PDA

Zobacz pełną wersję : jak wygląda grzybica u gadów? Czy to może być grzybica



Dragonsong
01-10-2012, 09:49
Czy ktoś ma zdjęcie jaszczurki lub innego gada z grzybicą?

Chdzi o to, że niedawno kupiłam młodziutką agamę błotną. Na jednej z nóżek (w okolicach "kolana") ma sporo starej skóry. Część tej starej skóry powoli zaczyna już odstawać ale pod spodem skóra nie wygląda tak jak na drugiej nodze tylko jest bardzo ciemna (praktycznie czarna) i osobiście trudno mi jest tam zobaczyć łuski. To wygląda trochę tak jakby to była jakaś głębsza warstwa skóry. Czy to jest normalne, czy to może być jakaś grzybica?

przemopi
02-10-2012, 05:48
Cześć, z tego co opisujesz to w 99% jest grzybicą skóry, wiem bo pare dni temu byłem z moim legiem u weta, i takie same objawy miał (tak wogóle to takiego już kupiłe), musisz koniecznie skontaktować się ze specjalistą napewno przepisze jakąś maść i jodynę. Jeżeli zastosujesz się do zaleceń weta, to po paru tygodniach grzybica powinna ustąpić. A skoro masz ją od nie dawna to napewno kupiłś ją z grzybicą, poniważ rozwija się ona dość długo.

ziuta
02-10-2012, 10:35
Moze byc tez zapalenie skory. Ja tez niedawnoo nabylam dwie agamki b. i jedna z nich byla po przebytym zapaleniu skory (tak stwierdzila weterynarz, ktora ja leczyla w sklepie - zanim zostala kupiona). Skora w miejscach choroby byla wlasnie ciemniejsza od reszty ciala, ale w tej chwili nie ma juz po chorobie sladu, czego i Tobie zycze.

CURTUS
02-10-2012, 17:53
Witam :)
Wychodzi nato ze jednak grzybek... bakterioza szybko przemiescilaby sie rowniez i na pozostale czesci ciala... - zeczywiscie wskazana bylaby wizyta u weta i badanie (posiew,antybiotykogram) w celu oznaczenia a nastepnie wlasciwego leczenia tego schorzenia...
Pozdrawiam :)

Dragonsong
03-10-2012, 14:27
Jak tylko dowiem się o jakiegoś dobrego szczecińskiego weterynarza to od razu ją zabiorę. Jeśli nie dowiem się tego do końca tygodnia to i tak ją wezmę - mam nadzieję, że jej pomogą i nie zaszkodzą.

Na razie musiałam przez telefon wytłumaczyć że agama błotna (physignathus cocincinus) to nie jest wąż tylko jaszczurka. Ale przynajmniej od razu się przyznali, ze nie wiedzą nic o gadach. Powiedzieli, że jeśli to grzybica to to się leczy podobnie u większości zwierząt. To prawda?

CURTUS
03-10-2012, 19:29
Witam :)
Prawda... - dodam jeszcze ze i bakteriozy leczy sie podobnie jak i u innych zwierzakow - niektore preparaty wet. moga byc szkodliwe dla gadow (np.iwermektyna u zolwi) - jednak generalnie stosuje sie je podobnie jak w przypadku malych ssakow(sa dwie szkoly - jedna mowi o czestszym podawaniu specyfikow ze wzgledu na odmienny metabolizm - druga na odwrot... diabli wiedza ktora ma racje - gdy jeszcze "bawilem" sie w hodowle terrarystyczna ,w razie problemow z gadami ,opieralem sie na info. odnosnie leczenia golebi - zwykle skutek byl zadowalajacy ;) )
Pozdrawiam :)

42d3e78f26a4b20d412==