PDA

Zobacz pełną wersję : Jakim jaszczurkom odrastaja ogony?



karolina m.
23-12-2011, 07:24
CZy są jakieś jaszczurki którym nie odrastają ogony? Z czego to wynika?

Jeronimo
23-12-2011, 10:35
gekon lamparci

Tribel
23-12-2011, 11:38
warany, legwany, agamy, cos jeszcze ?
wynika to z budowy kregow

Ghost
23-12-2011, 12:03
ale u gekonow odrosniety ogon jest krotszy i niestety brzydszy....
radze nie doprowadzic do sytuacji w wynikku ktorej gad pozbedzie sie ogona...
pozdr.

Jeronimo
23-12-2011, 12:08
co do legwanow to wydalawalo mi sie ze z ogona pozostaje tylko kikut..

a dot. gekona lamparciego to dr Pabian (StareZoo Poznan) jak zobaczyla to powiedziala ze moj gekon musial nie raz zgubic ogon bo ma bardzo piekny i dlugi... tak wiec o ile dobrze pamietam to mowila ze jak juz zgubi to odrasta jeszcze ladniejszy...

Tribel
23-12-2011, 12:14
ja napisalem ktorym nie odrastaja,
a co do: "a dot. gekona lamparciego to dr Pabian (StareZoo Poznan) jak zobaczyla to powiedziala ze moj gekon musial nie raz zgubic ogon bo ma bardzo piekny i dlugi... tak wiec o ile dobrze pamietam to mowila ze jak juz zgubi to odrasta jeszcze ladniejszy..."
musze stwierdzic ze dr Pabian sie mylil, bo ogony nigdy nie odrastaj piekniejsze czy dluzsze niz byly na poczatku !!!, wrecz przeciwnie

Jeronimo
23-12-2011, 12:19
no to ja juz nie wiem.. najwyrazniej albo ja cos pomieszalem albo babka od 30 lat nie umie sie zajmowac gadami ;)

Alicja
23-12-2011, 13:27
Legwanom ogony odrastają ...ale ogon nigdy nie jest taki okazały jak pierwotny

CURTUS
23-12-2011, 13:29
Czegoś takiego dr.Pabijan powiedzieć by nie mogła.
Tribel - uwierz mi - ta kobieta jest naprawdę mocna w "temacie"
Jeronimo - musiałeś się przesłyszeć(zdaża się każdemu)
Tribel - nie zawsze "regenerat" jest "gorszy" - u niektórych gat.Lacertidae i Gekkonidae dochodzi do 100% i z czasem b.ciężko odróżnić go od pierwowzoru.

Tribel
23-12-2011, 13:36
alicjo, nie odrastaj !, sa to jedynie sporadycznie ! przypadki, ale zdolnosci odrzucania i odrastania jako takiej nie posiadaj np. porownujac do jaszczurki zwinki)
curtus, pewnie tak jest jak piszesz

CURTUS
23-12-2011, 13:57
Tribel
Alicja ma rację - Ty częściowo również
- porównanie zwinki z legiem jest bardzo niekorzystne dla lega(pod względem zjawiska autotomii),jednak iguana odrzuca ogon i go regeneruje
(tak jak napisała Alicja),tyle że im starszy osobnik tym "trudniej" ten ogon odpada i odrasta - młodziutkie,które stracą ogonek przed pierwszym rokiem życia,odzyskają go w +/- 80%(trwa to żeczywiście długo).

Tribel
23-12-2011, 14:41
ale nie jest to zjawisko autotomii !
w przypadku autotomii rozerwaniu podlagaj same kregi, a nie polaczenia miedzy kregami jak to mam miejsce w przypadku legwana

snaak
23-12-2011, 14:54
ja tak tylko chcialbym dodac ze pani dr grazyna pabjan zna sie na rzeczy (wiele razy mi pomagala !!)

CURTUS
23-12-2011, 15:32
Tribel
Wybacz Stary - "jak zwał tak zwał"
Tu wolałbym aby wypowiedział się herpetolog - ja wypowiadam się jako terrarysta - opieram się co prawda(również) na pewnej znajomości literatury fachowej , jednak aż do tego stopnia, aby rozgraniczać tego typu mechanizmy(gdy ewidentnie skutek jest porównywalny)nigdy się nie posówałem(przynajmniej w tym temacie).
Nie wykluczam różnicy, którą przedstawiasz("nie mam siły" na weryfikację
tego zagadnienia).Faktem jest to co napisała Alicja - legom odrastają ogony, po ich "puszczeniu".I zapewniam Cię - one "puszczają" ogonki,nawet gdy nie zostaną za nie chwycone - w trakcie mocnego stresu wystarczy "dotknąć".

CURTUS
23-12-2011, 15:42
U waranów ogony nie ulegają "puszczeniu" i nie odrastają po amputacji.
Wśród legwanów i agam są gatunki, które podobnie jak warany - nie regenerują(np."brodatka")- większość jednak w większym lub mniejszym stopniu odzyskuje ogon,choć z różnym skutkiem końcowym.

Tribel
23-12-2011, 16:30
fakt ze pytanie bylo ktore odzucaja, a nie u ktorych zachodzi ewidentne zjawisko autotomii, wiec wsumie ta dyskusja nie ma sesnu, ale dalej pozostaje przy swoim ze jesli bralibysmy pod uwage autotomiie to na pewno legwany, agamy i warany nalerzalo by wykluczyc

dr Robert
24-12-2011, 09:39
Sa 2 typy autotomii (czyli zdolności do samorzutnego odrzucania ogona): u większości jaszczurek występuje specjalne miejsce w trzonie kręgu o słabszej budowie w którym, dzięki skurczowi mięśni otaczającym kregosłup, dochodzi do pęknięcia i przerwania ogona, natomiast np. u agam (z wyjątkiem biczogonów które mają w kręgach ogona "słabe punkty") występuje coś co bywa nazywane autotomią międzykręgową (czyli przerwanie występuje pomiędzy kręgami).

Autotomia to nie to samo co zdolność do regeneracji. Generalna zasada jest taka, że jeśli autotomia jest międzykręgowa to brak regeneracji. Szczególnie widoczne jest to u węży. Np. u niektórych Colubridae takich jak Pliocercus czy Scaphiodontophis występuje wewnątrzkręgowa autotomia, natomiast ogon nie odrasta. Ogon nie odrasta także u węży i jaszczurek mających międzykręgową autotomię.

Czasami bywa tak, że nawet w obrębie jednej rodziny istnieją różne typy autotomii, np. u Iguanidae rodzaj Crotaphytus (czyli legwany obrożne) nie maja autotomii wewnątrzkręgowej (czyli ogon nie odrośnie), a rodzaj Gambelia ma zdolność autotomii wewnątrzkręgowej i ogon odrasta.
Czasami cała rodzina ma doskonałe zdolności autotomii i regeneracji, a jeden rodzaj nie ma. Tak jest u gekonów, u których prawdopodobnie tylko australijski Nephrurus nie ma zdolności autotomii wewnątrzkręgowej.

Autotomii wewnątrzkręgowej brak u kameleonów, większości legwanów i agam. W ogóle żadna forma autotomii nie występuje u heloderm czy waranów.

Natomiast występuje powszechnie u gekonów, teidów, jaszczurek właściwych, większości Angidae, niektórych Xenosauridae.

Tak naprawdę w wielu przypadkach należałoby analizować wszystkie rodzaje z danej rodziny, bo wewnątrz rodzin występuje również zróżnicowanie pod tym względem (jaszczurek jest prawie 4700 gatunków i ja się w to bawić nie będę :)). No i jak to w przyrodzie zawsze są formy pośrednie o różnym stopniu rozwoju tego chyba skutecznego sposobu unikania niebezpieczeństwa.

CURTUS
24-12-2011, 10:27
Tak więc mamy wypowiedź herpetologa.
Szkoda DOKTORZE , że nie wypowiedziałeś się w kwestii I.iguana.
W końcu sam znasz je bardzo dobrze i Tribel nie musiałby wierzyć mi na słowo(było nie było - jestem w necie od niedawna).
Swoją drogą nie spotkałem się dotąd nigdy(co oczywiście nie wyklucza, tej możliwości) z autotomią u Uromastyx , natomiast np. u Phisignathus czy Calotes - owszem(wraz z niezłą regeneracją).Wydaje mi się więc,że "reguła" odnosząca się do typów autotomi i powiązanych z nią możliwości regeneracji jest "nieco" dziurawa.

Adrian Furman -AdN-
25-12-2011, 06:13
przeczytalem to wszystko i chcialbym sie dowiedziec krotko i pewnie... :)
czy warany maja mozliwosc tracenia ogona i jego regeneracji?
dziekuje :)

dr Robert
25-12-2011, 08:04
Adrian, chyba powinienieś przeczytać jeszcze raz :)
Ale, żebyś się nie przemęczył zacytuję sam siebie ( a właściwie fragment "Herpetology" Pougha i in.2000) :
"W ogóle żadna forma autotomii nie występuje u heloderm czy waranów." Nie ma więc co liczyć na utratę i regenerację ogona u tych jaszczurek.
A co do Iguana. Tu jest o tyle ciekawie, że u młodych legwanów występuje specjalna płaszczyzna w trzonach kręgów, ale u dorosłych zanika (miejsca potencjalnego pęknięcia łączą się). Dlatego u młodych zdolność autotomii i regeneracji istnieje, a u dorosłych nie. Opinię tą podaję za Hatfieldem "Green Iguana", strona 59. Oczywiście nawet małe legwany nie mają tej zdolności wyrobionej tak doskonale jak Lacertidae czy gekony.
Niekiedy trudno odpowiedzieć jak to jest u poszczególnych gatunków, są setki stadiów pośrednich, ale taka jest przyroda.

Adrian Furman -AdN-
25-12-2011, 09:58
dziekuje i pozdrawiam

koksik
29-12-2011, 08:07
jeronimo, przecierz gekonowi lamparciemu odrasta ogon,

Jeronimo
29-12-2011, 09:16
pewnie ze odrasta.. w poznijeszych wypowiedziach http://terrarium.com.pl/forum/read.php?f=11&i=3571&t=3560 sie poprawilem.. poprostu co innego pisalem a co innego mialem na mysli.. na tym forum nie mozna poprawiac postow.. a ja wszystko pisze na szybko, zreszta ja robie 10 rzeczy na raz...

EOT

koksik
29-12-2011, 10:33
spoko spoko jeronimo, najpierw przeczytalem pierwszy post, i zobaczylem ze piszesz ze nie odrastaja wiec napisalem ze odrastaja:) nie musisz sie tlumaczyc:)

koksik
29-12-2011, 10:37
i jeszcze jedno jeronimo podaj mi swoj numer gadu-gadu

42d3e78f26a4b20d412==