PDA

Zobacz pełną wersję : niejasności



gigol
21-02-2013, 07:34
Witam wszystkich
Ostatnio szlag mnie trafia przy przeglądaniu opisów węży.Chodzi o to że praktycznie wszędzie pisze co innego.Prosiłbym o napisanie konkretnych info o E.guttata, E.schrencki i Thamnophis sirtalis, lub podanie dobrych linków
Chodzi mi o takie info:
1.Długość (szczególnie u T.sirtalis-tu pisze że 130cm, gdzie indziej że 45-65cm)
2.Temperatura.Weżmy np węża zbożowego.W jednej książce piszeże 20-28 stopni, w innej że 25-35 stopni.Podobnie jest z wężem Amurskim(co do temp. jego hodowli to jestem całkiem zdezorjentowany)
3.Co sądzicie o kablach grzewczych i grzałkach zalanych cementem.Czytałem o gosciu który hoduje E.guttata ogrzewając go grzałką 5W(24h/dobe)i lustrzanką 25W(12h/dobe)
Czy to naprawdę wystarczy?Jeśli tak to czy zda to egzamin przy hodowli Amura(ewentualnie grzałka 10W)
To chyba wszystko.Byłbym wdzięczny gdybyście pisali z własnych doświadczeń
Przykro mi jezeli uznacie mój post za bezsensowny.To ma być mój pierwszy wąż i chce mieć jak najlepsze info
Z góry dzieki za odpowiedź
Pozdro wszystkim.

Duszek
21-02-2013, 08:32
Taka różnica wynika, że jest masę podgatunków i krzyżówek węży ...

Grochu
21-02-2013, 08:37
a w przypadku zbozówki jeszcze z tego, że jest to wąz zamieszkujący prawie całą amerykę pólnocna - dlatego można go hodować w naprawdę szerokim zakresie temp.

wszelkie grzałki zalane w betonie to niezły pomysl, tlyko nie mogą być za silne, żęby nie popażyć węża. generalnie nie można teoretyzować z ogrzewaniem - musisz po prostu wszystko włączyć i dopiero wtedy dopasować moc do temp.

wracająć do e.gutta - polecam temp 28-33 stopnie w dzień i około 22-26 w nocy
dla amurskiego w sam raz będzie 25-28 stopni, miejscowo dochodząca do 30-32 stopni
w nocy może spadać nawet do 20 stopni, jednak najepiej utrzymywać ją na 22-24 stopnie
z długością t sirtalis Ci nie pomoge (-:

pppppp
21-02-2013, 09:18
ten gość to pewnie ja :)))
u mnie to wystarcza, mam ciepło w pokoju i nie musze jakoś extra dogrzewać, zywotnośc tych grzałek tez jest spora, narazie smigają bez przerwy przez 4 latka
ale nie wiem jak bedzie z 10W czy nie za mocna - ja mam 5W, 10 -tka moze mocno grzać lub się szybciej przepalić
a co do temperatury i długości węży to masz temat wyjasniony wyżej

Gadman
21-02-2013, 10:52
U zbozowki polecam miedzy 26-32 w dzień ,w nocy 22-26 stopni.U amurskiego w dzień miedzy 26-28 ,w nocy 20-24 ,a o T.sitalic tez nie pomoge.Pozdrawiam


Kiedy wszystko idzie źle pamiętaj ,że moze być jeszcze gorzej.

Gadman
21-02-2013, 10:56
Co do kabli jestem za tylko zeby było troszke wiecej piasku lub torfu ,lub co tam bedziesz miał na podłoze.

madka
21-02-2013, 13:03
Z grzalka zalana w betonie musisz uwazac, zeby nie zostalo powietrze, miedzy nia, a betonem, w ten sposob moja 5W przepalila sie bardzo szybko wbrew powszechnej opini, ze jest to dlugowieczne. Na powierzchni betonu bylo 32-35C i pracowala 24h. A ze mieszkanie bylo chlodne, to grzalem zarowkami 75W w dzien, i w nocy 75W.
Wiecej podloza to moze niewystarczyc, moje zbozowki zachowywaly sie jak dzdzownice ryjac rowno, wiec i tak by sie dokopaly do kabla, musi byc druga podloga.

koleś
21-02-2013, 13:36
ja mam zbudowany kamień grzewczy, z grzałki 5W zalanej gipsem i jakoś chodzi na okrągło przez około 7 miesięcy i dalej działa

wojtekP
21-02-2013, 16:03
Witaj !
Fajnie że najpierw czytasz i pytasz innych , a nie jak niektórzy piszą pomóżcie, bo to i to ...
Jak widzisz w powyższych mailach co hodowca to inna recepta na sukces , ale wszystkie dobre !
Moje zbożówki mają w nocy między 18 a 20 st. w dzień 25 - 28, 29 st.
W lecie mam tylko żarówkę 30 W ; w zimie dogrzewam kablem przyklejonym do dna terrarium plastrem , a na tym gruba warstwa podłoża .
Natomiast moi znajomi, którym dałem jednego z "mojego" przychówku w dzień mają temp do 23 , 24 st. czyli wręcz za niską , ale także wężuś ładnie je , ma regul. wylinki i fajnie przyrasta.
Rozrzut jest jak widzisz duży .

Moja propozycja : tak dobrać parametry by w nocy mieć ok. 20 a wdzień do 8 - 10 st więcej .

Powodzenia !

gigol
22-02-2013, 02:10
Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
W mieszkaniu mam dość ciepło, a mają nam jeszcze wymieniać okna więc będzie jeszcze cieplej
Pozdro wszystkim

42d3e78f26a4b20d412==