PDA

Zobacz pełną wersję : Jadlospis Regiusa w naturze to nie wylacznie myszoskoczek



Rhodan2000
27-09-2013, 07:17
Ktos stwierdzil , ze jestem daleka od rzeczywistosci twierdzac o roznorodnym i zroznicowanym jadlospisie Regiusa w naturze.
W 1998 roku przeprowadzono badania nad tym co zjada Python Regius na wolnosci ...
Ptaki:
Golab, Szara Papuga, Czarnogrzbiet , dzieciol, Jaskolka, Ploceus, Nectarinia, Meropidae, Sylvidae i wiele innych w zaleznosci od obszaru wystepowania...
Gryzonie:
Crocidura Poensis (mysz rzesowata)
Gambijski Chomikoszczur
Afrykanska mysz lesna
mysz pregowana
Brazowa mysz uchata
Nietoperz
Galago
Myszoskoczki...
******************
zrodlo:
Luiselli Angelici
Akani Capizzi
1998 Poludniowo wschodnia Nigeria....
Ten kto twierdzi, ze w naturze Regius zywi sie wylacznie myszoskoczkami jest po prostu niedinformowanym Ignorantem, a takich spotkalam juz wielu na tym Forum...wiekszosc jednak ma spora wiedze... i nie wypisuje wyssanych (zaslyszanych) teorii

reed
27-09-2013, 10:17
Wypisujesz czasem dziwne rzeczy.
Czy na pewno było koniecznym założenie nowego tematu ?

Raffee
27-09-2013, 10:32
Akurat w tym temacie musze sie sgodzic z Rhodan2000 bo to co ludzie wypisuja o diecie regiusa wydaje sie niedozeczne.Nowy temat moze nie potrzebny ale do starego napewno by zajrzalo mniej osob.

Pituophis
27-09-2013, 11:27
Nie musi być ignorantem, jeżeli gdzieś w jakimś okresie roku występują wyłącznie myszoskoczki, to będzie jedynie je jadł :-)))))))
Zwierzę w naturze je nie to co chce, czy sobie wymarzy, ale to co znajdzie- chyba, że jest skrajnym specjalistą. Specjalizacja pokarmowa pytona królewskiego w naturze to zwierzęta stałocieplne, i w jej obrębie różne gatunki ofiar.
Nie znaczy to, że w niewoli wąż ten nie wyżyje karmiony wyłącznie myszoskoczkami- chyba skład myszoskoczka i myszy nie różni się aż tak bardzo. Gdyby był jednak specjalistą myszoskoczkowym, to urodzone w niewoli młode nie jadłyby myszy- a np, w ZOO w Łodzi jadły.
Zresztą hodowlane myszoskoczki Meriones unguiculatus żyją w Azji i w naturze nigdy pytona kólewskiego nie spotkają- ani on ich :-))))
Rhodan- jakie jest żródło danych , które prezentujesz? Co kryje się np. pod nazwą
" brązowa mysz uchata" ?

Czarna Rozpacz
27-09-2013, 11:48
1.moze zrodlem jest to?: ;) czytaj od poczatku do konca,potem pisz odpowiedz
zrodlo:
Luiselli Angelici
Akani Capizzi
1998 Poludniowo wschodnia Nigeria....

2.a w jakim to rejonie swiata i w jakim okresie wystepuje tylko i wylacznie jedno zwierze stalocieplne nadajace sie na pozywienie dla weza (abstrahujac juz od samego regiusa)?

Pituophis
27-09-2013, 12:04
1)To niewiele mówi- brak danych autora, daty opublikowania, tytułu i numeru publikacji, wydawnictwa...
Nie jestem w stanie dojść po podanych danych do żródła.
2)Prawie nigdzie( są wyjątki np. Notechis ater i burzyki)-ale może to wypływać z ekologii i behawioru gatunków interreagujących. Może także dojść do tego w wyniku gradacji gatunku będącego żródłem pokarmu.

Rhodan2000
27-09-2013, 12:06
Myszoskoczek wystepuje takze w Afryce Polnocnej, dokladniej mozesz poczytac: h**p://www.das-tierlexikon.de/springmaeuse.htm
Opisany myszoskoczek pustynny (Tatera kempi) byl znajdowany w zoladkach Regiusow...
Brazowa mysz uchata...to niezbyt zreczne tlumaczenie nazwy niemieckiej na polska, chodzi o Plecotus sp. a z normalnymi myszami nie ma wiele wspolnego, bo nalezy do nietoperzy...
coz, nie jestem biologiem, ale w dalszym ciagu nie moge zrozumiec upartosci co niektorych..., piszesz "jeżeli gdzieś w jakimś okresie roku występują wyłącznie myszoskoczki" ---- to znaczy, na danym terenie nie ma innych gryzoni?
to znaczy istnieje pewien obszar zamkniety, gdzie sa zwierzeta tylko jednego gatunku? moze w zoo, ale nie w przyrodzie...
Moje zrodlo podalam w oparciu o wspaniala ksiazke
"Der Koenigspython - Pflege Zucht und Lebensweise " Autor Andreas Kirschner und Hermann Seufer , ktorzy opisuja badania naukowcow na ktorych powolywalam sie wczesniej...
Jak widzisz Myszoskoczek to nie tylko Azja ale takze Ghana Panstwo jakby nie bylo afrykanskie...

daf
27-09-2013, 12:09
Są takie obszary zamknięte gdzie występuje jeden rodzaj gryzonia np.moja stajnia, tam są tylko myszy. Szczury były parę lat temu.

Rhodan2000
27-09-2013, 12:19
Luiselli, L. , Akani, G. C. & D. Capizzi (1998) Food resource partitioning of a community of snakes in a swamp rainforest of south - eastern Nigeria.
J.Zool., London
***************
druga Publikacja w.w. autora Napisana wspolnie z F.M. Angelici (1998) traktuje o roznicach odzywiania sie samcow i samic Pythona Regius , Ital. J. Zool
zadowolony?
jesli nie to ja pasuje, nie mam zamiaru tracic czasu na nieproduktywne spory...
najpierw poczytaj, poszukaj, sprawdz, a potem pisz, ok?
Hanna

Pituophis
27-09-2013, 13:07
Ależ ja się nie spieram, z myszoskoczkami jako jedyną karmą gdziekolwiek w naturze żartowałem( nie było widać tego :-)))?) to chodziło właśnie o to, że raczej nigdzie tak nie ma i pytony zazwyczaj zjadają różne ssaki i ptaki, ponieważ nie natrafiają jedynie na myszoskoczki.
Wiem, że myszoskoczki występują w Afryce, chodziło właśnie o to, że jedyny gatunek stosowany jako pokarm w niewoli jest z Azji.
Zresztą tezę o myszoskoczkach znależć można jedynie w jednej dawno wydanej polskiej książce- stąd chyba się bierze jej mało uzasadniona popularność.
Dziękuję za podanie tytułów prac- nareszcie ktoś bierze pod uwagę badania w naturze .

Rhodan2000
27-09-2013, 17:02
widze, ze albo nie zrozumialam Twoich intencji, albo przekonalam Ciebie, tak czy tak, ciesze sie, ze nie jestem sama i ktos inny tez podziela moje zdanie... ok:)
dziekuje tez innym : Raffee, Czarna Rozpacz, Grochu, Kretschmer, Biber i wielu wielu innych,
Ktorzy rzeczowo i fachowo pisza posty na tym Forum:)
Pozdrawiam
Hanna
PS
Dla osob niedoinformowanych, probujacych stworzyc mit "Delphi dla wezy" zrozumienia miec nie bede... naturalnie to jak niektorzy probuja wmowic nam, ze rosolek dobry dla Ludzi wezom szkodzic nie powinien budzi we mnie tylko smiech:)

Pituophis
28-09-2013, 02:15
Nie musiałaś przekonywać :-) Ja broniłem tezy, że P. regius ma w naturze urozmaicony pokarm, którego skład zależy od tego, na co natrafi na danym terenie- to podają w każdej książce(dobrej) na temat gadów Afryki.
Zależało mi na podaniu danych dotyczących publikacji, na tyle dokładnie, abym sam mógł do nich dotrzeć- stąd moje grymaszenie :-)))))

reed
28-09-2013, 14:05
Hanno, dlaczego Ty tak lubisz przekręcać to co piszą inni, wyrywać coś z kontekstu zmieniając tym samym całkowicie sens tej wypowiedzi ?
cyt: "naturalnie to jak niektorzy probuja wmowic nam, ze rosolek dobry dla Ludzi wezom szkodzic nie powinien budzi we mnie tylko smiech:) "

To właśnie Twoje posty często budzą mój śmiech, Twoje podejście i bezkrytyczna wiara w swoją wiedzę i nieomylność.
Po dłuższym zastanowieniu się, doszedłem do wniosku że nie będę czytał i komentował więcej Twoich wystąpień, chyba faktycznie lepiej żebyś szukała poklasku w jakimś kółku wzajemnej adoracji.

EOT z mojej strony

(to post raczej retoryczny, byłbym wdzięczy za odpuszczenie sobie następnego elaboratu)

Rhodan2000
28-09-2013, 14:45
nigdy nie chodzilo o moja wiedze, lub nieomylnosc, nie....
Smiesznosc darujcie soebie tez

AGAM
28-09-2013, 16:39
ja moze jestem niedoinformowany, ale jeszcze nie widziałem żeby ktoś pisał że regiusy jedzą wyłacznie myszoskoczki :/ Widziałem wiele postów mówiących że myszoskoczki jako naturalny pokarm regiusów są przez nie często preferowane w terrariach :/ I nie widze w tym nic sprzecznego z faktem - zresztą to nie jest jakaś wyssana z palca bujda a obserwacja wywodząca się z doświadczeń wielu terrarystów (ja sam zdecydowanie popieram ten fakt - nawet jeśli regius skusi sie na cos innego to przy myszoskoczkach widać o wiel większy zapał do polowania).

Raffee
28-09-2013, 16:57
http://www.terrarium.com.pl/forum/read.php?f=12&i=22524&t=22524 Jezeli nie widziales to tu masz linka i przeczytaj wypowiedz "Karla"

Karla
28-09-2013, 19:01
No dobrze, mogę się zgodzić, że źle zinterpretowałam wypowiedzi na listach zachęcające do serwowania myszoskoczków niejadkom (albo ktoś napisał wprost, a mnie zapadło w pamięć), ale to nie jest powód, zeby przekręcać moje wypowiedzi. Powrót do rzeczywistości dotyczył również podawania suplementów oraz Twojej godnej pożałowania metody. Jak ładnie poprosisz, to może moderatorzy założą dla Ciebie specjalny dział "polowanie na Karlę i jak skutecznie męczyć zwierzęta", chociaż ciężko się z nimi dogadać. I napisz mi jeszcze, publicznie lub prywatnie, co takiego napisałam, co szkodzi wężom bardziej niż nadmiar witamin.

pozdrawiam, Karla
(ps. powyższe pozdrowienia za każdym razem wklepuję ręcznie, to tak żeby nie było niedomówień - nie mam ich ustawionych automatycznie)

Biber
29-09-2013, 00:04
ten temat jest bez sensu i jest całkowicie niepotrzebny!

Pituophis
29-09-2013, 03:59
Ten temat nie jest CAŁKOWICIE niepotrzebny.
Niepotrzebne są za to długotrwałe kłótnie których pretekstem stał się.

42d3e78f26a4b20d412==