PDA

Zobacz pełną wersję : Rozmnażanie Boa Constrictor



pylius
28-12-2011, 20:40
Rozmnażanie Boa Constrictor

W wieku około 4 lat (2,5 – 4) Boa Constrictor przy dobrej kondycji zdrowotnej i prawidłowej wadze jest w idealnej porze wiekowej do rozrodu (długość 180 cm). Przygotowując zwierze do godów powinniśmy spełnić następujące warunki: okresowe obniżenie temperatury w okresie od listopad – październik do lutego, kiedy to węże w środowisku naturalnym łączą się i kopulują.
Temperatura w tym okresie powinna utrzymywać się na poziomie 25 – 26 stopni i nocą ok. 22 – 24 stopni, oświetlenie skracamy z 12h – 14h do 8h, w tym czasie nie karmimy węży, ponieważ okres taki jest czynnikiem zwalniającym metabolizm, natomiast powinna się znaleźć świeża woda, dzięki której gad utrzyma odpowiedni poziom płynu w organizmie. W okresie spoczynku Boa Dusiciela kontrolujemy jego przebieg obserwując czy nie pojawiają się oznaki infekcji lub innych nieprawidłowości, jeżeli tak – przywracamy warunku w terrarium do wysokich temperatur oraz wilgotności. W naturze kopulacje przypadają na luty – marzec i tak tez powinniśmy łączyć węże w terrariach, wielu hodowców umieszcza samca w terrarium samicy, choć może być także na odwrót. Samica powinna być dobrze nakarmiona przez łączeniem gdyż zapas tłuszczu będzie służyć jako materiał zapasowy podczas ciąży a zdarza się i tak, że samica w trakcie jej trwania rzadko przyjmuje pokarm. Kopulacja w terrarium może odbywać się jeszcze podczas zimnego okresu lub najczęściej po jego zakończeniu i powrocie do normalnych warunków. Po udanych godach samica zacznie przybierać na wadze i widocznie tyć, w tym czasie powinno się dołożyć wszelkich starań o prawidłowe warunki i higienę terrarium, wysoką stała temperaturę. Ciąża trwa od 4 do 7 miesięcy. Nie podajemy dużych pokarmów, ponieważ instynktownie samica je odrzuci lub też nie i w przypadku połknięcia dużej zdobyczy podczas widocznej ciąży nastąpi nacisk na płody, co spowodować często może ich uszkodzenie. Hodowcy zalecają jako podłoże przed porodem zastosować miękką ligninę lub miękki papier. Po porodzie wskazane jest jak najszybsze oddzielenie młodych od matki, ze względu na ryzyko przygniecenia ich ciałem matki i umieszczenie w dużej wilgotności. Młode wężyki przechodzą pierwszą wylinkę po tygodniu – dwóch wtedy mogą zostać pierwszy raz nakarmione.





To tyle z mojej strony , mam nadzieje ze skorzystacie z moich informacji , polecam osobe Wicia ktory ma doswiadczenie praktyczne oraz duza wiedze , poniewaz ja nie hoduje boa dusicieli , takze SNAKES`a zapewne posiada ogrom wiedzy choc nie jest to jego dzialka zupelnie :-)


pylius.

pylius
28-12-2011, 20:45
No tak , oczywiscie Dr. Jarek i Dr.Robert - jak moglem ich pominac , sluza fachowa wiedza , moja dopiero egzystuje :)

42d3e78f26a4b20d412==