PDA

Zobacz pełną wersję : TAKYDROMUS SEXLINEATUS - cz. 2



ademar
13-01-2012, 02:17
Mam 1 samice i 2 samce. Samica w ostatnich paru dniach pozadnie grubnie, mam nadzieje ze to jaja ( bo karmie je pozadnie ;) Przede wszystkim kieruje sie do dr Roberta, czy mozesz mi przepisac jeszcze jakies dzialania przed zlozeniem przez samice jaj ??? Jako podlaoze mam kokos ok 5-7 cm. Czy potrzebuje cos jeszcze ?? Na szczescie termitowki jeszcze zimoja w innym terra i beda jeszcze troche wiec nie ma problemu z tym ze moglby ktos rozkopac kokos, narazie jaszczury maja dla siebie cale terra.

Jak ktos moze niech pomoze !

POZDRAWIAM ADEMAR

CURTUS
13-01-2012, 04:15
Odpowiedz na pytanie odn.skladania jaj przez T.s. pozostawie dr.Robertowi - w koncu to On jest specem od J.wlasciwych.
Sam natomiast zapytam(!!!) - czy dobrze zrozumialem??? - po sezonowaniu Twoje duze termitowki beda w tymsamym ter. co te male,smukle jaszczurki???
Przepraszam - mam nadzieje,ze tylko Cie zle zrozumialem.
W przeciwnym bowiem razie musialbym zabkom zyczyc SMACZNEGO

Pozdrawiam

dr Robert
13-01-2012, 04:57
Trudno coś poradzić poza tym, ze trzeba dostarczać jej wapna i witamin, żeby jaja były zdrowe. Najwygodniej jest chyba trzymać je teraz względnie sucho, a miejsce do składania jaj urządzić np. w zamkniętym opakowaniu po margarynie, w którym trzeba umieścić mieszankę wilgotnego torfu z piaskiem lub innego substratu używanego do inkubacji jaj (np. wilgotny vermiculit = 1 część wagowa suchego vermiculitu + 1,5 części wagowe wody). Zrobić w takim pudełku otwory aby jaszczurka mogła wejść do środka. Samica przed złożeniem jaj będzie szukała wilgotnego podłoża i wówczas złoży jaja w takiej "norce", która zarazem może być dobrym inkubatorem. Oczywiście to dla naszej wygody, można tez w jednym kącie zostawić wilgotne miejsce, ale jaja są naprawdę małe i jeżeli zniesie je pod naszą nieobecność mogą być problemy z ich znalezieniem, nie mówiąc o tym, że w czasie szukania łatwo je obrócić czy uszkodzić.
CURTUS ma rację; co prawda Kaloula to zwierz owadożerny, ale nie można wykluczyć, że jaszczurka może jej też wpaść do pyska. Nie mówiąc o tym, że to zwierzęta o innym trybie życia i Kaloule mogą w nocy rozkopywać i nękać "Takydromuski". Dziwię się, ze nie sprawisz sobie oddzielnego terra, zwłaszcza, ze Takydromus nie potrzebują jakiś ogromnych przestrzeni.

Matiik
13-01-2012, 12:35
Jedno pytanie gdzie zakupiłeś swoje Takydromusy ? Bo w gdańsku nie moge ich dostać ??

ademar
14-01-2012, 04:05
Po pierwsze: jaszczury dostaja u mnie witaminy, obsypuje kazdego swierszcze lub inne zarcie reptimineral C z firmy sera.

Po drugie: jak bede mial kase to napewno im sprawie nowe terra, bo i tak zamierzam ich miec wiecej, a nie chce im robic byle jakiego terra tymczasowego bo to dla termitowek jest dla niech bardzo dobre i duze, dobrze sie w nim czuja.

Po trzecie: wiem ze te jaszczurki powinny sie zakopywac na noc w torfie, lecz jeszcze ani razu od czasu gdy u mnie sa tego nie zrobily ( moze to swiadczyc o tym ze czuja sie bezpieczne i nie musza tego robic, ale moge sie mylic) spia na poleczkach, w tle i w roslinach na wysokosci ok 25-30 cm, nie ma codow zeby termitowki je dostaly.

Po czwarte: moge sie mylic ale zdaje mi sie ze termitowki nie przepadaja za taaak dlugimi jaszczurkami, i nie powinny ich atakowac, nawet jesli przypadkiem zejda one na dol.

Po piate: po zimowaniu wsadze termitowki do innego terra i tam je pozadnie skramnie po czym dopiero wsadze je do jaszczurek, zeby nie mialy zbyt duzego apetytu.

Po szoste :) termitowki sa u mnie bardzo dobrze karmione i nie widze ewentualnosci zeby mialy potrzebe zaatakowac ktoras z jaszczurek.

Po siodme: jesli wprowadzi sie w terrarystyce cos innowacyjnego, wszyscy na ta osobe naskakuja tylko dlatego ze wczesniej nikt tego nie zrobil.

Po osm: i ostatnie: jak bede widzial ze jest cos nie tak ( a bacznie obserwoje wszystkie moje zwierzatka) to napewno bede strala sie cos z tym zrobic i temu zaradzic :)

Ale sie napisalem, ale przynajmniej temat tych jaszczurek bedzie poruszony na forum, i nie bedzie tak nuuudno jak ostatnio....

POZDRAWIAM ADEMAR

p.s jak chcecie cos jeszcz skomentowac to bardzo chetnie to przeczytam ( chce zeby cos sie tu dzialo, a przynajmniej zeby mi nudno nie bylo i zeby inni sie czegos nauczyli)

ademar
14-01-2012, 05:29
Czekam na komentarze w tej sprawie.

POZDRAWIAM ADEMAR

Matiik
14-01-2012, 05:36
po dziewiąte... AHA

ademar
17-01-2012, 07:17
Czy to musi byc norka?? czy zlozy tez w wilgotnym podlozu?? bo dalem pudelko po lodach bez przykrywki. czy zlozy tam jaja?? czy przykrys i zrobic otowor zeby byla norka??

POZDRAWIAM ADEMAR

pytania do dr Roberta

hatiras
17-01-2012, 09:36
Hey!
Może nie powinienem,ale stwierdziłem,że to napiszę:
Aremar,jeżeli nie starasz sie korzystać ze wskazówek,których udzielają Tobie inni,dlaczego wciąż zadajesz pytania.
I nie pisz,że chcesz ożywić to forum:)
Pozdrawiam,hatiras

ademar
17-01-2012, 11:50
O, hatiras, chcialem zasiegnac rady w sprawie tych jaszczurek u ciebie, ale jakos nie moglem cie znajsc ;) Napisz mi dlaczego nie staram sie korzystac z rad innych?? to ze nie mam srodkow do zrobienia im nowego terra to nie znaczy ze nie stram sie korzystac z rad ( pozatym i tak narazie jaszczurki sa same i bede jeszcze do momentu zlozenia pierwszych jaj przez samice) A jesli chodzi o ta norke to po prostu chcialem sie dowiedziec czy te jaszczurki skladaja jaja w norkach czy tez moga zlozyc jaja w zwyklym podlozu, same wykopujac w nim norke ;)

POZDRAWIAM ADEMAR

p.s znowu ktos sie do mnie doczepia - jak milo ;)

ademar
17-01-2012, 11:54
Chyba moze byc bez przykrywki, nie musisz odpowiadac dr Robercie :)

"można tez w jednym kącie zostawić wilgotne miejsce"

hatiras, hodowales kiedys te jaszczurki??

POZDRAWIAM ADEMAR

dr Robert
17-01-2012, 15:50
Prawie wszystkie jaszczurki właściwe (Lacertidae) kopią dołki do których składają jaja (wyjątek to np. Holaspis, który niekiedy składa jaja za korą w wilgotnym miejscu. Natomiast pozostałe, prawie 280 gatunków robi podobnie. Kopie dołek i tam składa jaja. Oczywiście wybiera miejsca możliwie osłonięte, aby jaja były bezpieczne (pod kamieniem, wśród kęp traw) dlatego moja sugestia, aby pudełko było czymś przysłoniete. Samica w czasie kopania nie może być niepokojona. Takie zamknięte pudełka nie sa moim wymysłem, ale sprawdzonym stosowanym przez wszyskich terrarystów na świecie sposobem aby samica bezpiecznie złożyła jaja.

ademar
18-01-2012, 10:21
dziekuje.

POZDRAWIAM ADEMAR

hatiras
18-01-2012, 10:45
Ademar,nie,nigdy ich nie trzymałem.
Jeżeli pytasz to znaczy,że chcesz otrzymać jakieś konkretne "wypróbowane" wiadomości.
Jeżeli dr Robert we wcześniejszym poście proponuje zamkniete pudełko z otworkiem,to nie wiem nad czym sie tutaj dalej rozwodzić...
Pozdrawiam,hatiras

42d3e78f26a4b20d412==