PDA

Zobacz pełną wersję : Czerwona żarówka!!!!! PROSZĘ O PORADĘ!!!!!!!!!



BRAKUS
22-01-2012, 15:03
Zamontowałem czerwoną żarówkę (zwykła czerwona lustrzanka 40W) i mam pytanie czy wąż tego światła nie widzi i czy jest dobra do obserwacji gada nocą i mu nie przeszkadza. Proszę o poradę. DZIĘKI. Pozdrawiam.

VooDoo
22-01-2012, 15:43
Cze.
Waz nie widzi takiego swiatla wiec spokojnie moze sie palic przez cala noc. Ale zamiast czerwonej , pomysl nad jakas niebieska.Ja zmienilem wlasnie niedawno czerwona na niebieska i jest ok.Fajnie wyglada terra w nocy gdy jest oswietlane taka zarowka (wyglada to jak ksiezyc :)
I z tego co zauwazylem takie swiatlo (niebieskie) nieprzeszkadza wcale mojej "zmiji" . Jest tak samo aktywny jak przy czerwonym swietle.

Pozdr.
VooDoo

AgnieszkaM
22-01-2012, 23:28
Ale czy światło niebieskie równiez jest niewidzialne dla węża?

uroplatus
23-01-2012, 01:52
przy okazji mam pytanie czy gady nie widzą światła emitującego z czerwonych świetlówek (produkuje takie firma NARVA).

naimaD
23-01-2012, 03:20
Wiecie co !! przeciez jest --ze węże nie widza czrwonego swiatła wiec !!! obojetnie co je emituje -byle było czerwone!:-)

VooDoo
23-01-2012, 03:49
Z tego co wiem to weze widza swiatlo niebieskie.

Pozdr.
VooDoo

Krzysztof.W
23-01-2012, 04:30
Ludzie, może i węże nie widzą czwerwonego koloru, ale na przykład takie węże dusiciele i szereg węży jadowitych takie jak grzechotniki i żmije , mają receptory ciepła i znakomicie wyczuwają ciepło idące od żarówki nie zależnie jakim kolorem świeci taka żarówka, to może je mylić, choć nie musi w czasie nocnych poszukiwań porzywienia.
A wogóle to i zgodził bym się z tym że węże nie widzą czerwonego koloru , ale jednak jakieś tam światło widzialne lub nie widzialne dla oka ludzkiego idące z żarówki jednak widzą, przeciesz żarówka taka czerwona czy niebieska świeci nie tylko jednym widocznym dla naszego oka kolorem. Poza tym takie żarówki są wymyślone tylko dla człowieka, a żeby mógł takrze i w nocy obsertwować swego pupila, bez ograniczeń. Samemu gadowi do życia taka żarówka nie jest potrzebna.
Ja sam nic nie mam przeciwko takim żarówkom, niech sobie ludzie je kupują, ale niech nie świecą przez całą noc takiemu gadowi który powinien spać w nocy, a nie być całą noc według mnie bez sensownie oświetlanym.Chce powiedzieć jeszcze że te tanie niebieskie żarówki nie emituja promieniowania UVB ani UVA, to nie jest ich zadaniem.

Jeśli żle napisałem to mi o tym powiedżcie,nie jestem przeciesz znawcą.
Ja tylko tak sądze.
Cześć@_@

VooDoo
23-01-2012, 04:57
To czemu takie zarowki (czerwone) sa zalecane jako oswietlenie / zrodlo ciepla , na noc ? Widocznie jednak weze niewidza swiatla ktore jest z nich emitowane...

"...to może je mylić, choć nie musi w czasie nocnych poszukiwań porzywienia." - no juz bez przesady.Nigdy jeszcze nie slyszalem o przypadku kiedy to waz atakowal zarowke... ;)


"Poza tym takie żarówki są wymyślone tylko dla człowieka, a żeby mógł takrze i w nocy obsertwować swego pupila, bez ograniczeń. Samemu gadowi do życia taka żarówka nie jest potrzebna." - zgadzam sie!Tylko w moim przypadku akurat taka zarowka jest potrzebna bo tylko tak udaje mi sie dogrzac w nocy terrarium do 26 s/C.

"...ale niech nie świecą przez całą noc takiemu gadowi który powinien spać w nocy," - moj akurat spi w dzien.

"...a nie być całą noc według mnie bez sensownie oświetlanym." - to juz akurat twoje (bez sensowne) zdanie.

"Chce powiedzieć jeszcze że te tanie niebieskie żarówki nie emituja promieniowania UVB ani UVA, to nie jest ich zadaniem." - no i ?


Pozdr.
VooDoo

...:James:...
23-01-2012, 05:21
Chciałbym cie poprawić jak sobie życzyłeś żmija to nie wąż tylko żmija chociaż mogę się mylić.
i sorry za błędy ortograficzne ;)

pozdrofka

naimaD
23-01-2012, 08:09
coś sie chyba komus pomyliło !:-) wiekszośc a nawet można powiedzieć wszystkie węze mają aktywność nocną !!a nie dzienną !!i w nocy wiekszość nie spi!TYLKO ZACZYNA ODŻYWAĆy---w opisach jest to ujęte w AKTYWNOŚĆ!:-)są wyjatki zależy od gatunków!:-)

uroplatus
23-01-2012, 08:14
Oj nie wnikaj w systematykę. Węże to grupa zwierząt do której należą też żmije (to dużo mniej precyzyjne określenie). Żmija to według większości rodzaj Vipera, ale np. żmije afrykańskie to rodzaj Bitis. Wiec wąż to prawidłowe określenie dla całego podrzędu (Serpentes).
Dlatego pytałem o czerwone świetlówki bo czerwony kolor czerwonemu nie równy (trochę bez sensu). Chodzi że czerwona barwa to też jakiś zakres koloru i dlatego chciałem się dowiedzieć jakiego zakresu światła gady nie widzą.

noradarling
23-01-2012, 11:12
Kolor czerwony jest tla "gadziego oka" niewidoczny.

42d3e78f26a4b20d412==