PDA

Zobacz pełną wersję : Pare pytan o Toke i terra



Luzi
17-09-2013, 11:55
Witam
jest poczatkujacym terrarysta dopiero zakladam terra i mam pare pytan do doswiadczonych juz osob , szczegolnie chodzi mi o gekony toke. dziekuje za rady i pomoc w rozwiazaniu niejasnosci i problemow
wiec tak...po:
1- mam zamiar kupic mlodego Toke samca ale poniewaz mam terra 60x30x30 rozwazam opcje kupna odrazu dwoch jaszczurow parki. nie wiem tylko czy sobie poradze na poczatek z dwoma zwierzakami w koncu to moje pierwsze tego typu pupilki. naklania mnie do tego jednak to gdyz jak beda od poczatku ze soba to sie lepiej zaklimatyzuja, nie bedzie im smutno. bedac ze soba od malenkosci przystosuja sie do siebie
2- o jakiej mocy kupic promiennik? moja wizja wyglada tak ze ogolem caly czas bedzie na sciance za korkiem kabelek grzewczy ktory bedzie sterowany przez takie urzadzonko do kontroli temperatury (zapomnialem nazwy) a w dzien jeszcze promiennik byl by wlaczony
3-czy toke potrzebuje baseniku by sie kompac czy wystarczy jakis zbiorniczek na wode
4-jak kontrolowac wilgotnosc? wiem ze roslinki zbiorniczek i zpryskiwanie terra ale z kad wiadomo ze akurat bedzie 75% wilgotnosc a nie 60%
5-chcialem zamontowac na gorze takie jak by swiatelko do nocnej obserwacji. bardzo slabe malutenkie zolte/biale lampki w silikonowej rurce- by moc obserwowac gekona w nocy lecz slyszalem ze zazwyczaj montuje sie czerwone lub niebieskie wiec pytam czy zolte ewentualnie biale ale dajace slabe swiatlo (tak by sie nie poparzyl) bedzie sprawdzalo sie w tej roli
to chyba wszystko przynajmniej jak narazie co mi przychodzi do glowy
pozdrawiam
serdecznie

ROCES
17-09-2013, 12:24
nie jestem hodowca ala mam tokasa.
1. moim zdaniem w terr o takich wymiarach 2 osobnikom moze byc ciasno tym bardziej jesli miala to by byc parka. (tym bardziej ze jeden moze dorosnac do 40cm)
2. jesli jest to terrarium cale szklane to proponuje 40W lub 60W (bardziej 40W ) a to urzadzonko to termostat. :)
3. u mnie basenik spelnia role nawilzajaca powietrze, zwykle spijaja z lisci krople lub z siebie.
4. do kontrolowania wilgotnosci zluzy HIGROMETR dostepny teoretycznie w kazdym sklepie gdzie sa artukuly terrarystyczne
5. co do swiatelka to odradzam zolte/biale swiatlo gdyz ma ono inna dlugosc fali, zarowki typu night glo emituja fale ktore nie draznia gadow. pozatym nieraz zobaczysz tokasa nim zgaszisz mu siwatlo (czasem wychodza wczesniej).

dr1zzt
17-09-2013, 12:27
Facet, to pomieszczonko nazywasz terrarium?
dla jednego toke to minimum 50x50x100(wys), to co masz teraz jest dobre dla anoliskow (o ile 60 to wysokosc) albo jednego lamparta czy innego ziemnego geka (o ile 60 to dlugosc)
Toke rosnie do pol metra, dodajac do tego jego nieodparta chec do wolnosci (wzrok 3d :))...
Na drugi raz uwaznie czytaj opisy..

Pozdrawiam.

micgekon
17-09-2013, 12:32
1-podane wymiary starczą na krótko (zakładam,że to 60 to wysokość) nawet dla jednego (widziałeś dorosłego toke?)
2-jak umieścisz kabel za korkiem to całe ciepło ucieknie przez szybę tyłem (korek doskonale izoluje ciepło )lepij zatopić go w zaprawie cementowej.
3- nie potrzebuje basenu do kąpieli jedynie do picia ,a i tak woli zlizywać krople ze zraszania.
4-do kontroli wilgotności kup higrometr
5-w nocy dopuszczalne jest jedynie czerwone światło no i można też dać delikatne niebieskie inne będzie dla niego widoczne i zakłócać mu to bedzie jego dobowy rytm.
6-Czytałeś opis gatunku?

Luzi
17-09-2013, 12:37
1-jednego bede mial napewno a co do drugiego to jeszcze nie wiem moze z czasem zobacze, moze powieksze terra
2-tak szklane takie smieszne szesciokatne
3-basenik wystarczy!! jupi
4-zapamietac-kupic!
-hmmm....drogie sa te higrometry i termostaty??
5-pomysle jak sie uda zamontowac niebieskie zarowki to moze zamontuje taki niebieski przewod/rurke czy jak to tam zwal...
dzieki za odpowiedzi
pozdro

Luzi
17-09-2013, 12:39
nie wiem gdzie wyczytales ze rosnie w niewoli do pol metra
chetnie przeczytam jednak taki opis
pozdro

Luzi
17-09-2013, 12:42
1-ok widze ze nie ma sensu parka.przynajmniej moje watpliwosci sie rozwialy...
60 to dlugosc
2- tak chcialem go w czyms zatopic gips czy cement...
5-pomysle nad czerwonym swiatelkiem lub sobie daruje
6-czytalem praktycznie na kazdym portalu o terrarystyce
ale jak masz cos jeszcze to chetnie przeczytam
dzieki pozdro

JoShi
17-09-2013, 13:26
1. Takie terra jest za male nawet dla jednego toke (te smoki czesto przekraczaja 40 cm dlugosci i rosna naprawde szybko). Co wiecej. Jesli chce sie miec osobniki przeciwnych plci, to na jednego samca powinny przypadac conajmniej dwie samice, zeby jego zainteresowanie nie skupialo sie stale na jednej, ktora moglaby tego nie wytrzymac.

Luzi
17-09-2013, 13:31
Jasne dzieki
to przystane jednak przy jednym mysle ze bedzie mi latwiej a na poczatek bym sobie poradzil bedzie tak rozsadniej

Raffee
17-09-2013, 14:10
Jezeli jestes poczatkujacy to toke nie jest najlepszym pomyslem na poczatek hodowli a napewno nie dwa. I lepiej poczytaj opis gatunku a napewno bedziesz wiedzial jakie potrzebuje terra. Pomysl zanim kupisz i poczytaj.

Luzi
17-09-2013, 17:01
oki jak narazie pomyslalem i wymyslilem iz wydluze terra o 15-20 cm w gore
jest to mozliwe da sie zrobic bylem juz i gadalem ze szklarzem
czytalem wiele opisow i w wiekszosci napisane jest iz jest to gatunek polecany poczatkujacym terrarystom
pozdrawiam

dr1zzt
18-09-2013, 04:34
Do 40-45cm. To jest pol metra bez paru cm. (Widzialem samca toke ktory mial 47cm..)
Te 15-20cm w gore nic nie zmieni. Terra dla toke musi byc wysokie na metr i tyle.
Inaczej to bedzie meczarnia dla zwierzakow.
To pomieszczenie co zrobisz starczy Ci na niedlugo...
Co do zwierzecia dla "poczatkujacych" - trudny nie jest, pamietaj tylko ze Toke sie nie oswaja tak jak wiekszosc gekonow..
Potrafi tez niezle uzrec wiec uwazaj na palce..

Raffee
18-09-2013, 07:00
dr1zzt Wlasnie o to mi chodzilo ze czesto gryzie i jest trudny do oswojenia w przeciwienstwie do takich gekow jak gruboogonowy czy lampart. A tera powinno miec wymiary 60x60x100 przy czym 100 to wysokosc.

Luzi
18-09-2013, 10:52
dzwonilem do Smoka i Szreka w zapytaniu o higrometr i wysokosc terrarium
sprzedawcy mi powiedzieli ze higrometry sie skonczyly a terra spoko wystarczy

Gdanszczanka
18-09-2013, 12:23
Luzi!ale czy Ty nie rozumiesz co piszą Ci posiadacze tych geków? Powiedz chociaż czy widziałeś tego jaszczura dorosłego. Czy naprawde chcesz męczyć zwierzaka? Co z tego że przez pół roku będzie to dla niego dobre terra, jak potem zacznie z niego wyrastać. To Ty powinieś dostosowywać warunki do wymagań zwierzaka a nie zwierzaka do warunków. Jeśli nie masz odpowiednich warunków znajdź innego gekona albo może agamę która będziew w sam raz dla Ciebie. Po pewnym czasie zobaczysz ze Twój pupil źle się czuje bo jest w samotności a Ty ani terra nie będziesz miec juz na jednego geka a co dopiero dla dwóch!! Zanim podejmiesz jakieś decyzje przemyśl je kilka razy,bo to nie Ty będziesz cierpiał tylko zwierzak. I słuchaj porad ludzi bardziej doświadczonych.

micgekon
18-09-2013, 12:47
Początkujący sobie z nim poradzi bez problemu to łatwy i żarłoczny gekon (przy zapewnieniu mu odpowiednich warunków tzn temperatura dzień/noc ,wilgotność, no i w Twoim przypadku wielkość terrarium) Jeśli myślisz o nim poważnie innego nie bierzesz pod uwagę to posłuchaj rad innych, mówisz ,ze czytałeś opisy gatunku to zobacz jeszcze raz jakie tam są podane wymiary terrarium minimalne:
terrariun.com.pl 70/60/100
terrarystyka.com.pl 50/80/100
Dla jednego osobnika można zmniejszć podstawę terrarium ale wysokość 100cm musi być to jest dość maswny ok 40cm gekon, który cały dzień spędza przyklejony do ściany w pozycji pionowej a ty go chcesz umieścić w terra o wysokości 30cm lub 50.
Rozważ to jeszcze raz.

dr1zzt
19-09-2013, 05:12
Nie rozumie widocznie.
Koles ze szreka powiedzial ze wysokosc 40cm starczy dla toke wiec .... (napewno jakis Znawca)
Nie rozumiem tez po co zadal to pytanie na boardzie skoro nie przyjmuje rad od bardziej doswiadczonych tylko wszystkie neguje?

eot..

Luzi
19-09-2013, 09:48
nie znam sie
pytam zbieram opinie gdyz chce jak najlepiej
jak narazie jeszcze nic nie zrobilem
jedyne co to stwierdzilem ze chyba bede musial kupic wieksze terra
tylko problem znowu sie pojawia gdyz nie wiem gdzie je wstawie
i z kad wziasc na nie kase
nie neguje odpowiedzi tylko porownuje z wypowiedziami innych
wdzieczny jestem za wszelkie rady
pozdro

micgekon
19-09-2013, 11:36
Sugeruj się bardziej opisami gatunków w serwisach terrarystycznych niż opinią fachowców w zoologicznych 90% z nich powie ci to co chcesz usłyszeć ,aby wcisnąć ci jakiegoś zwierza, terrarium itp. dla nich liczy się zysk, a nie dobro zwierząt.

przemon13
22-09-2013, 09:26
masz 18 lat i 18 lat interesujesz się terrarystyką???

JoShi
24-09-2013, 05:23
To jak wierzysz bardziej sprzedwacom, ktorzy powiedza klientowi wszystko byleby opchnac towar, to po co sie pytasz na forum, gdzie sa hodowcy znajacy tematyke z wlasnej praktyki i majacy doswiadczenie ?

Raffee
24-09-2013, 17:03
Zajrzyjcie w jego profil. Koles ma 18 lat i podal ze terrarystyka interesuje sie od urodzenia. W pierwzszym poscie napisal ze jest poczatkujacy ale niech bedzie. Wez popraw sobie profil bo nie wieze ze mogly Ci sie pomylic cyferki i wpisales zly rok.

Luzi
29-09-2013, 16:20
hm...a to ze jestem Emerytowanym rencista tez wierzycie?

Luzi
29-09-2013, 16:21
Tak gady sa moja fascynacja od dziecka
juz jako maly BoBo
sypialem z pytonem siatkowanym w jednym kojcu

pozdro

42d3e78f26a4b20d412==