PDA

Zobacz pełną wersję : Potrzebuje POMOCY! - dostałem nieoczekiwanie kameleona



Tony
24-12-2011, 03:41
Witam wszystkich,mam wielka prosbe dostalem kameleona na urodziny i chcialbym sie o nim dowiedziec jak najwiecej ale niestety nie mam pojecia jaki to gatunek,czy moglby mi ktos pomoc.Jezeli ktos z was wiedzialby gdzie znalezc informacje o tym gatunku bylbym bardzo wdzieczny.Jeszcze dwie sprawy czy na podstawie tego zdjecia moze ktos okreslic jego płeć i wiek?Z góry dziekuje.Aha jeszcze jedno nie wiem czym go karmic narazie je tylko te biale robaki z wedkarskiego,kupilem mu swierszcze ale nie chcial ich jesc chyba sa za duze.

Hari
24-12-2011, 04:01
O kurde. Nie znam sie za bardzo na kameleonach, ale wiem, ze sa bardzo wrazliwe na nieprawidlowosci w hodowli. W wiekszosc te sprzedawane, to kameleony jemenskie. Przeczytaj szybko opisy na tej stronie i przeglądnij poprzednie listy na forum. Dostales dla niego jakies terra czy masz go tak luzem? Zasiegnij szybko wiedzy, bo szkoda zwierzaka. Pozdrawiam i zycze powodzenia w hodowli ;)

PaWeL^
24-12-2011, 06:15
nie podawaj mu białych robaków !!!!!!!!!!!!!!!! może sie to do niego skończyć tragicznie !!!!!!!!!!!

Black
24-12-2011, 07:03
Witam!
Ten kto chcial Ci zrobic niespodzianke nie wiem czy dobrze zobil:(
Nie karm go bilaymi robakami wedkarskimi, najlepiej wcale larw! Kupuj narazie tylko swierszcze. Dawaj mu dzienie kolo 5-6szt. dzienie chodz moze z poczatku nie jesc ich ze stresu (moj nie jadl przez 4dni). Daj mu spokuj, nie ciagnij go na sile z terra. Wydaje mi sie ze to kameleon uszasty lub pospolity, ale porzeczytaj opis kameleona jemenskiego na tej stronie. Mniej wiecej wszystko jest podobne. Na moje oko ma okolo 2-3 miesiecy i jest to samiczka. Proponuje Ci zbudowac terra. jak najwieksze jak tyko mozesz bo kamka ci szybko urosnie. Moja byla mniej wiecej tej wielkosci co twoja a teraz ma 30cm z ogonkiem i moje terra. jest juz za male:( (60x50x90 dlug. szer. wysok). Budujec terra zwroc uwage na wentylacje. Zaleca sie wentylacje np. caly bok.

Pozdrawiam!
Dawid
Kameleon;)
3City

Tony
24-12-2011, 07:42
A jezeli nie bedzie jadl swierszczy to co moge mu dac,mi sie wydaje ze to jest chameleo gracilis jakos tak,podobno moj kamyk jest przywieziony z madagaskaru i tam sa takie kameleony(chyba).Raz mu dalem pajaka i zjadl ale potem juz nie chcial

Tony
24-12-2011, 07:47
Mam jeszcze jedno fajne zdjecie,jak macie jakies fajne zdjecia to dajcie je tu

xol
24-12-2011, 07:50
Nie karm białymi robakami (larwy much)!!!! to bardzo niebezpieczne dla kamka!!!
Spróbuj je najpierw "wykluć" - połóż pudełko w ciepłym miejscu, po kilku dniach będziesz miał ciemne poczwarki, a po jakims czasie wylęgną się muchy. kamki uwielbiają muchy, ale nie jest to pełnowartościowy pokarm, raczej traktuj je jak "chipsy" dla kamka (przyjemny dodatek do normalnej diety). Dawaj mu małe świerszcze, kamek ma duży pysk więc powinien dać im radę. Jakbys nie mógł dostać dość małych świerszczy, w Biofilu (kliknij na banner z żabką) mają "wylęg" - małe świersze (w dużych porcjach:))), tanio. Nie dawaj mączniaków (chyba że rzadko). Poza tym chyba wszystkie owady zjada...
Jedzenie warto posypać witaminami i wapnem, o rodzaj witamin zapytaj w sklepie zoo albo poczytaj na forum (takie same witaminy jak dla innych jaszczurek, ale są różne różnych firm, nie wiem na jakie trafisz).

Dowiedz się jaki to gatunek, osoba która ci go podarowała powinna mieć mozliwość zapytania w sklepie, na moje oko to może być jemeński(Chamaeleo calytpratus, veiled chameleon) albo pospolity (Chamaeleo chamaeleon) - poszukaj informacji w necie.

Co do warunków, to jak największe terra, szczególnie ważne by było wysokie i z dobrą wentylacją (dużo siatki, na pewno nie moze to być akwarium!), dużo gałęzi do wspinania, roślinki najlepiej takie żeby mógł się chować w liściach, źródło ciepła na górze (np. promiennik), no i koniecznie świetlówka UV.

Większość kamków nie pije z miseczki, musisz często spryskiwać terra (aha, kup sobie higrometr) i zamontować jakies urządzenie z rurką z której kapie woda np. na duży liść albo płaską miseczkę, mój pije z liścia albo prosto z rurki. Możesz też nauczyć go pić z pipetki podstawianej pod pyszczek (jak się już do ciebie przyzwyczai).

Poczytaj sobie archiwalne posty i opis gatunku na terrarium.com.pl
No i pytaj w razie wątpliwości.
pozdrawiam, xol

Tony
24-12-2011, 08:23
On jest chyba z madagaskaru

dr Robert
24-12-2011, 08:43
Włos się jeży jak się czyta o takich prezentach. Na zdjęciu jest przypuszczalnie Chamaeleo dilepis zwany po polsku uszastym. Xol napisał już w skrócie o utrzymaniu, ale o kameleonach książki napisano więc nie da się wszystkiego napisać na tym forum. Ostatnio do Polski przyszedł transport Ch.dilepis, więc przypuszczam, że to ten gatunek. Jest on bardzo podobny do Ch.gracilis. Oba występują w podobnych środowiskach, ale akurat nie na Madagaskarze. Na tym etapie rozróżnienie płci nie jest możliwe. Zreszt ą i tak jest to tak agresywny gatunek, że zawsze musi być trzymany pojedynczo (samca do samicy dopuszcza się na kilka godzin). Temperatura w dzień 25-30 stopni, pod lampą do 35, w nocy 18-20 stopni.
W necie nie ma zbyt wiele informacji o tym gatunku, ale trochę jest. Jeśli nie znasz języjków, a szczególnie niemieckiego musisz kogoś zatrudnić do tłumaczenia. Polecam:
http://members.lycos.co.uk/markoreptilien2d/dilepis/dilepis.htm
http://www.reptilienland.com/eigen/chameleodilepis.htm
http://www.chameleontradehouse.nl/en/ch-dilepis-en.html
http://webplanet.lion.cc/jupiter/320045/chamaeleo-dilepis.htm
http://www.reptilien-center.de/chamaeleo%20dilepis.htm

Krzysztof.W
24-12-2011, 10:24
No to Tony masz wyzwanie.
Czy utrzymasz przy zyciu tą gadzinke to odciebie juz zalezy.

Cześć@_@

Tony
24-12-2011, 10:58
Mam go narazie z 1.5 mieciaca na poczatku zle wygladal ale teraz wyglada juz troche lepiej

Alicja
24-12-2011, 13:31
Xol i dr Robert napisali już wszystko. Ja dodam jeszcze 2 rzeczy : pamiętaj o UV i wapniu (bardzo ważne żeby uniknąć krzywicy) i nie stresuj go, nie wyciągaj z terra. I odstaw te larwy bo zabijesz zwierzaka (powtarzam to co już napisane, ale to b.ważne)

Ps: zapraszam do opisu kameleona jemeńskiego, co prawda inny gatunek ale dział terrarim, żywienie i opieka się zgadzają.

Tony
25-12-2011, 04:07
A jezeli on jest z madagaskaru czy moze to byc chameleo gracilis,czemu nie moge dawac mu bialych robakow,kiedys mialem muche w terra i kamyk nic z nia nie zrobil(a nawet chyba sie bał),napiszcie mi co moge jeszcze dac mu do jedzenia,u mnie w zoologicznym nie ma wylinki swierszczy tylko sa juz dosyc duze a w biofilu trzeba kupic najmniej 500 sztuk tego robactwa a po co mi az tyle jak on je z 3 robaki dziennie,czy moge mu zrobic jakis przecier ze swierszczy i jak go tym nakarmic.Czy ten kameleon wyglada na zdrowego?Pluje jezykiem mniej wiecej na odleglosc swojego ciala.Dzieki

Fryta
25-12-2011, 05:38
przeczytaj uważnie:
http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=13&i=230&t=154&v=f

Tony
25-12-2011, 07:30
Dzieki za pomoc z robakami odstawiam je,co mozna mu jeszcze dawac do jedzenia,byle nie za duze bo kamyk sie boi

dr Robert
25-12-2011, 07:42
Chłopie ile razy mam powtarzać, że nie z Madagaskaru. Dałem Ci namiary na to co powinienieś przeczytać po niemiecku, a Ty polskiego nie rozumiesz. Zarówno Ch. gracilis jak i Ch. dilepis są w Afryki, z kontynentu ! W tych linkach jest napisane czym karmić. Jakie przeciery ze świerszczy ?!!! Wysil się trochę, wydrukuj to sobie, idź z tym do biblioteki jak nie masz słownika w domu. Masz piękne, egzotyczne zwierzę to rusz dupę i trochę się wysil !

dr Robert
25-12-2011, 07:45
Nawet tak spokojnego człowieka jak ja czasami poniesie :)
Ale jak czytam o przecierach ze świerszczy dla zdrowego kameleona, to trudno się dziwić ! Jak nie znałem języków i kupiłem sobie pierwsze egzotyczne zwierzę, a były to traszki Waltla to ze słownikami przesiedziałem kilka godzin dziennie, zeby cos się o nich dowiedzieć. Dlatego wkurza mnie jak ktoś liczy na łatwiznę i że ktoś za niego coś zrobi.

Alicja
25-12-2011, 12:23
Podstawą diety w terrarium powinny być owady. Najczęściej podawane są świerszcze. Są one dobrym pokarmem dla kameleonów jednak powinniśmy starać się możliwie urozmaicać im dietę. Oprócz świerszczy podawać można szarańczę, karaczany, plankton łąkowy (koniki polne, pasikoniki, ćmy, pająki, itp.) mysie noworodki. Mączniaków i zoophobasów (drewnojadów) nie należy podawać zbyt wiele, aby nie doszło do zaczopowania układu pokarmowego ich chitynowymi osłonkami. Można również podawać kameleonom muchy. Nie są one wartościowym pokarmem, ale dobrze sprawdzają się jako 'wypełniacz' tych żarłocznych jaszczurek. W tym celu należy kupić larwy much (tzw. białe robaki) w sklepie wędkarskim i przetrzymać je jakiś czas w cieple. Poczwarki można wkładać do terrarium, gdzie kameleony wyłapią wykluwające się owady. Niektórzy hodowcy praktykują karmienie much papką zawierającą witaminy i wapń tuż przed podaniem kameleonom. Ma to zwiększyć ich wartość odżywczą. W żadnym wypadku nie należy podawać kameleonom larw much (białych robaków), jeśli zostaną połknięte w całości i przedostaną się żywe do żołądka są w stanie poprzebijać go swymi ostrymi aparatami gębowymi.

Fragment pochodzi z opisu kameleona jemenskiego serwisu Terrarystyka.pl
Twój uszaty kameleonek może jeść to samo. Jest jeszcze malutki więc staraj się podawać owady młode, niewielkie i miękkie. Doskonałe są takie które niedawno przszły wylinkę.

Wszystkie zdjęcia Twojego kamka robione są poza terrarium - nie wiem czy wiesz, że kameleony to jedne z najdelikatniejszych jaszczurek hodowanych w terrariach. Więc zostaw go w spokoju w terrarium, przynajmniej póki jest młodziutki. I pamiętaj o profilaktyce krzywicy.

Tony
26-12-2011, 09:15
Na poczatku pozdrowienia dla dr Roberta-po to jest to forum zeby dowiedziec sie jak najwiecej i jezeli ponosza cie nerwy to nie musisz odpowiadac napisz sobie cos na kartce a nie na forum,a co do przecieru ze swierszczy to jestem poczatkujacym chodowca i nie znam sie(chcialem jak najlepiej),nie musze wiedziec wszystkiego.Nie wiem co jest z moim kamkiem ale on boi sie jedzenia,dzisiaj chcialem dac mu naprawde malego pajaka a on sie go przestraszyl?!?!?!(Swierszczy tez sie boi) czekam teraz az mucha mi sie wykluje.Nie wiem juz czym go karmic chce tylko te biale robaki a przeczytalem juz w starych postach ze sa niebezpieczne.Dzieki.Aha moze mi ktos powiedziec czemu kamyk nieraz ma otwarta paszcze przez dluzszy czas(zdjecie)

xol
26-12-2011, 09:39
Nie napisałeś jakie masz terrarium? Jak się "wietrzy" to albo mu duszno, albo za gorąco, albo to objaw choroby. Czy masz wystarczającą wentylację? Sprawdź temperaturę, najlepiej żeby miał cieplejsze i chłodniejsze miejsca w terra do wyboru.
A że boi się jedzenia to też podejrzane.

Tony
26-12-2011, 10:26
Nie mam terrarium mam akwarium ale chyba w miare dobrze zrobione(zdjecie),kamyk moze byc w akwarium i poza nim,ma cieplejsze i zimniejsze miejsca w akwarium(tak ułożyłem kabel grzewczy).Nieraz kamyk spaceruje po calym domu.Najczesciej ,,wietrzy sie'' jak napije sie duzo wody.Jak zrobic uzadzenie ,z ktorego bedzie kapala co jakis czas woda(czy mozna kupic cos takiego),jaka lampa uv jest w miare dobra i tania.dzieki

xol
26-12-2011, 11:55
Człowieku, czy ty nie czytasz tych opisów które ci wszyscy podsuwają??? Kameleon ma mieć TERRARUIM a nie akwarium, i to z większą powierzchnią siatki niż inne jaszczurki bo POTRZEBUJE DOBREJ WENTYLACJI! Jak on ma oddychać jak masz akwarium i to z pokrywą?

Niewiele widać na tym zdjęciu, ale chyba i tak jest za małe. Poza tym największy wymiar terra to WYSOKOŚĆ bo kamek lubi się wspinać. I dużo gałęzi ODPOWIEDNIEJ GRUBOŚCI dla łapek kamka!

Poza tym gdzie ty masz oświetlenie i uv-kę bo na zdjęciu nie widzę?

No i jaki akbel grzewczy dla kameleona, pisali ci jak komuś myślącemu że ma mieć NA GÓRZE promiennik albo coś podobnego imitującego światło! Kabel grzewczy jest bez sensu bo kamek większość czasu spędza na najwyższej gałęzi (lubi być wysoko, chociaż twój i tak nie ma gdzie iść...). Ja mam co rawda matę grzewczą, ale tylko dlatego że w nocy temperatura za bardzo spada. W dzień grzeje się pod promiennikiem!

I po jakiego grzyba wypuszczasz gada na mieszkanie?!!! To dla niego tylko stres no i tylko w terrarium można utrzymać odpowiednie warunki. Jeżeli sam chętnie wychodzi to widocznie w terrarium mu źle i szuka sobie lepszego miejsca (tak czytałam w pewnej książce o kamkach).

Czy ty czytałeś chociaż archiwalne posty?
Chyba nie, bo o urządzeniu do pojenia już było, sama kiedyś pytałam jak sobie kupiłam kamka, i zrobiłam poidełko według instrukcji.

http://www.chameleonjournals.com/marketplace/products/makedrip.htm

A swoją drogą, masz go od półtora miesiąca i dopiero o to wszystko pytasz???

Tony
26-12-2011, 13:40
Spoko spoko akwarium wcale nie jest zakryte,temperatura w akwarium jest taka sama jak nad nim(26-30 stopni),a nad akwarium jest kwiatek i tam sobie przesiaduje,promiennik mam tylko nie wlaczylem bo zdjecie by nie wyszlo,a kabel grzewczy mam z tego samego powodu co ty .A o uv-kę wlasnie sie pytalem-jaka jest dobra

Black
26-12-2011, 14:35
Tony! Widze ze robisz postepy:/ Rob tak dalej a napewno dochowasz sie ladnego kameleona:( To ja po tygodniu wiedzialem wiele wiecej niz tu jest napisane. A po 2 miesiacach juz mialem nowe terra. Dzis juz mysle o nastepmym na 1/4 pokoju, a ty widze ze stojisz w miejscu! Zamiast poczytac forum wolisz zadac pytanie ktore bylo juz wczesniej. Dlatego tacy ludzie jak ja ktozy czytaja te igiotyczne posty nawet nie chce sie odpisywac bo to i tak nie ma sesu!
Podziekuj temu kto chcial cie uszczesliwic kamka:((( IGIOTYCZNY POMYSL!!!
Nawt nie chce mi sie juz pisac bo i tak pewnie tego nie przeczytasz.

Alicja
26-12-2011, 14:40
Wiesz Tony nie dziw się że się wszyscy denerwują. Poczytaj wreszcie opisy, poczytaj nawet jemeńskiego i tak większość się zgadza. Boże człowieku, mówimy Ci że gad potrzebuje dobrej wentylacji a Ty oświadczasz, że trzymasz go w akwarium. Czy myślisz, że jest rybką?
Kameleonom robi się całą jedną ścianę z siatki. Twój kamek trzyma otwarty pysk bo jest mu duszno. Może też być chory, łazi po pokoju gdzie może przebywać w za niskiej temperaturze i przeciągach.

Raczej nie namówimy Cię żebyś coś poczytał, powiniśmy machnąć na to ręką ale szkoda zwierzaka:

- Zamów mu terrarium - może być szklane albo szklano-drewniane
- z przodu rozsuwane szybki (nie są konieczne ale ułatwiają obsługę)
- cały jeden bok z siateczki metalowej lub plastikowej
- terrarium powinno mieć układ pionowy lub pośredni - oznacza to, że wysokość jest najwyższym wymiarem lub wysokość i długość są takie same.
- UV - świetlówka Repti Glo 5.0 lub 8.0 palisz 12-14h/na dobę
- ogrzewanie - żarówka - lustrzanka (koniecznie osłonięta) tak żeby gad się nie poparzył. Ilość i moc żarówek trzeba dobrać mierząc temp.
- urządzenie : wewnątrz sadzisz rośliny i dajesz dużo gałązek. Średnica powinna być taka żeby kamek dobrze je obejmował nie hacząc się własnymi pazurami. Doskonała jest tzw 'wierzba mandżurska'
- na dno może być grubo krojona kostka kokosowa
Być może kamek nie je bo dajesz mu za duże owady w stosunku do niego. A może już się nauczył jeść tylko te larwy. Kup drobnicę świerszczy wstaw do miseczki i pozostaw w terrarium. Ruch powinien zachęcić kamka do polowania.

QUADE
26-12-2011, 15:22
Jesli nie pomoze to zarcie o ktorym pisali inni,to sprobuj muszki owocowe,musisz tylko dobrze zabezpieczyc terra zeby niepouciekaly,jak mialem male kamki to uzywalem ponczochy naciagnietej na siatke wentylacyjna.Stosuj tylko na szas karmienia,aby nie zmniejszac itak cienkiej juz wentylacji.
Nie jest to najlepsze jedzonko z mozliwych ale male ruchliwe muszki powinny go zainteresowac,mysle ze powinno ci sie udac takze ze zwyklymi muchami.
Mialem kiedys przypadek ze male kamki chcialy jesc tylko swierszcze domowe(sa jasne),a srodziemnomorskich (czarnych) tez sie chyba baly,w kazdym badz razie nie jadly ich

Tony
26-12-2011, 16:17
Co do muszek owocowek wiem co to jest ale nie wiem skad je wziac pamietam ze on zawsze w lato byly.A do lata jeszcze troche czasu.

QUADE
26-12-2011, 17:23
Ile ty masz lat chlopie,wez ku@#$% troche pomysl
tu masz instrukcje:
1-Wejdz do strony glownej
2-kliknij na wyraz "zywienie"u gory ekranu
3-a teraz na muszki octowki
i stary jak nie bedziesz wiedzial jak to idz do lekarza,bo z twoja glową nie jest dobrze....
sory ale ty to juz troche przesadzasz!

Tony
26-12-2011, 17:34
Z moja glowa jest wszystko dobrze tylko ze od nie dawana mam internet i nie zabardzo wiem gdzie i jak szukac.Dzieki za pomoc.

QUADE
26-12-2011, 17:37
........ALE JAK NA FORUM TRAFILES TO ZNACZY ZE NIE JEST TAK ZLE.....

Tony
27-12-2011, 10:20
Wyklula mi sie mucha dalem ja kameleonowi,na poczatku byl troche zainteresowany ale pozniej juz nie,a polzozylem bialego robaka i od razu chcial go zjesc.Teraz nie wiem czy dac mu bialego robaka czy nie.

PaWeL^
27-12-2011, 10:24
NIE DAWAJ mu białego robaka !!

Tony
27-12-2011, 10:27
OK.Ale co mam zrobic glodzic go?

PaWeL^
27-12-2011, 10:30
dawaj mu muchy albo świerszcze !! jak zgłodnieje to powinien zjeść !! zjedzenie przez niego białych robaków może zakończyć sie tragicznie !!

Tony
27-12-2011, 10:32
on nie jadl dwa dni,chcialem mu dac malego pajaka ale tez nie chce

PaWeL^
27-12-2011, 12:18
nie wiem co Ci na to poradzić !! ja jak dalem (na początku) mojemu Lampartkowi świerszcza to w 10 sekund go zjadł !! spróbuj ze świerszczami z pensety lub muchami (złap muche tak żeby się bardzo ruszała a później pod pyszczek !!) spróbuj z karaczanami lub jakimiś innymi czego jeszcze nie prubowałeś !!

pozdro !!

dr Robert
27-12-2011, 13:11
Przegłodzić co najmniej 5 dni. Potem spróbować z muchą i świerszczem (obsypane wapnem, żeby nie była zbyt ciemne). Ewentualnie kilka jasnych mączniaków.

Tony
27-12-2011, 13:58
Ok.Sprobuje

jones
27-12-2011, 15:03
Mi tez sie wydaje ze znaczenie moze miec kolor pokarmu,moj kamek tez na poczatku nie chcial jesc (ciemnego),teraz chociaz juz je wszystko to widac ze znacznie bardziej lubi swierszcze domowe
pozdrawiam JONES

niejeden z nas
28-12-2011, 10:09
Wiesz stary powiedz w jakim mieście mieszkasz..jak będę miał blisko to przyjadę do Ciebie z paczką świerszczy i Ci dam bo żal mi malucha...

Tony
28-12-2011, 16:35
Cooooooooooooo?

Tony
30-12-2011, 15:14
Nie chce jesc ani swierszcza ani muchy posypanej wapnem,a robaka zjadłby odrazu.Moze zabic i posypac witaminami robaka przed tym jak zje go kameleon?

__joanna__
01-01-2012, 12:45
Tony ja też od niedawna mam Kameleona jemeńskiego. I jakoś sobie radzę. Więc dam Ci jedną dobrą radę, idż do ZOO albo gdzieś indziej i go oddaj bo szkoda Kamyczka. A sobie kup misia pluszowego!!

xol
01-01-2012, 13:08
joanna: Witam w klubie kamkomaniaków :)
Coraz nas więcej na tym świecie...

Gadzinka
01-01-2012, 14:48
Kamkomaniakow wiecej.... za to kameleonkow mniej w naturze :((( i nie ma sie tu z czego cieszyc!!!!

xol
01-01-2012, 16:52
Oj, nie sugerujesz chyba że Joanna swojego jemena gdzieś w naturze złapała :) Jemeny są chyba "pewne" (mam nadzieję?) jeśli chodzi o pochodzenie.

Fryta
01-01-2012, 17:35
nie wszystkie... :(

__joanna__
02-01-2012, 01:16
Z tego co wiem to on nie jest łapany.

Nefarious
02-01-2012, 13:42
sluchaj ja go chetnie od ciebie odkupie ile chcesz za niego ? mowie powaznie..

Nefarious
02-01-2012, 13:48
sluchaj ja go chetnie od ciebie odkupie ile chcesz za niego ? mowie powaznie..

iwona krzywkowska
06-01-2012, 02:13
Jeszcze kilka moich informacji: wapno możesz kupić w Aptece. Pastylki rozgniatasz i posypujesz świerszcze, muchy, drewnojady, małe karaczany.
Kup przy okazji Vibowit dla dzieci. Vibowit możesz rozpuszczać w wodzie, która znajduje się w poidełku. Osobiście podaję kamelkowi przegotowaną letnią wodę /z wapnem lub vibowitem / pipetką.
W lecie idż na łąkę i nałap w siatkę koników polnych i motylków.
W sklepie zoologicznym kupisz też specjalne witaminy, podawaj dwie, trzy kropelki raz na tydzień /w zależności od wagi-poczytaj ulotkę/ale nie razem z wapnem. Wapno podawaj innego dnia.
Jeśli chodzi a brak apetytu to wydaje mi się, że powinieneś po prostu wpuścić muchy i świerszcze do terrarium /terrarium!/ i dać kamelkowi spokój. Jak będzie miał spokój to sam nabierze ochoty na polowanie. Nie podstawaj mu pod pyszczek jedzenia.
Jeśli chodzi o świetlówkę to musi ona mieć UVA i UVB!!!! Mnie taka świetlówka kosztowało, cos około 90 zł.
Przede wszystkim skonstruuj mu przyzwoite terrarium i nie wyciągaj kamka z niego. Terrarium , jak już wszyscy mówili/ może być wąskie ale wysokie.
Jak mi coś jeszcze przyjdzie głowy to napiszę.

a nie wydaje Wam się, że to nie jest kamel uszasty tylko pospolity?

Tony
07-01-2012, 04:30
Mam pytanie,a propo UV,mam swietlowke z promieniami UVA,ona jest chyba od solarium takiego do twarzy,czy moge swieci nia na kamyka,ma ona 75W, jest jeszcze napisane 55Hz.Dzieki.

xol
07-01-2012, 13:28
Nie możesz

iwona krzywkowska
09-01-2012, 03:03
Kup żarówkę w sklepie zoologicznym.
Moja żarówka ma 75 Vat . Uwaga: żarówka musi mieć UVA i UVB.

42d3e78f26a4b20d412==