PDA

Zobacz pełną wersję : Fasola.



Marblo
17-10-2013, 00:01
Witam!
Czy mozna ja jakos zmusic zeby nie rosla tak w gore, tylko zeby jej sie liscie rozrastaly? Ostatnio wyglada to u mnie ze jets taka wysoka lodyga z malymi listkami?

Ada
17-10-2013, 05:36
mam ten sam problem:(a mój robaczek gdyby mógł jadłby tylko fasolkę-po prostu szaleje za nią.Ale wydaje mi się że nic się z tym nie zrobi.Rośliny wyciągają się do góry w warunkach zbyt małego nasłonecznienia.Można spróbować uszczykiwać stożek wzrostu(czyli sam czubeczek roślinki)ale za rezultaty nie ręcze.
pozdrawiam
ada

Rysiek
17-10-2013, 11:49
Niestety, na jednej łodydze fasoli są zazwyczaj dwa dorodne liście, na resztę trzeba dłużej poczekać, a i tak będą listki dużo mniejsze. Dlatego kiedyś pisząc o fasoli zalecałem zachować ciągłość uprawy. Ja sadzę fasolki co ok. 3 dni w skrzynkach po kwiatach. Wyrasta ok. 20-25 łodyg z listkami. Gdy jedne się kończą, nastepne są już ładne, duże. I tak "byle do wiosny" :-))) Niestety, dla dorosłego legwana nawet taka ciągłość uprawy to tylko jakaś część jego diety. Co innego dla malucha. Fasolka, kiełki, listki rzodkiewki, cukinia + dodatek innych warzyw i owoców pozwalają spokojnie przetrwać zimę bez dodatku sałaty i kapustnych.

Beata-Inka
19-10-2013, 14:16
I jeszcze jedna rada. sadzić fasole jak najwieksza typu "piękny jaś" liscie sa naprawde duze ale oczywiście tylko 1 para

delta
21-10-2013, 12:32
Marbo ja właśnie jestem na etapie eksperymentowania z różnymi odmianami fasoli jak coś z tego wyjdzie to dam znać, teraz próbuje z odmianą "karłowatą" podobno niżej rośnie i wypuszcza więcej liści.

yuchas
21-10-2013, 15:08
To czekamy wszyscy na relacje odnosnie tej odmiany,jesli bedzie miala wiecej dorodnych lisci niz "jas" to masz u mnie browara :-) Ja probowalem sadzic jasia specjalnego do wysiewu i listki ma jak sklepowy:-(

delta
21-10-2013, 16:26
yuchas to nie jest groch tylko fasola a co z tego bedzie to sam jestem ciekaw bo mam takie same problemy jak wszyscy z "jasiem".

Remus
21-10-2013, 16:48
No ja tez 2 dni temu posadzilem "karlowata".Zobaczymy co z tego bedzie.

yuchas
22-10-2013, 14:41
Nie wiem o co chodzi z tym grochem,moze zle sie wyrazilem.Chodzilo mi o fasolke "jas"typowo przeznaczona do sadzenia,kupiona w sklepie ogrodniczym a nie spozywczym.Jest duzo drozsza a efekt ten sam

Paulina_
22-10-2013, 15:36
yuchas groch "jaś" a fasola to co innego, nie chce sie za bardzo wypowiadać bo nie jestem ogrodnikiem :), ale wiem że to są dwie różne rośliny.

Marblo
22-10-2013, 15:49
Albo ja widze za malo, albo Wy cos braliscie!
Gdzie yuchas niby pisal cos o grochu ??

yuchas
22-10-2013, 16:44
Marbllo dzieki Ci,bo juz myslalem,ze to moze ja cos bralem :-)
Pozdrawiam

Rysiek
23-10-2013, 05:54
Ja też nie czytałem o grochu :-))) Gdzie to pisze ? Tak wygląda u mnie fasolka po 8-9 dniach.

yuchas
23-10-2013, 10:04
Moja wyglada podobnie i mysle,ze nic wiecej z niej nie "wycisniemy",po prostu jest za krotki dzionek i tyle(a sztuczne swiatlo jest za slabe,chyba ze naswietlalby z bliska ale jest to bez sensu).Ale mimo wszystko badzmy zadowoleni z tego co mamy.Ja obsadzam cztery korytka i naprawde jest dosyc sporo tej zieleninki
Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==