PDA

Zobacz pełną wersję : Witam



olimpia1400
20-02-2013, 11:35
Witam :) Nareszcie moglam sie w koncu zarejestrowac, wiec chcialam sie przedstawic.

Mam weza ponczosznika thamnophis sirtalis :) na razie dopiero raz u mnie wyliniala, mam ja chyba od stycznia, troszeczke sie martwie czy to nie za rzadko :/ Jest malenka jeszcze, wylinka miala 38 cm dlugosci. wczesniej trzymalam ja w terra a wlasciwie w akwarium na zwirku i miala kokosy do chowania sie. Teraz, chcialam sie pochwalic, w nieco wiekszym akwarium SAMA :P zrobilam cala tylnia sciane z roslinami, podloze ma z wlókna kokosowego i ryje w nim jak dzdzownica :)) swoje kokosy ma dalej, ale rzadko juz w nich siedzi, ma prawdziwe jamy wydrazone pod nimi, czasem sie wygrzewa na tylniej scianie, w roslinach. Teraz czekam na drugiego wezyka, podobno moga razem mieszkac :)

Nie zalozylam zadnego kabla grzewczego, nie ma tez kamienia, zastanawiam sie czy moze tak zostac. Temperatura by sie zgadzala z opisem, mieszkam w bloku i ciagle jest powyzej 22 st. Prosze o porade :)

I jeszcze jedna rzecz. Nie wiem czy nie umiem szukac i tylko mi sie tak wydaje, czy naprawde ponczoszniki sa tak bardzo niepopularne... W czestochowie sprzedawcy robia wielkie oczy, weze sa ponoc dostepne tylko w Lodzi na gieldzie. A opisow w necie... jak na lekarstwo. Tylko w USA sa popularne??

Dejot
20-02-2013, 12:13
Ponczoszniki są dośc pospolite wśród początkujących szczegolnie ... :)

nazer
20-02-2013, 12:45
No nie wiem czy takie pospolite poczatkujacy maja przewaznie zobozwki albo l.t sinaloe :))))) Ja tez znalem malo osob ktore mialy ponczoszniki olimpia ja hodowalem thamnophis radix . Uwazam ze to bardzo ciekawe wezyki i nie wiem dlaczego malo ludzi je trzyma. Sa dosc rozpowszechnione na zachodzie sa tez piekne odmiany kolorystyczne np thamnophis radix hight red wedlug mnie najladniejsza odmiana olimpia wejdz na strone www.thamnophis.com jak tam jeszcze nie bylas bardzo fajna stronka
jakbys miala jakies pytanka wal smialo moje namiary sa w spisie terrarystow
Pozdrawiam Nazer

Corallus hortulanus 1.0
Morelia spilota variegata 1.0

Lucky
20-02-2013, 12:54
Tez mam ponczosznika:). Powiedz, czym ogrzewasz terrarium? A ryjac(wg mnie) szuka dzdzownic, ktore tez wchodza w sklad jego diety...

olimpia1400
20-02-2013, 13:30
co do ogrzewania to wlasnie niczym nie ogrzewam. jest wlaczona zarówka zwykla nie lustrzanka, tylko taka biurkowa, nad szyba jest i ponczocha czasem sobie wspina sie tak wysoko i lezy. ogólnie mam cieplutko w domu jak juz pisalam. W akwarium bez ogrzewania zadnego mam 23 st, a przeciez woda jest zawsze zimniejsza niz otoczenie....
Dejot, nie wdaje mi sie ze takie pospolite. Sprzedawcy w wiekszoszci robia wielkie oczy, o takich to raczej nie slyszeli... a na forum (tutaj i terrrarystyka) zazwyczaj sie poleca pocztkujacym zbozówki albo lamprop...costam :D
U nas na poczatku mial byc regiusek, w sumie bylo zdecydowane juz, ale po pierwsze mial wymagania, (ponczocha tez ma ale nie takie przerazajace :) ), po drugie cena, i po trzecie najwazniejsze.... jakos nie jestem przekonana do myszy jako pokarmu. Przynajmniej na razie.
A na radixa teraz czekam i moze za dwa lata pochwale sie , ze mam malutkie kundelki!!! Niedawno znalazlam bardzo fajowa strone z wezami, bylo cos w rodzaju rorum ale ze zdjeciami... mnóstwo swietnych zdjec!!! oczywiscie adresu juz nie mam :D

ojej... wlasnie teraz je... dalam jej fileta a ona go wloczy po terra.. nic jej nie bedzie jak go zje z wlóknem? kurcze, do tej pory jadla na miseczce ;/

Grochu
20-02-2013, 13:44
czemu trzymasz pończoche w akwarium? lepiej zrobić akwa-terrarium, z normalną wentylacją, ale za to z dużym basenikiem

madka
20-02-2013, 16:18
Raczej nic jej sie nie powinno stac, w naturze tez nie dostaje na spodeczku ;) bez paniki

olimpia1400
21-02-2013, 01:29
bo mnie nie bylo stac na terrarium Grochu :( A akwaria mam i moglam sobie jedno poswiecic. Poza tym robiac tylnia sciane nieco ryzykowalam, robilam to pierwszy raz i nie wyszla najlepiej, ale napewno nabralam nieco wprawy i moge miec nadzieje, ze nie zepsuje sobie nowiutkiego terra (jak juz je bede miala :) ) poza tym mam zamiar kupic sobie jakies wieksze nieco tzn moze ok 120 cm a moze po prostu na wymiar do szafki a tak na razie.... Mam akwa przykryte szyba z powklejana balcha perforowana, wiec wentylacja jest, co prawda nie bok-góra tylko góra sama, ale jest jej dosc duzo.

Zagladalam na starsze tematy i widzialam, ze w styczniu pojawily sie pytania odnosnie ponczoszników. No to mój jest z tego samego zródla :DD

Lucky, czy dajesz swojej ponczoszce zaby? takie zlapane na lace?? ja wlasnie hoduje dla niej male zabki, na razie sa jeszcze kijanki, prawdopodobnie to beda ropuchy... a dzdzownice?? ja jeszcze nie dawalam, bo czekam na te z ziemi. Jezeli chodzi o dzdzownice, to mam pytanie: czy mam takiego robala potrzymac w sloiku przez dzien? bo dla ryb sie trzyma, trzeba poczekac az sie.. no az zrobi kupe :) zeby z ziema ryba nie jadla. A dla ponczochy?

Lucky
21-02-2013, 02:00
W tym roku będe dawal zaby, zlapane, nie zamierzam ich chodowac(jak u ciebie to wyglada?), dzdzownice kupuje w sklepie wedkarskim, mozna wziasc je z tego piachu wyjac penceta i zamochyc w wodzie, potem musisz albo podac na pensecie, albo rozgniesc im glowy i polozyc na misce(inaczej uciekna). W wodzie tez probowalem, ale zanim je zauwazy to tez wyjda:))). Aha i jesli kupujesz je w sklepie zoo to nie trzymaj ich zbyt dlugo w tym pojemniczku, slyszalem ze wytwarzaja jakiej toksyny, jeden z ''tutejszych'' hodowcow tak podobno zalatwil swoja ponczoche. Mysle ze niema potrzeby umieszczania ich w sloiku. Ja lece bo mi sie zarowka w terra przepalila.../:

Grochu
21-02-2013, 02:19
olimpia, mogłaś oddać akwarium do szklarza - za 20 zl wstawiłby Ci kratki wentylacyjne i było by ok.
przeciez nie chodzi o odsuwane z przodu szybki (chociaż jest to wyodne), tylko o odpowiednią wentylację.

coolary
21-02-2013, 03:09
Witamy w kręgach terrarystów-maniaków:) Poradzę Ci tylko, że jeżeli chcesz żeby Twój pupilek szybciej rósł zamontuj wewnątrz terrarium żarówkę małej mocy. Proponuje 25W.

olimpia1400
21-02-2013, 03:41
dowiedzialam sie , ze dzdzownic ze sklepów wedkarskich to wlasnie lepiej nie dawac, wiec czeka mnie szpadelek i ogródek :DD co do rozgniatania... to z której strony ona ma glowe?? hahaha uczylam sie kiedys o tym, ale nie pamietam :)

do coolray: a po co ta zarówka?? zeby bylo cieplej czy jasniej? nie bardzo wiem jak zamontowac taka zarówke, moje terra ma wygladac naturalnie, nie podoba mi sie taka gola zarówa na suficie :) a zeby teraz umiescic ja w jakiejs oslonce.... kurcze juz mam bardzo malo miejsca, te rosliny stercza wszedzie... i jeszcze patyków nawkladalam, na wypadek gdyby miala ochote sobie pozwisac a nie tylko siedziec na scianie. kurcze, musialabym cos wyrzucic.. :/

do Grochu: ale ja chcialam je zrobic JUZ i nie chcialo mi sie czekac, ledwo wyczekalam zeby wyschlo i sie wysmierdzialo... a silikon smierdzi nieziemsko :)

poza tym pochwale sie, ze wczesniej to basen miala w emaliowanym garnuszku... wiec teraz do naturalnego terra kupilam jej specjalna miseczke-basenik, taka ceramiczna... tylko ze woda z niej ucieka i musze wysmarowac od wewnatrz silikonem :/ pytalam w sklepie czemu basen przecieka i okazalo sie ze rozmiar wiekszy jest juz czyms wysmarowany. No kurcze, jakbym wiedziala to bym kupila wiekszy!!!! groar!

a czym karmicie swoje ponczochy?? bo ja rybkami zywymi i filetami: tolpyga ze skóra lub mintaj.

goblin
21-02-2013, 03:46
żarówka jest potrzebna praktycznie każdemu gadowi nawet w naturze węże i inne gady spędzaja spory czas na wygrzewaniu się na słońcu gady są zwierzętami zmiennocieplnymi i żeby utrzymać temp na odpowiednim poziomie muszą się wygrzewać a w terra służy do tego żarówka :D:D

coolary
21-02-2013, 03:58
żarówka ma służyć głownie grzaniu (oświetlenie przy okazji). Jeżeli wąż bedzie miał wyższą temperaturę (25 C -27 C) bedzie Ci lepiej rósł.

Grochu
21-02-2013, 08:40
i lepiej trawił - z powodu niedogrzania może się "zatkać" i paść

olimpia1400
21-02-2013, 09:59
oki :) to pomysle o tej zarówce :) dziekuje

mam zdejmowana szybe i chyba wypadaloby w niej wywiercic otwór i zalozyc zarówe... chociaz to troche niewygodne. bo w rogu z przodu nieco ciezko byloby ja zamocowac... chyba ze ktos ma jakis dobry pomysl?

Grochu
21-02-2013, 10:07
ja mam - przetnij tą szybę, tak żeby z jednej strony była 1/4 szyby, a z drugiej 3/4
do tej 1/4 przymocujesz zarówkę - ta część bedzie na stałe lezała, a tą drugą, większą częśc będziesz sobie ściągąć

olimpia1400
21-02-2013, 11:28
nooo, jest to jakis pomysl... tylko ze szybe robil szklarz i jest popodklejana ze wszystkich stron, musialabym po prostu zamówic druga, ona wogóle sklada sie z 3 czesci i miedzy te czesci jest powklejana perforowana blacha i jeszcze do tego wszystkiego szyba lezy nie na akwarium bezposrednio, tylko ta takich naroznikach co sie do akwarium uzywa. Co do zarówki to chcialam ja zamocowac w rogu ale nie pionowo tylko pod katem, wsadzic ja w jakas oprawke (doniczke oklejona kokosem czy cos) i zeby ja mozna bylo skierowac na sciane tylnia. Nie wiem czy dosc jasno to opisalam, bo sie troszke pogubilam :D

Wlasciwie to problem nie dotyczy akurat zarówki takiej jaka mi radzicie. Ja MUSZE w jakis sposób przyczepic ta zarówke UV... na razie jest jak jest ale bardzo sie boje, zeby mala nie dostala w koncu jakiejs krzywicy!!!! jak juz zamontuje gniazdko (oprawke) do lampki to obojetnie chyba która podlacze... pani w sklepie powiedziala, ze to sa zwykle oprawki.

Lucky
21-02-2013, 11:32
Jesli bedziesz uzywac wystarczajaco duzo preparatow to nie musisz miec lampki uv, ja uzywam reptimineral-a C(do zarcia), oraz sama juz wit. D do wody dodaje, preparat to electrodize supplement costamcostam firmy exo terra

olimpia1400
21-02-2013, 11:59
oj Lucky, tutaj mnie zaskoczyles... ja nie wiedzialam, ze trzeba cos podawac, pytalam, ale dowiedzialam sie, ze nie... wiem, ze regiusowi mialam dawac mysze wytaplana w witaminach, ale o ponczochach nic. :(((( Jak myslisz, czy przez ten czas jak jest u mnie moglo jej sie juz cos stac???? i jak podajesz to "do zarcia" obtaczasz w tym rybe czy jak? moze wstrzykujesz? a witamine D???? czy to jest to samo co wiotamina D3 tak jak np. dla dzieci? i wlewasz to do baseniku? jak tylko 2 razy widzialam, zeby ona pila.
Tak to jest jak sie czlowiek nie dopyta. U nas nie ma nawet porzadnej info o ponczochach, nie chcialabym byc niegrzeczna i kogos obrazic ale nawet tutaj (i to chyab byla jedyna strona gdzie WOGÓLE opis byl) ponczochy sa przedstawiane jako maciupkie wezyki, a przeciez mój ma dorosnac do 150 cm!!!!

Grochu
21-02-2013, 12:29
150 cm pończosznik to nie jest wcale duży wąż (-:

no więc z UV sytuacja wygląda następująo:
węże go nie potrzebuja (w naturze i tak przepuszczane jest zaledwie 1% dochodzacego promieniowania - gruba skóra- więc brak UV w terrarium nie odbija się negatywnie na ich zdrowiu), z resztą nie mają kończyn, więc dodatkowo cięzko o krzywicę.
preparaty witaminowe to dobra rzecz, ale jesli karma była dobrze, solidnie i zdrowo karmiona to tez nie sa wymagane - jeśli obtozysz rybkę w witaminkach (D3 - takie dla dzieci - tez się nada) to będzie ukej.
generalnie czując zapach witaminek może nei chcieć jeść - wtedy problem rozwiążesz rozpuszczając witaminy w wodize i wstrzykujkąć je w rybę.

madka
21-02-2013, 12:54
Karmienie filetami to nie to samo co normalny urozmaicony pokarm, wiec nalezy troche witamin dodac. Ale bez paniki, weze awitaminozy tak szybko nie dostaja. Dla przypomnienia wit. A,D,E i K sa nierozpuszczalne w wodzie, ale niektore preparaty witaminowe jakos to obeszly, zeby stworzyc pochodne, ktore sie rozpuszczaja. To, ze niewidzialas jak Twoja ponczocha pije wode, nie znaczy, ze tego nie robi. Ja swoje weze przylapalem na tym po ponad miesiacu (a podobno zbozowki lubia siedziec w wodzie ;) ). A z obtaczaniem to musisz sprawdzic, czy jej to nie bedzie przeszkazalo.
Przy okazji glowa w dzownicy jest z tej strony, ktora porusza sie do przodu ;))

Lucky
21-02-2013, 14:39
Stosuj preparaty! Takie jest moje zdanie, filety, czy wolowina(przy okazji, karmie tez wolowina), nie maja wystarczajacej ilosci wit. i w zw. z tym polecam reptimineral C:). Jesli posypiesz nim filet i za dlugo bedzie lezal to zrobi sie z niego ''blotko''"), po prostu sie rozmoczy, ale ja wlasnie tak robie. Nie martw sie, nawet przez dluzszy czas nie stos. wit. nie powinno sie nic stac,. Aha, mozesz posypywac jeszcze vibowitem, niektorzy tak robia. Dzdzownice to taki sobie pokarm dla wezy, ale warto od czasu do czasu dac. Mojemu kilka razy ''uciekly'', przy polykaniu wydostaly sie z jego szczęk:). Dlaczego nie chcesz karmic dzdzownicami ze sklepu wedkarskiego...?

olimpia1400
21-02-2013, 17:13
wolowina?? a jaka konkretnie? serce wolowe czy jakies inne miesko?
a dzdzownice nie ze sklepu bo mi hodowca powiedzial, zeby ze sklepu nie dawac - no to nie dam :)
przymierzam sie do zakupu noworodka. nie jestem pewna jak duzy jest maly noworodek i czy jej sie do pyska zmiesci. chce kupic juz martwego, zamrozonego, moze sie skusi.
Lucky, a ty ile juz masz swojego weza? widzialam w opisie, ze masz radixa :P gdzie go kupiles? sprowadzaja u was do sklepow???
Moja paskuda caly wieczór dzisiaj spaceruje. wczoraj nie zjadla wszystkiego, musialam wyrzucic i dzisiaj nie mam juz dla niej rybki. Nic mrozonego, wolowiny tez nie, tylko schabik ale to wieprzowina. wiec dostanie jutro. uciekam spac wreszcie dobranoc

Vivien
22-02-2013, 02:45
Zabawne. Ka swojego pupila trzymalam bez sznura grzewczego i bylo ok ale gdy po 2 latach go kupilam i temp wzrosla o 2 stopnie jak to sie wyrazasz "zatkal sie i padl" Nie bylo to mile a strata byla ogromna. Zwazywszy ze weci nic nie potrafili na to poradzic. Oczywiscie nie utozsamiam sznura ze zdechnieciem. Bardziej prwdopodobne wydaly by mi sie organizmy z królestwa Protista lub bakterie, ktos tez rzucil ze sciolka moglaby dostac sie do pokarmu i razem z nia wchlonal, ale przeciez w naturze nie zyja na szkle a ja pokarm dawalam mu z reki

Vivien
22-02-2013, 02:59
Najlepiej podaj zwykłe mieso wołowe pokrojone w paski (moj to uwielbial) a z dżdżownicami ze sklepu nigdy nie miałam problemów. Ale jak się w pewnym momencia zagapiłam i z kilka miesięcy jadł tylko je to zaczął wymiotować (ale apetytu nie stracił) wystarczyło tylko zmienić mu dietę na krótki czas na rybki i ok. Witaminy ja swojemu podawałam tuż przed zimowaniem (na jakieś 2 miesiące) Nie miałam UV i nigdy wąż tego nie odczuł negatywnie. Choć z drugiej strony słyszałam, że gdy go karmisz rybami a nie ma promieniowania to tiamina sie do organizmu nie wchłania jest przez niego nie absorbowana. Nie wwiem czy to w 100% prawda aczkolwiek cuś w tym musi byś. Gratuluje wyboru siritalisy są cudowne. Ale mój skubaniec czasem przechodził samego siebie i był agresywny!

Lucky
22-02-2013, 10:45
Wiesz co, sam nie wiem czy jest to radix. To dośc trudne do stwierdzenia...:) A mam go od ponad pol roku

mordd
22-02-2013, 11:14
W porównaniu z filetami i wołowiną dżdżownice to nie pokarm taki sobie, ale wręcz doskonały, a przy okazji naturalny składnik diety pończoszników (odwrotnie niż filety). Nie ma chyba żadnego uzasadnienia poza lenistwem dla karmienia filetami i mięsem. Dżdżownice, ryby w zupelności załatwiają sprawę, z tym, że niektóre bojkotują dżdżownice - dopiero co oddałem jednego takiego. Przy takim pokarmie dodatki witaminowe nie mają jakiegokolwiek sensu, przy filetach owszem, są konieczne - właśnie to świadczy o tym, że podawanie filetów jest złym rozwiązaniem. Jeśli już podawać witaminy to w zupełności wystarczy wibowit dla dzieci. Lepiej jednak nakarmić rybki dobrym pokarmem wieloskładnikowym i dopiero podać wężowi.

mordd
22-02-2013, 11:30
Przy okazji: Witaj Olimpia:) Nie wyglupiaj się z mięsem - zrobiłaś naturalne terrarium (chwała ci za to) i stosuj taką samą dietę - na zdrowie wyjdzie to i tobie i zwierzakowi. Wszelkie erzatze podawaj tylko w razie konieczności, lub rzadko po to, aby w razie takowej wąż był przyzwyczajony do filetów......czy innego badziewia. Z dżdżownicami nigdy kłopotów nie miałem - pochłaniały z wyraźną przyjemnościa i bez szkód dla zdrowia zarówno sklepowe (takie głównie jesienią i zimą) jak i własne "dzikie" z działki - zarowno ziemne jak i kompostowe - te drugie czasem dopiero po kilkudniowym przechowywaniu w lodówce: najwyraźniej zapaszek kompostu to nie jest szczyt pończosznikowych marzeń....

olimpia1400
23-02-2013, 07:10
Witam mordd :) No skoro tak uwazasz, no to fajnie. Tylko ,ze ja karmilam glównie filetami, czesem dostaje mieczyka, no gupiki to chyba ze dwa dopiero zjadl, glównie mieczyki. danio sa male bardzo a co do innych ryb... jakis nie wiem jakie podac. Do dyspozycji mam prywatny staw z mnóstwem karasi, wiec ewentualnie moge cos tam zlowic. (prywany nie zeby sie chwalic, zreszta i tak nie mój;), ale nie zawalony smieciami) Wiem, ze z karasiami nie wolno przesadzac.
Dzisiaj z ciekawosci polozylam malenki kawalek piersi z kurczaka. Omija go szerokim lukiem, mimo, ze widze, ze jest nieco glodna... wczorajszy mieczyk mial chyba ze 3 cm. Po swietach we wtorek, bedzie chyba jakas dostawa noworodków myszy. Chyba kupie jednego...
Bylam wczoraj w nowym sklepie zoo, calkiem fajnie, pan mial pytona tygrysiego , taaaakiego wielgasnego :) no i paer innych wezyków i warana. Pokazal mi zbozóweczke swoja, mniej wiecej wielkosci mojej ponczochy i powiedzial, ze oan je juz takie wieksze nieco myszki. Pokazywal mi je, tak ze 3 cm samego cialka, owlosione... wydaje mi sie, ze moja by takiej porcji nie przelknela...
ZYCZE WSZYSTKIM WESOLYCH SWIAT!!!!!

42d3e78f26a4b20d412==