PDA

Zobacz pełną wersję : z anatomii ;)



Spellcaster
06-11-2012, 08:18
Czym jest i do czego służy (bo podobno do czegoś służy) mała jasna plamka za oczami na czubku głowy mojej agamki błotnej ??

Double
06-11-2012, 13:17
kiedys sie spotkalam wlasnie z takim okresleniem 'trzecie oko' - ale niewiem czy to dotyczy gadow czy innych zwierzat... tez jestem tego ciekawa

Spellcaster
06-11-2012, 14:11
Tez o tym słyszałem , ktoś mi powiedział ze umozliwia kolorowe widzenie , czy to prawda nie mam pojęcia ale brzmi raczej dziwnie :))

James
07-11-2012, 02:49
Moja agamka też to ma ale z początku myślałem, że tylko moja to ma i że to jakiś pasożyt ;) Ta kulka (niekoniecznie biała ale jasna) ma obok siebie takie dwa lekko wklęsłe mijesca. Ciekawe do czego słuzy?

Double
07-11-2012, 03:22
to implant wszczepiony przez obcych, którzy nawiedzili naszą planetę miliony lat temu, gdy właśnie tworzyły się agamy błotne i ma to na celu kontaktowanie się z macierzystą planetą agam: Zorg-21Xv. a te koliste ruchy lapami ktore wykonuja wasze agamy sluza wlasnie do przesylania sygnalow do centralnej bazy danych Wielkiego Agamiego Zorgasa, gdzie przekazy sa analizowane i sprawdzane pod katem, czy ziemskie agamy sa dobrze traktowane przez ludzi na ziemi.

koksik
07-11-2012, 04:05
hehe Double ty to zawsz masz poczucie humoru:)

Spellcaster
07-11-2012, 04:28
No i wez tu zadaj powazne pytanie na forum he he ;-) ale przynajmniej zabawnie było. Jak ktoś zna mniej zabawną ale bardziej fachową odpowiedz to czekam.

James
07-11-2012, 05:30
Dzisiaj się wszystkiego dowiem! Zwierzęta w Wigilię potrafią mówić ludzkim głosem :) Ostatnio rybki powiedziały mi, że chcą dostawać większe racje żywnościowe i że chcą większe akwarium, jakoś się dogadaliśmy. W tamtym roku agamka była u mnie dopiero 2 dzień więc duża niepowiedziała to był 23cm niemowlak.
ps. szkoda, że to tylko żarty ;) przynajmniej mój ojciec by się sprężył z pomoca mi w budowie terra

king
07-11-2012, 06:43
ta plamka jest pozostaloscia po nazadzie ciemieniowym (oku ciemieniowym). Obecnie w pelni wyksztalcony maja go tylko zywe skamienieliny Hatterie, jest on u nich widoczny, poniewaz pokrywa go tylko cienka skora. A do czego sluzy nie wiem:)

king
07-11-2012, 06:58
juz wiem. Ciemieniowy narząd, rodzaj narządu ciemieniowego występujący u większości jaszczurek oraz u hatterii. Narząd ten mieści się w otworze między kośćmi ciemieniowymi czaszki od zewnątrz przykryty jest jedynie zrogowaciałym naskórkiem. Ma kształt pęcherzyka, którego część górna jest podobna do soczewki oka, zaś pozostała jak siatkówka oka, u ssakow i czlowieka wystepuje pod nazwa szyszynka i pelni mniejsza role niz u gadow

Szyszynka, twór położony z tyłu III komory międzymózgowia, o długości 8-12 mm, zbudowany z pineocytów i tkanki glejowej(od ok. 7 roku życia ilość jej wzrasta kosztem coraz mniejszej ilości pineocytów).

Szyszynka należy do gruczołów wewnątrzwydzielniczych, wydziela substancje hormonalne: melanotoninę, noradrenalinę, serotoninę oraz hormony hamujące wydzielanie gonadotropin odpowiedzialnych za dojrzewanie płciowe.

Przypisuje się jej także sterowanie powstawaniem pigmentu za pomocą hormonu - melatoniny, która działa przeciwnie do melanotropiny. Tak więc skutkiem jest rozjaśnienie skóry.

Czynność wydzielnicza szyszynki przebiega zgodnie z rytmem biologicznym związanym z cyklicznymi dobowymi zmianami oświetlenia, mającymi z kolei wpływ na funkcje fizjologiczne organizmu.

king
07-11-2012, 06:59
wiadomosci z wiem.onet.pl

Spellcaster
07-11-2012, 07:51
o i to jest wiadomość satysfakcjonująca mnie jako studenta zootechniki , nareszcie , thx "king". :-)))

khazad
07-11-2012, 14:31
i tak tego nikt nie zaciekawi ale napisze ;)
Szyszynka zarówno u ludzi jak i u gadów skierowana jest w górę, ma soczewkę i wszystkie elementy potrzebne do skupiania światła, dlatego np. w religii buddyjskiej uznawana jest za "trzecie oko" (Double, byłaś blisko ;))- przedostatni z czakranów, czyli punktów energetycznych, które otwierają sie wraz z rozwojem wewnętrznym człowieka (agamki pewnie też)... Człowiek (ewentulanie agamy) z otwartym trzecim okiem moze doglebnie zrozumieć rzeczywistośc, a nawet ją kontrolować (jak w Matriksie ;))...
Suma sumarum- pilnujcie swoich gadów i patrzcie w ich gruczoł ciemieniowy. Moze kiedyś sie otworzy, a wasze gady osiągną nirvane :]
Pozdrawiam

Hari
07-11-2012, 15:01
Dopiero teraz zobaczylem tą rozmowe :) Ech..terrarysci... a z biologii leżą i kwiczą. To przeciez bylo w podstawowce!! Budowa gadow, oraz funkcje oka ciemieniowego. WSTYD! :P To ja taki stary i pamietam, a WY?? :] Dobrze ze king wyszperał, bo bym was tu opieprzył, ze macie odesc od komputerow i czasem poszukac czegos w ksiązkach. ;P

king
07-11-2012, 15:35
u mnie w podstawowce tego nie bylo

James
08-11-2012, 04:12
Niedawno wyszłęm z podstawówki i niebyło tego ;) A na biologii wyjątkowo słuchałem :D

Double
08-11-2012, 07:01
nie słuchajcie go, khazad to mój chlopak ;-)
(majkel weź się opanuj :P)

Spellcaster
08-11-2012, 14:27
u mnie w podstawowce tez tego nie bylo , w liceum tez nie , mature z biologii zdalem na 5 a z tym się niestety nie spotkalem , na zajeciach z zoologii mamy dopiero stawonogi więc tez nic z tego :-) widze ze mam zaległosci i czarno widzę sesje :-))))))))))))))

ziuta
11-11-2012, 14:57
Czytalam tez gdzies, ze jako narzad swiatloczuly, szyszynka mogla sluzyc u dzikich gadow do ostrzegania przed wrogiem - w przypadku jaszczurek i wezy przed polujacymi ptakami (cien atujacego ptaka). I dlatego, autor przeczytanego przeze mnie opisu, radzil nie dotykac jaszczurek "z gory", moga instynktownie przestraszyc sie. Ale nie wiem ile w tym pawdy, a ile fantazji.
Pozdrawiam

James
12-11-2012, 03:53
oj, prawda. Moja agamka moze an cień nie reafuje z góry ale jak ktoś (ja) na początku chciał ją dotknąć to się odwracałą głową i naburmuszała. Pozatym są bardzo płochliwe ale po jakimś czasie zaczyna sie oswajać.

42d3e78f26a4b20d412==