PDA

Zobacz pełną wersję : Pammophis schokari



Mareksss
10-11-2013, 12:13
Interesuje mnie ten gatunek, jednak nic nie mogę znaleść poza krótkim opisem w książce J.Coborna "Atlas węży świata". Na stronach są opisy lecz anglo-języczne. Może ktoś z Was hodował ten gatunek lub podobne? Proszę o pomoc i wszelkich informacji na jego temat.

Pituophis
10-11-2013, 12:30
Wąż ten zasiedla pn-zach. Indie, Afganistan, Pakistan, Irak, Iran, Syrię,występuje w północnej części Azji Mniejszej, także w Afryce północnej po północno-wschodnią Saharę.Występuje na pustyniach i półpustyniach. Dł. całkowita około 80-110 cm. Aktywny w dzień, heliotermiczny. Odżywia się jaszczurkami, głównie z rodzin Scincidae i Lacertidae, rzadziej gekonami. Może pożerać też napotkane mniejsze węże. Na zdobycz poluje aktywnie, często próbując krótkiego kilkumetrowego pościgu za zauważoną jaszczurką.Uzębienie typu opisthoglypha, jad uważany za niegrożny dla życia człowieka. Składa 2-8 jaj.

Chyba żadne gatunki rodzaju nie są często hodowane(dieta trudna do zapewnienia w terrarium).

Mareksss
10-11-2013, 12:45
W formie uzupełnienia pytania, jakie warunki należy stworzyć temu wężowi - terrarium - wielkość itp.

Pituophis
10-11-2013, 14:01
Orientacyjnie(nie wiem, nigdy nie hodowałem) duże terrarium(myślę, że koło 150x 70 x 70) , suche, z piaszczystym podłożem i kryjówkami z kamieni. Temperatura w dzień 28-30, pod promiennikiem nawet ponad 35 stopni. Intensywne oświetlenie. Aklimatyzacja w warunkach szczególnego spokoju(węże uchodzące za pobudliwe i nerwowe). Dieta trudna do zapewnienia, bo raczej nie zjedzą gryzoni, tylko jaszczurki. Typowe wzrokowce, reagują głownie na ruch, więc chyba odpadają oseski natarte zapachem jaszczurki. Poza tym nie wiem, skąd zdobyć tego węża- sam byłbym zainteresowany, gdyby nie dieta.

Biber
10-11-2013, 14:08
ale jadowity... czy to aby legalne? :>

Mareksss
11-11-2013, 12:44
Wiadomość dla "Pituophis" - na stronie:
http://web.quick.cz/reptiliashop/page1.htm
wąż ten jest oferowany do sprzedaży za 600 koron!

42d3e78f26a4b20d412==