PDA

Zobacz pełną wersję : gody agamek błotnych



Edyta
25-11-2011, 05:33
Wczoraj przy codziennym sprzątaniu terrarium wyjąłem samca z terrarium posadziłem go na oparciu łóżka tak że widział swoją partnerką która siedziała jeszcze w terrarium i zauważyłem jego inne zachowanie niż doychczas. Patrzył w stronę partnerki kiwał głową machał tak śmiesznie łapką jakby ją wołał. Po wyjęciu partnerki role się odmieniły to on był spokojny natomiast ona go zaczepiała naskakiwała na niego uderzałago otwartym pyskiem machała ogonkiem ganiała po pokoju. Cała sytuacja wyglądała tak jakby zamienili się rolami on zachowywał się jak samica ona jak samiec. Czy to tak powinno być ? Niewiem może ktoś był świadkiem zalotów tych gadów. Agamki są w wieku ok 2.5 roku, samiec ma barwy pomarańczowe, samiczka błękitne pod pyszczkiem, on ma większe otwory udowe większy grzebień mają prawie 60 cm długości.
W grudniu miały obniżoną temperaturę, skrócony dzień, mniej pokarmu, od poczatku stycznia powoli wszystko wróciło do normy. Może coś z tego będzie.

dr Robert
25-11-2011, 06:11
Nie sądzę, aby zachowania godowe były reakcją na wypuszczenie z terrarium. Wypuszczenie to odkrycie nowego areału, a więc kiwanie może być sygnałem próby ułożenia nowych stosunków przestrzennych. Proponuję dodatkowo zwiększyć wilgotność w terrarium. Na pewno coś z tego będzie.

Silicon
25-11-2011, 06:31
Co sądzicie o tygodniowej separacji - w taki sposób aby zwierzeta sie widzialy z pewnej odległosci? Wpuszcza sie następnie samice do samca i daje 90% wilgotności. Wydaje mi sie, że może to działać stymulująco.

Alicja
25-11-2011, 07:29
Machanie łapką to typowy sposób komunikowania się agam brodatych, przy czym łapką machają częściej osobniki niżej ustawione w hierarchi niż dominujące (z moich obserwacji). Machanie (waving) wyglada jakby agama kreśliła łapką kółko w powietrzu. Nie wiem jak to się ma do błotnych ;)

Edyta
25-11-2011, 08:55
Agamki wypuszczane są zazwyczaj dwa razy w tygodniu na dłużej ostatnio były na zewnątrz ok 2-3 godzin w niedzielę, jednakże po raz pierwsz zachowywały się w ten sposób wczoraj. Spróbuję zwiększyć jeszcze wilgotność chociaż i tak obecnie mają na poziomie 80-90%. Jeżeli jeszcze coś ciekawego zaobserwuję to napiszę Wam o tym.

42d3e78f26a4b20d412==