PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka waga i czy nie spasione?



Sworthy
16-11-2013, 16:38
Witam.
Mam pytanie odnosnie zbozowek. Weze sa w wieku okolo 1,5 roku i maja cos kolo metra (dokladnie nie wiem jaki wiek i jaka dlugosc). Jaka powinna byc ich waga w przy tej dlugosci i wieku bo nie wiem czy moje nie sa spasione a waza kolo 330-340 gram. I czy mogly w tak krotkim okresie dojrzec czy to racze jmalo prawdopodobne?
Pozdro.

Pituophis
17-11-2013, 04:45
Są dojrzałe i zupełnie nie spasione.

Karla
17-11-2013, 09:33
Prawdopodobnie są dojrzałe, ale nie rozmnażałabym ich, ponieważ są spasione. Waga powyżej 300g dla zbożówki około 1m oznacza konieczność przejścia na dietę! Jeśli chcesz się przekonać na sto procent (ponieważ Pituophis mówi co innego), to pomacaj węża w ostanim odcinku (ok 1/3 długości tułowia, nie ogona). Właściwej wagi wąż jest twardy i "sprężysty" w dotyku, zwłaszcza, jeśli np. zwisa w dół zaczepiony o rękę albo przytrzymasz go lekko, żeby musiał popracować nad tym, żeby się przemieścić (czuć mięśnie). Wąż zapasiony jest miękki i "ciastowaty" w dotyku, nawet przy napiętych mięśniach. Dodatkowo zapasiony wąż w przekroju (zwłaszcza tynej części) jest trójkątny/płaski, podczas gdy właściwej wagi z grubsza okrągły. U zapasionego po bokach brzucha skóra razem z tłuszczykiem się "wałkuje".

pozdrawiam, Karla

Karla
17-11-2013, 09:48
Jeśli zdecydujesz, że jednak są otłuszczone - dieta dla zapasionego węża to posiłek o wadze stanowiącej 5% wagi węża co 15-20 dni. Dla węża o wadze 340g to jest mysi biegus lub 1-tygodniowy szczurek. Zapasienie skraca życie, a przy tym utrudnia lub uniemożliwia rozmnażanie.

pozdrawiam, Karla

Pituophis
17-11-2013, 10:44
U mnie niezapasiona samica dł. 1,40 m waży koło 620-650 g(naprawdę duża), samiec koło 115-120 cm waży koło 370-400 g, a obecnie chłodzona samica P. emoryi przed zimowaniem ważyła 320 g-długośc nieco poniżej metra, ale P. emoryi jest odrobinę masywniejszy od P. guttatus.Zdecydowanie tłuszczu na nich nie widać, karmione są rzadko(co 10-20 dni-mówię o zbożowych bo emoryi rosną i jedzą częściej), a od września-pażdziernika do marca-kwietnia praktycznie wcale nie jedzą. Dla pewności zrób tak, jak mówi Karla, ale ja stawiam na to, że spasione nie są, w ogóle trudno o spasioną zbożówkę w tym wieku, chyba że trzymana non stop w wysokiej temperaturze i ekstremalnie często karmiona. Myślę, że możesz próbować na wiosnę je połączyć.

Karla
17-11-2013, 11:54
> U mnie niezapasiona samica dł. 1,40 m waży koło 620-650g

Wybacz, ale moje amury (potężne w stosunku do zbożówki) o tej długości ważą mniej. A zbożówka roczna ok 80cm waży dokładnie 130g. Przed chwilą mierzyłam i ważyłam. Mogę przyjąć, że 1metrowa będzie ważyła więcej, ale nie ponaddwukrotnie. Owszem, w tym wieku nie powinna być zapasiona, ale poddaje to w wątpliwość albo wiek albo prawidłowość działania wagi.

Pomacaj te węże, Sworthy, zanim podejmiesz decyzję o rozmnażaniu. Samcowi nic, ale samica jeśli jest zapasiona, może mieć kłopoty ze złożeniem jajek

pozdrawiam, Karla

Pituophis
17-11-2013, 12:50
Jestem przekonany, że nie jest zapasiona-w zeszłym roku zjadła w lutym jedną mysz(wcześniej w pażdzierniku), następnie nie jadła nic do maja. W maju(22 ) złożyła ponad 30 niezapłodnionych jaj i była naprawdę wychudzona- nie ważyłem, ale miała wyrażnie widoczny kręgosłup i była o wiele słabsza. Do września zjadła 6 szczurów(wielkości chomika syryjskiego), 3 myszoskoczki, 1 chomika, 1 papużkę falistą. Zważona pod koniec września ważyła 620 gram. Samica ma 7 lat.

Karla
17-11-2013, 12:57
Masz zdjęcia tej samicy?

Pituophis
17-11-2013, 13:02
Mam, i mogę przesłać, ale nie są najlepszej jakości(większość to zbliżenia głowy:)) i zrobione jakieś 3 lata temu. Nie mam żadnych zdjęć samca.

Karla
17-11-2013, 13:06
Chętnie zobaczę, chociaż wolałabym aktualne i niekoniecznie zbliżenia głowy, tylko całego węża :)

42d3e78f26a4b20d412==