PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie oswietlenie wybrac do nowego Terrarium



Rhodan2000
23-04-2013, 12:36
Hallo,
dotychczas uzywalam zarowek podwieszanych w oprawach (kosz stalowy ale otwarty na dol) na suficie Terrarium. Teraz chce zbudowac Super terrarium, i tak mysle czy nie lepiej byloby zrobic prostokatny otwor na gorze , zabezpieczyc go siatka a z zewnatrz postawic "Kasete" z zamontowanymi zarowkami (dzienny reflektor, czerwony ogrzewczy IR, Porcelanowy grzewczy IR, a do tego swietlowke Repti glo.
Wszystko sterowane termostatem. Jako ogrzewanie uzupelniajace dla podloza kabel grzewczy o mocy 50 W.
Tyle ze znajomi uwazaja, ze siatka zabezpieczajaca otwor w suficie Terrarium bedzie sie bardzo nagrzewac i moglaby poparzyc weza. Ich zdaniem lepsze jest podwieszanie lamp.
Wymiary Terrarium: 160 x 80 x 120 cm (dl x szer x wys) surowiec: 16mm plyta OSB
Bylabym wdzieczna za jakies sugestie...
Pozdrawiam
Hanna

Kadar
24-04-2013, 01:50
Postawienie "kasety" na siatce to dobry pomysł. Tak mam u siebie i jest O.K. Wąż się nie poparzy bo nie jest głupi i gorącego nie tyka :-)) . Poparzenia następują wtedy, gdy lampka jest w środku. Kiedy się wyłączy na noc wąż może na nią wejść , a rano kiedy się włączy może poparzyć węża.
Termostat nie jest wskazany do żarówek. Powinna ona się zawsze świecić w dzień - wąż sobie wybierze temperaturę - więc lepiej zastosować wyłącznik czasowy.
Świetlówki nie są konieczne - było już o tym pisane.
O samej budowie terra też już było dużo na tym forum, są też strony w necie.
W razie problemów służę pomocą.
Pozdrawiam.

Rhodan2000
24-04-2013, 02:52
Dzieki...
Jakos czuje sie przekonana, :)
Powinnam chyba zaizolowac "Kasete" przed utrata ciepla?
Styro wydaje mi sie nieco niezbyt pewne, latwo sie topi, czego uzyc w zamian?
Hanna
PS
W necie sa strony, ale wiekszosc to mydlo, czytalam ze ktos "zabezpieczyl" porcelanowy promiennik zamknietym stalowym koszem zrobionym z siatki, a to znaczy, ze kosz musial miec na spodzie ok 400° C :(

Kadar
24-04-2013, 03:12
Będą problemy z zabezpieczeniem przed utratą ciepła - właśnie ze względu na wysoką temp. Ja zastosowałem żarówkę tzw. kwokę która emituje znaczną część ciepła do dołu. Poza tym nie wiem po co chcesz dodatkowo stosować porcelanowy promiennik. Wystarczy żarówka i ogrzewanie podłogowe z termostatem. Ja zastosowałem 100 watowy kabel grzewczy taki jaki stosuje się w ogrzewaniu podłogowym.

Rhodan2000
24-04-2013, 08:25
Witaj ponownie:)
Kwoka? masz na mysli IR 150 (duza zarowka podczerwien ok 150 W) ?
Tez tak mysle ze cos takiego byloby odpowiednie, ale nie jako ogrzewanie stale...
obawiam sie ze powietrze w Terrarium ogrzaloby sie zbyt mocno, Python potrzebuje temp Gruntu ok 28 a lokalnie do 32-33 ° C. Temperatura powietrza jest w Jego Biotopie zwykle o 2-3 stopni nizsza.
Porcelana ma to do siebie , ze taki promiennik dziala conajmniej 5 lat (stale wlaczony) a sterowany termostatem kilkakrotnie dluzej. Zarowka moze "usiasc" nagle i bez uprzedzenia juz po kilku tygodniach albo miesiacach.
Chce sie zabezpieczyc przed ewentualnoscia przyjscia do domu i zastania zaziebionych chorych albo co gorsza martwych lokatorow. Jest niestety roznica w cenie, "Kwoka" to ok 6 Euro, a porcelana chyba ze 40... duzo za duzo:(
no ale zobacze, podaj jak zaizolowales termicznie swoje lampy?
Pozdrawiam
Hanna
PS
Dziekuje za naprawde rzeczowe odpowiedzi:)

Kadar
24-04-2013, 15:10
Witam.
Wiesz co, symbolu nie znam. Ale to taka duża żarówka z odbłyśnikiem o mocy chyba 200 W. Zastosowałem ściemniacz i wyłącznik czasowy. Czyli w pewnym miejscu w terra mam zawsze wysoką temperaturę - ściemniaczem reguluję jak wysoką. Ogrzewanie podłogowe jest natomiast sterowane czujnikiem temperatury i ono w zasadzie odpowada za temperaturę w terra ( jest podział na temp. w dzień i w nocy - tak więc moje terra jest praktycznie bezobsługowe - nie licząc oczywiście dolewania wody i sprzątania kupek).
W terra jest ważne aby w różnych miejscach były różne temperatury. Wąż sobie będzie siedział gdzie jest mu wygodnie i tam gdzie mu akurat temp. odpowiada w danej chwili. Mój Boa jak zje szczurka to zasuwa natychmiast pod lampę.Po jakimś czasie idzie na półkę po środku terra gdzie ma grotę z kamieni.
Co do czasu działania to mam już ją z rok i nic się nie dzieje a kosztowała chyba
25-30 zł.
Co do zaziębienia to bez przesady - wąż bez problemu wytrzyma kilka dni w niższej temperaturze. Poza tym jest jeszcze ogrzewanie podłogowe.
Termicznie lampy w ogóle nie izolowalem. Wkręcona jest w lampę biurową - taką metalową z IKEII a przez to, że w żarówce jest lustro to praktycznie całość ciepła wpada do terra przez siatkę na której to ta lampa sobie leży.
A, jeszcze jedno - w lampie wymieniłem oprawę z plastikowej na ceramiczną. Plastikowe się topią od temperatury właśnie.
To by było na tyle .
Pozdrawiam.

42d3e78f26a4b20d412==