go juz z 2 miechy i dziala bez zarzutu, podlaczylem go do termoregulatora i ustawiam temp. w dzien na 27 a w nocy na 23. Naprawde wygodne urzadzonko
zreszta zobaczcie sami:

http://www.rotal.pl/index.php?g=produkty&ps=produkty_id0

Grochu
22-03-2014, 16:04
jeśli masz termostat to zupełnie inna sprawa.. ale pamiętaj, zę termostat na ogól mierzy temp. otoczenia, a nie samego promiennika, jeśli w terrarium o przykłądowych wymiarach 100x50x50 masz temp 27-30 stopni, to sam promiennik moze być śmiało nagrzany nawet do 300 C...

nie polecał bym ich, gdyz wąż może się łatow o nie poaprzyć, jeśli chemy ogrzewać bez równoczesnego doświetlania to lepiej spisują się taśmy grzewcze, nie wiem, jak z ich dostępnością, ale można taką zrobić samemu oblepiając pojemnik z węzem kilkoma kablami grzewczymi (lub jednym dłuższym) - w zależności od mocy albo z zewnątrz, albo w środku terrarium.
węże w prawdzie są na ogół dośc ostrożne i badają wszystko, zanim na nie wejdą, ale po co ryzykować? grzejniki ceramiczne (czy jak to niektórzy naukowo określaną promienniki podczerwienie - btw. każde nagrzewające się urządzenie jest promiennikiem podczerwieni) potrafią nagrzać się do na prawdę wysokich temp., niektórzy podaja nawet kilka tysięcy sotpni, ale kilkaset wydaje się być rozsądniejszą wartością.

moorii
23-03-2014, 12:58
Promiennik który jest w moim terra, nie nagrzewa sie mocniej niz zarowka, ma 100W , uzywajac 2 x zrowka 60W tak szybko terra sie nie nagrzewalo...

kubek
24-03-2014, 01:13
a jak to zamontowałes ? masz jakies zdjecie ?

moorii
24-03-2014, 09:42
Przykrecilem do sufitu terra, nic skomplikowanego, zdjec niestety nie mam...

kubek
25-03-2014, 01:47
gdzie to mozna kupic w sklepie ?

moorii
25-03-2014, 04:08
Ja zamawialem na stronie www.rotal.pl.

42d3e78f26a4b20d412==