PDA

Zobacz pełną wersję : laczenie wezy spokrewnionych



maromar
22-10-2013, 17:05
Czesc.
Mam pytanko.
Czy powinno sie laczyc weze spokrewnione ze soba w jakis sposob.
I jak to wplywa na mlode po polaczeniu takich wezy.
Jesli to jakas roznica to chodzi mi o boa teczowe. Ale wypowiedzi wyslucham o wszystkich gatunkach.
PS
Pozdrawiam

KORSAKOW
23-10-2013, 01:33
nie wiem czego teraz ucza na bilogi, ale za moich czasów (eh....) wiedze o tym że chów wsobny obniża jakość i przeżywalność potomstwa, wynosiło sie ze szkoły...

młode są słabe, często mają defekty itp idt...

P4w3l
23-10-2013, 02:00
korsakow: kiedys czytalem ze wsrod niektorych zwierzat ten chow jest dopuszczalny (chyba chodzilo o plazy)....wiec pytanie wcale nie jest takie nie na miejscu....ja tez sie do niego dolaczam ;]

Nestor
23-10-2013, 02:35
chów wsobny zwiększa homozygotychność potomstwa. Moą się wtedy ujawnić cechy negatywne. Odpowiedni dobór osobników, może spowodować ujawniwnie się sech pozytywnych(dla nas) jak np albinizm gdy skrzyżujemu ze sobą heteruzygot na tą cechę.

mordd
23-10-2013, 02:48
Nie powinno się, ale czasem nie ma wyboru i do pewnego stopnia jest to nieuniknione - zwłaszcza przy hodowli złożonych odmian barwnych. Jeśli można to warto tego unikać, np przy popularnych odmianach zbożówek nie ma to sensu bo ich dostępność jest spora i nie sztuką jest zestawienie niespokrewnionej pary, przy rzadszych i połączeniach mutacji często stosuje się łączenie brata z siostrą. Pierwsze pokolenie nie niesie raczej ryzyka, chyba żeby mieć wyjątkowy niefart. Jeśli tak szybko ujawniłyby się jakieś wady genetryczne to znaczy że te węże wogóle nie nadają się do hodowli, ani wsobnej ani jakiejkolwiek. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nasz runek jest niewielki i nawet to co jest bywa w znacznym stopniu spokrewnione ze sobą.

P4w3l
23-10-2013, 03:51
mordd mam do ciebie pytanie...czy lampropeltisy z pierwszego pokolenia mozna ze soba laczyc ? bo tak mi powiedzial czech od ktorego je kupywalem...powiedzial mi ze mozna laczyc je az do trzeciego pokolenia...czy bylo to celowe wprowadzenie mnie w blad czy prawda ?

mordd
23-10-2013, 04:03
Praktyka pokazuje, że można. Nie wiem w prawdzie czy ktokolwiek jest w stanie podać dokładnie do którego pokolenia nic się nie będzie złego działo, ale na pewno bywają łączone brat z siostrą przez 1-2 pokolenia - to zależy od jakości węży. Jeśli masz parkę już spokrewnioną i będziesz łączył je razem to licz się po prostu z jakimiś ewentualnymi przykrościami (mniej wyklutych, część z wadami.....). W miarę możliwości warto tego unikać a i tak trudno jest hodować cokolwiek mając tylko 1 parkę - z czasem może dokupisz więcej z innych żródeł i problem się sam rozwiąrze. Jeśli sprzedawca tak twierdził to można zakładać, że stosuje takie praktyki więc twoje wężyki już mogą pochodzić z hodowli wsobnej - pewnie nic im z tego powodu nie jest......

DEXiu
23-10-2013, 07:36
Przy łączeniu spokrewnionych osobników, tak jak już powiedzieli poprzednicy, jest po prostu troszkę większe prawdopodobieństwo że ujawnią się lub powstaną wady genetyczne. Mogą one mieć wpływ na rozwój zwierzęcia, jak również na np. ubarwienie (przy łączeniu wsobnym jest pewna szansa na otrzymanie albinosów nawet jeśli żaden z rodziców nie był heterozygotą na tę cechę)

Nestor
23-10-2013, 10:32
"jest po prostu troszkę większe prawdopodobieństwo że ujawnią się lub powstaną wady genetyczne"
Ujawnią sie, tak, ale niby czemu miały by powstać nowe mutacje???
"przy łączeniu wsobnym jest pewna szansa na otrzymanie albinosów nawet jeśli żaden z rodziców nie był heterozygotą na tę cechę"
Jakim cudem? U obojga rodziców musiały by zajść przy gametogenezie mutacje de novo i to w tym samym genie, i jeszcze te, akurat gamety musiały by się ze sobą połączyć. Wg mojej wiedzy jest to ekstremalnie mało prawdopodobne.

DEXiu
24-10-2013, 07:52
No sorry Nestor ale tego że przy rozmnażaniu spokrewnionych osobników zwiększa się ryzyko powstania wad genetycznych to się uczy w szkole podstawowej a tę jak się domyślam skończyłeś jakiś czas temu. Co do albinizmu to faktycznie trochę przesadziłem z tym że żaden z rodziców nie musi mieć "genu albinotycznego". Acha - ten gen nabywa się właśnie m. in. przez łączenie krewniaków :)

Nestor
24-10-2013, 09:53
Szkołe podstawową skończyłem 7 lat temu i tak sie składa, że mam troche do czynienia z genetyką, bo jestem studentem III roku akademii medycznej. Ucze sie wprawdzie o ludziach, ale genetyka jest w miarę uniwersalna.
Moge się oczywiście mylić, ale według mojej odecnej wiedzy chów wsobny nie zwiększa ilości mutacji, a jedynie zwiększa homozygotycznośc potomstwa, co może powodować ekspresję genów recesywnych, poza tym ujawniają się też cechy o tzw dziedziczeniu wieloczynnikowym (wielogenowym). Twoje słowa:"powstaną wady genetyczne" rozumiem jako "powstaną nowe mutacje" a to wg mnie nie jest prawdą. Jeśli masz jakieś inne informacje, to napisz z jakiego źródła.

mordd
24-10-2013, 10:48
Nie powstawania tylko ujawniania - tego uczą i słusznie. Powstawaniu wad sprzyjać mogą róźne czynniki fizyczne i chemiczne a nie chów wsobny. A w zasadzie nie powstawaniu wad bo nie każda mutacja jest wadą, poza tym to co jest wadą w jednych warunkach w innych jest zaletą. Nazwa "wady genetyczne" w przypadku odmian barwnych jest mocno przesadzona - to są mutacje (lub ich połączenia) i tyle.

P4w3l
25-10-2013, 07:44
mordd...a w ktorym pokoleniu mozna weza rozmnozyc z kuzynka ??? tak samo liczyc jak kuzyn moze z kuzynka u ludzi ? ;]

mordd
25-10-2013, 10:41
Nie trafilem na żadne opracowania na ten temat i nie sądzę, aby kiedykolwiek ktoś przeprowadził testy na taką skalę, żeby można było generalizować. Po prostu: najlepiej unikać, a jeśli się nie da to liczyć się z problemi w ilości i jakości mlodych. Węże niestety nie miewają rodowodów (poza ogrodami zoologicznymi) więc nie mamy pojęcia w jakim stropniu są spokrewnuione te wokół nas. Przykłady z hodowli w zoo (było na seminarium w wawie) świadczą o tym, że przynajmniej u niektórych gatunków dość szybko widać efekty takiej hodowli, z drugiej strony są przykłady wielopokoleniowych hodowli wsobnych.......... Tak więc im rzadziej tym lepiej....chyba że inaczej się nie da. Tyle da się wyciągnąć wniosków :) Komercyjne masowe hodowle zbożówek z każdej odmiany wyprowadzają po kilka jak najmniej spokrewnionych linii - chyba wiedzą co robią. Przy czym jestem w stanie doskonale zrozumieć, że łączenie spokrewnionych kusi przy hodowli rzadkich, drogich, nowych zwierząt, ale to chyba jedyne wytlumaczenie (przy czym przy odmianach można przecież rownolegle hodować heterozygoty z niespokrewnionymi a znacznie tańszym nominalnymi) - jeśli ktoś w ten sposób hoduje popularne i ogólnie dostępne gatunki to już mi się nóż w kieszeni otwiera....... :)

coolary
25-10-2013, 12:21
Mój stosunek do tej sprawy: Chów wsobny jest dopuszczalny wyłacznie przy projektach z rzadszymi formami barwnymi. (brak innego wyjścia)

mordd
25-10-2013, 12:32
Form barwnych, ale też rzadszych gatunków ogólnie - wykluczam hodowlę wzorowana na myszach tzn 20 pokolen wsobnych...... ale jak nie ma wyboru to lepiej raz wsobnie niż wcale. nie ma wyboru oznacza dla mnie - nie to, że kogoś nie stać na kupienie nastepnej zbożówki, jeśli tak to nie powinien się za nie brać - to ma być konieczność. Przy czym ja chciałbym być jasno poinformowany jakie jest pokrewieństwo pomiędzy kupowanymi zwierzętami lub o tym, że kupowany wąż pochodzi z hodowli wsobnej (i w jakim stopniu). Rodowody (choćby odręczne na kartce w kratkę) są chyba niezłą praktyką......

AdamMass
15-11-2013, 09:32
niewiem ale jak jest z wezami ale na przyklad u psow jak rozmnozysz np syna z matka to w calym miocie moze wyjsc ale nie musi tak zwany imbred kturego dalej nie mozna dopuszczac i bedzie to bardzo wybitny zwerzak a reszta to bedzie zwykle padło ale jak jest z wezami to niewiem

mordd
15-11-2013, 09:41
Inbred to jest metoda hodowli tak więc nie wiem, jak "moze wyjsc ale nie musi " - albo się go stosuje, albo nie. W hodowli psów niestety bywa stosowane łączenie tak blisko spokrewnionych zwierząt i przez tyle pokoleń, że w istocie zadziwiające jest czemu w niektórych rasach wogole rodzi się coś żywego i wyglądającego jak pies. Wężom na szczęście daleko do takiej sytuacji.....

42d3e78f26a4b20d412==