PDA

Zobacz pełną wersję : żarówki w terrarium



Marcin Ratajczak
08-02-2012, 12:44
Witam i pozdrawiam wszystkich

Mam terrarium o wymiarach dł.90cm sz.40cm wys.50cm dla węża zbożowego.

Chciałem zamontować 2 żarówki:
- jedną ultrafioletową na noc
- jedną zwykłą w dzień.

Nie wiem jakie mam kupić ile watowe ?
W pokoju mam temperature 20-22st.
I nie wiem jak mam je zamontować by wąż się nie popażył i aby się przypadkiem nie dotknoł ?

Może są jakieś specjalne osłonki albo obudowy do tego typu żarówek ?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za podpowiedzi

Elian
08-02-2012, 13:26
Witam co do osłonek to nic nie powiem bo sam dopiero tzn w poniedziałek jade po zbożówke, ale do żarówki to już moge coś doradzić na podstawie wiadomości zdobytych. Zależy od tego jakie masz terra czy szklane czy drewniane (szkło szybciej ciepło oddaje), z pytań do znajomego, który ma 4 zbożówki lecz troszkę większe drewniane terra dowiedziałem się że ogrzewa żarówką grzybkową, lustrzaną 25 W i utrzymuje mu sie temp. 27°C. Natomiast w nocy niczym niegrzeje.
POWTARZAM TO ZALEŻY OD TERRA W DREWNIANYM DUŻO ŁATWIEJ UTRZYMAĆ CIEPŁO.

uroplatus
08-02-2012, 14:14
Osłonki trzeba zazwyczaj samemu zrobić – osłonka z siatki metalowej lub blachy perforowanej na klosz. Co do mocy żarówki to też zależy od wielkości otworów wentylacyjnych. Z mojego doświadczenia wynika że najlepiej kupić z dwie żarówki (nie jest to jakiś ogromny wydatek) i potestować. Najlepiej skonstruować lub kupić terrarium i je wyposażyć co najmniej z tydzień przed zakupem gada. Pozwoli to wcześniej zapanować nad wilgotnością i temperaturą. Lepiej nie eksperymentować na żywym organizmie.

Marcin Ratajczak
11-02-2012, 09:24
Wiem, że węże nie widzą światła ultrafioletowego.

Byłem w sklepie i powiedzieli mi że typowo ultrafiloetowe są tylko jażeniówki i są drogie. (świecą na biało)

Może wystarczy zwykłe niebieskie, fioletowe albo czerwone światło ?
Te pytanie kieruje do Was z prośbą o pomoc.

W piątek najprawdopodobniej odbieram węża i muszę mieć już wszystko zapięte na ostatni guzik by moja gadzinka się dobrze czuła.

Pozdrawiam
Marcin

Marcin Ratajczak
11-02-2012, 15:04
I jeszcze jedno pytanko odnośnie żarówek

Czy węża nie będzie oślepiać cały czas świecąca w niego żarówka ?

Jak sobie tak pomyśle, że akwarium ma wysokość 50cm i świecą w niego dwie żarówki to aż mi się żal go robi (no chyba że on to lubi ?).

Proszę na wypowiedź na ten temat

VooDoo
12-02-2012, 04:02
Cze.
Czerwonego swiatla weze nie widza , natomiast co do niebieskiego...
Ja mam w swoim terra zamontowana niebieska zarowke (zamiast czerwonej) i waz zachowuje sie normalnie , a terr. ladnie w nocy wyglada , duzo lepiej niz przy czerwonej zarowce bo teraz mam efekt "ksiezyca" ;-)
Wiec nie obawiaj sie mozesz spokojnie wsadzic czerwona zarowke...

42d3e78f26a4b20d412==