PDA

Zobacz pełną wersję : anakonda czy pyton



adas
07-10-2013, 15:21
co rośnie większe w hodowli anakonda zielona czy pyton tygrysi

Karla
07-10-2013, 15:27
Sądzę, że samica anakondy zielonej rośnie większa

pozdrawiam, Karla

goblin
07-10-2013, 15:31
Anakonda zielona...

adas
07-10-2013, 15:32
ale mój pyton je dużo więcej

Azazel
08-10-2013, 02:25
Anakonda prawdopodobnie osiągnie 6-6,5m, pytony z reguły osiągają nie więcej niż 6m.
Oczywiście chodzi o samice anacondy zielonej - samce żadko do 3 m dorastają.

koleś
08-10-2013, 08:52
Anakonda jest największym wężem świata ;)

Azazel
08-10-2013, 09:15
W niewoli najwieksze rozmiary osiąga pyton siatkowy , tygrysi , sebae , i anaconda zielona.

Biber
08-10-2013, 09:16
Ale najdłuższy jest reticulatus... co do długości to samice dochodzą w terrariach do 7m ale zazwyczaj około 6m... co do tygryzów z reguły są dużo krutsze

Azazel
08-10-2013, 09:24
Dobrze karmine samice tygrysich pytonów przekraczają 5,5 - 6m - reticulatis oczywiśćie jest najdłuższy.

jUngel
08-10-2013, 09:40
tak tak, ale i tak tygryski są najfajniejsze :]
i szybko rosna, (moja samica ma 1.5 roku i prawie 3,5m

zephyr
08-10-2013, 09:57
Najdluzszym wezem dotychczas zlapnym byl pyton siatkowy(12) Rekordowa anakonda miala okolo 9m i wazyla cale 250kg wiec mysle ze pyton tygrysi jest mniejszy od anakondy. Zeby nie bylo ze dane wyssalem z palca, na animal planet tak mowili. Za to moim zdaniem anakonda jest najladniejsza. Teraz juz nie ma wezow gigantow las amazonski gdzie znajdowano najwieksze osobniki anakondy jest wycinany i juz nie rosna takie duze ja pisal ktorys z przedmowcow dorastaja do ok.6m. Rowniez naturalne srodowiska pytonow cierpia z powodu dzialalnosci czlowieka

koleś
08-10-2013, 10:47
Nikt nie złapał 12 metrowego reticulatusa, tylko takiego wychodowali chińczycy, i miał troszke ponad 12;) Z tego co ostatnio się dowiedziałem nie złapano jeszcze anakondy, która miała ponad 9 metrów ;)

snake_pyton
08-10-2013, 11:32
W książce o wężach na której ja się "wychowałem" jest napisane, że największy schwytane pyton siatkowy miał ponad 12 metrów, a największa złapana anakonda zielona 11m 44cm

Azazel
08-10-2013, 11:43
W 1912 roku na wyspie Celebes zastrzeleny pyton siatkowany mierzył 12m 46cm, dotychcasz nikomu nie udało się złapać anakondy zielonej przekraczającej 9m. Na znalazce czeka nagrada nie mała bo obecnie zdaje się już 400 tyś dolarów za schwytanie i dostarczenie żywej anacondy zielonej do Universytetu w Nowym Yorku mierzącej ponad 9m. Najwieksze osobniki zielonej anacondy żadko przekraczają 5,5 m - 6m zarówno w naturze jak i hodowli, natomiast masa jest wieksza niż masa tej samej wielkości pytona siatkowego czy tygrysiego.
Dlatego zwykle mówi się iż pyton siatkowy to najdłuższy waż , a anaconda ze względu na mase najwiekszy.

DemoN
08-10-2013, 12:25
był jakiś rok temu program że kolesie szukali 6-cio metrowego węża bo za takiego ktoś tam płacił chyba 150 000$ I w trzy tyg niezłapali takiego

koleś
08-10-2013, 13:54
Tylko że jeżeli zastrzelony, to martwy, a wąż martwy może się dość znacznie rozciągnąć gdyż luzują się połączenia między kręgami, podobnie jest z samą skórą węża, nigdy nie słyszałem o tym przypadku i nie moge się wypowiadać, ale wąż o tej długości mieszka w chińskim zoo (no chyba że już zdechł)

Pituophis
08-10-2013, 14:23
Jest jedna sprawa- zgadzam się z Azazelem, że Eunectes murinus rzadko przekracza 5 m( sześciometrowe to w ogóle rzadkość), ale ponad dwunastometrowy pyton siatkowany pojawiał się tylko w anegdotycznych wycinkach w popularnej prasie- brak jakichkolwiek wzmianek w publikacjach herpetologicznych z tamtego okresu.W ogóle brak tak naprawdę wiarygodnych danych na temat dusicieli większych niż 8 metrów. Jeżeli chcemy znależć węże olbrzymy, cofnijmy się wehikułem czasu do plejstocenu Australii- żył tam wtedy Wonambi naracoortensis, wedlug niektórych paleontologów być może mierzący 18 metrów i ważący tonę. Był ostatnim znanym nam przedstawicielem Madtsoiidae, wśród których trafiały się i inne olbrzymy( 15-metrowy Gigantophis garstini z eocenu Egiptu). Szkoda, że przyszło nam żyć w okresie wielkiego wymierania.

Pituophis
08-10-2013, 15:32
W ogóle w niewoli w dobrych warunkach dusiciele rosną większe niż w naturze- wbrew temu co się powszechnie sądzi. Więc jeżeli gdzieś pojawi się olbrzym, to raczej wyhodowany niż złapany. Sądzę jednak, że bez względu na gatunek raczej dużo ponad osiem metrów nie wyrośnie.

Azazel
08-10-2013, 15:33
12m pyton siatkowany to nie anegdota a fakt odnotowany w 1912r na wyspie Celebes - takich rozmiarów wąż został tam zastrzelony - po smierci w wyniku rozloźnienia mieśni ciało węża ulega rozciągnięciu - ile ten wąż nierzył gdy żył tego nie wiadomo. Zmierzono go po smierci i mial 12m 48cm. Ile czasu upłynęło od czasu śmierci do pomiaru nie podano.

dr Robert
08-10-2013, 15:46
Informacje o najdłuższym wężu pojawiają się średnio co dwa lata, w popularnych gazetach i zwykle w czasie wakacji. Zresztą po dotarciu do takiego węża specjalistów zwykle "olbrzym" znika, albo tak jak to było w tym roku wiosną, okazuje się znacznie mniejszy. Takich doniesień na świecie jest naprawdę masa, ale wiarygodnych, potwierdzonych danych naprawdę niewiele. Niestety o wężu z Celebes nie słyszałem, podejrzewam, że to news z rodzaju tych o których piszę. Inaczej zachowałby się choćby szkielet w jakimś ośrodku naukowym. Zresztą im starsze doniesienia tym większe rozmiary :).

Pituophis
08-10-2013, 15:55
W kilku książkach na temat herpetofauny Indonezjii, które znam albo w ogóle nie mówi się o olbrzymich pytonach, albo wręcz otwarcie podaje ich istnienie w wątpliwość. Pyton zabity na Celebes według różnych żródeł miał mieć to 9, to 10, to 12 metrów i obecnie uznaje się go raczej za mało wiarygodną anegdotę- jeżeli go naciągnięto( i dosłownie i w przenośni) to za życia mógł mieć i sześć-siedem metrów.
Poza tym nie ma żadnych materialnych potwierdzeń jego istnienia( np. kości).

Azazel
08-10-2013, 15:56
Wzmianke o pytonie z Celebes badź Sulawesi mam w swojej ksiażce o gadach z 1965r, jak i w wydaniach czeskich , niemieckich.

dr Robert
09-10-2013, 01:59
Z prasy takie newsy przenoszą się potem do popularnych książek o gadach i są powtarzane. Taki news żyje sobie własnym życiem, jest nieweryfikowalny. Na szczęście za wiarygodne w nauce uznaje się dane z których istnieje jakiś dowód, zwłaszcza w przypadku cech morfologicznych węża, gdy łatwo zachować szkielet (nawet fragment na podstawie którego można oszacować przybliżoną wielkość) czy choćby skórę. Do bajek bym to włożył, podobnie jak informacje o 6 - metrowych waranach etc.

mx
09-10-2013, 09:13
Dokladnie tu sie zgodze :) News i plotka ktora zawsze jest pozytywna jak i pobudza emocje bedzie zyc do konca :) i malo kto bedzie chcial ja weryfikowac :)

zephyr
09-10-2013, 10:21
a ja wam powiem ze racja jest jak dupa-kazdy ma swoja

42d3e78f26a4b20d412==