PDA

Zobacz pełną wersję : Inteligencja legwanów



ginestezjolog
23-08-2013, 04:21
Inteligencja legwanów? czy coś takiego istnieje? Po roku obserwacji- chyba nie. Co otym myślicie?

Ada
23-08-2013, 04:47
żartujesz prawda:))??!!??!!:))

afrox
23-08-2013, 06:21
one są sprytne... wiedzą lub potrafią wymyśleć jak coś zrobić... aby coś zrobić...potrafią się wymykać potajemnie z pokoju... gdy nikt nie patrzy... potrafią znaleść sposób na pokonanie przeszkody itp... może tobie się jakiś mało inteligentny trafił ;)...
pozdro

reconnect
23-08-2013, 06:33
... potrafią "przejść" prez zamkniętą szybe... a raczej probowac przejsc przez nią ;))) a tak na serio to nie wiem czy mozna to nazwac inteligencją ale na pewno nie sa to bezmyslne istoty. kazdy ruch mojego legwana jest starannie przez niego przemyslany. nie biega bez celu po pokoju, czy terrarium. wie kiedy dostaje szame a kiedy wychodzi na zewnątrz. nie wiem co jescze ale z pewnoscią maja jakies tam malusie roozumki :P

Jacku
23-08-2013, 07:47
Skoro są inteligentne tebletki przeciwbólowe i proszki do prania :))))))) to zapewniam Cię, że legwany to inteligentne stworzenia. Należy jeszcze sprecyzować o jaką inteligencje chodzi :)
Pozdrawiam:)

Capri
26-08-2013, 05:30
Ja nauczyłem lega, że rano podaje mu jedzenie, jednak ten nie zejdzie na dół dopuki nie zacznę spryskiwać mu terrarium. potrafi patrzeć na jedzenie i czekac długo. Jeśli nie włożę jedzenia a zacznę spryskiwać terra to i tak zejdzie mimo że jedzenia nie widzi. Ten nawyk to typowy odruch warunkowy. Nauczyłem go nieświadomie poprzez regularne wykonywanie tej samej czynności

ginestezjolog
27-08-2013, 14:13
A mój podczas karmienia od półtora roku podczas karmienia wali mnie ogonem jak opętany.

noradarling
31-08-2013, 08:54
...tak jak i inne zwierzęta

mój legwan gdy chce mu się kupę podchodzi do mnie i czeka ze sraniem aż wyniosę go do wanny...

gdy dam mu coś niedobrego do jedzenia -czeka przy misce z głową w górze aż mu żarcie wymienię na inne...

sam nauczył się otwierać drzwi w moim pokoju...

gdy rzucę mu rękawiczkę to walczy z nią tak jak pies z kapciem...

nie będę opisywał co się dzieję gdy jem obiad w pokoju :-)
to trzeba samemu zobaczyć...

cedoc
01-09-2013, 11:21
A w jakiz to sposob nauczyl sie otwierac te drzwi?? :))

I jak to jest z Twoim obiadem??

AmazoNKA
06-09-2013, 08:00
Ciekawe jakie bym Ci dala IQ zamykajac Cie w szklanym "wiezieniu" i obserwujac przez rok.
SA INTELIGENTNE I TO BARDZO!

Pozdrawiam
[gadzinka]

Fatman
07-09-2013, 01:36
Wg mnie srednio inteligentne. Przewazajacym dowodem jest to, ze nie kumaja co to jest szyba.

AmazoNKA
07-09-2013, 07:07
Gady maja "swoje zachowania", ktore przystosowane sa do naturalnego srodowiska i trybu zycia jaki prowadza na wolnosci.
Ludzie nie zrozumieja w pelni ich reakcji a legwan nie zrozumie czlowieka i to rowniez dla niego opiekun moze wydac sie "malo kumaty" bo nie rozumie gadziego jezyka/instynktu.
Gady maja dosyc dobrze rozwiniete mozgowie, (u gadow zaczela pojawiac sie w ewolucji kora mozgowa) w tym kresomozgowie bedace osrodkiem pamieci i swiadomosci zwiazanym z takimi czynnosciami nerwowymi jak wech, sluch, wzrok (swiadome postrzeganie), kojarzenie, zapewniajace wspoldzialanie organizmu ze swiatem zewnetrzynym.
Fatman do Twojej wypowiedzi dodam jeszcze, ze legi nie widza bialego koloru... i moga skaczac uderzyc np. w sciane, drzwi... to jest zwiazane z budowa oka a nie inteligencja.... daltonisci tez nie odrozniaja kolorow a nie mozemy ich uznac za malo inteligentnych.
U ludzi wystepuje inteligencja wrodzona i tak zwana nabyta... bardziej szanuje ta wrodzona. U zwierzat inteligencja wrodzona to instynkt... moga one tez nabyc pewnych zachowan, ktorych nauczy ich opiekun np. zalatwiac sie w jednym miejscu o stalej porze.
Aby dostrzec u legwanow te "wyzsze zachowania" trzeba poswiecac im duzo czasu i obserwowac w pomieszczeniu i na otwartej przestrzeni.
Legwany wykazuja mala "inteligencje" dla mnie wtedy, gdy pozwalaja sobie na zaniedbywanie ze strony opiekuna... ale coz moga wiecej oprocz siedzenia na konarze, patrzenia i uderzania glowa w szybe.... no czasami ugryza, to jest ich przejaw "ludzkich reakcji".

Pozdrawiam
>>>---AmazoNKA---> ...pociecha [gadzinki]

Fatman
07-09-2013, 10:08
Nie tlumacz mi jak nowicjuszowi bo juz siedze na tym forum pare lat. Wiem jak widzi legwan i po obserwacjach wciaz bede twierdzil, ze nie sa inteligentne.

Fatman
07-09-2013, 10:12
U mnie legwan lazi po calym domu, ma bardzo dobre warunki w terrarium. Niestety zaobserwowalem pare rzeczy, ktore skresalaja legwana jako bardzo inteligentne zwierze. Sam pan Brachaczek, ktory jest specjalista od legow powiedzial, ze legwan nie rozumie co to szyba, dla niego to bardziej zageszczone powietrze i sie z tym w 100% zgadzam. Moj legwan chce isc codziennie do kuchni jesli sa zamkniete drzwi to nie przyjmnie do wiadomosci, ze tam sie nie da wejsc. Codziennie bedzie probowal kopac w parkiecie i sprawdzac czy przypadkiem nie ma gdzies dziury. Po 3 latach powinien sie czegos nauczyc.

Fatman
07-09-2013, 10:21
Apropos instynktu, to sprowadza sie on glownie do tematow zwiazanych z jedzeniem i bezpieczenstwem. Niestety nabyta inteligencja w porownaniu do innych zwierzat nie jest na najwyzszym poziomie. Zwiazane jest to z budowa ich mozgu. Tu obrazowe porownanie (z racji bycia informatykiem): na twardym dysku o pojemnosci 2 GB nie pomiesci sie 10 GB danych, rowniez na wolniejszym procesorze nie zadzialaja bardziej rozwiniete programy. To samo mozna powiedziec o mozgu. Gdy porownac mozg psa z legwanem z powodow juz samej budowy legwan przegrywa. Poza tym ten temat nie ma sensu. Nie rozpatrujemy tutaj kto zna sie na legwanach (bo tak do tego podeszlas) tylko jak kto zapatruje sie na inteligencje naszych pupili. Ja twierdze, ze z racji, ze to sa gady, nie moga one przekroczyc okreslonego poziomu.

DUCH
09-09-2013, 14:12
Wszystko zależy od lega. Są "inteligentne"- robiące rużne cuda i otwierające dźwi do pokoju, a są takie, że leżą 12 h/d i trudno powiedzieć, że są mądre, bo nie ma jak tego dowieść. Moje głupie chyba nie są, ale oswoićsięnie chcą.

42d3e78f26a4b20d412==