PDA

Zobacz pełną wersję : Co mu jest?



Blue
29-09-2012, 05:22
Od 3 tygodni ma małego Legwanika ma on około 50 cm z ogonem.Przez pierwsze dwa tygodnie wykazywał dużą aktywność, problem był tylko z jedzeniem raz tylko zjadł sałatke którą mu przygotowałem a raczej prae razy ją skubną.Jedynym pokarmem który przyjmuje jest kapusta pekińska która jest niezbyt zdrowa i mało odżywcza.Jak go nakłonić do jedzenia onnych żeczy?W ostatnim tygodniu leg do około godziny 17 nie ruszał się z miejsca...temperatura wynosiła 29 stopni a pod promiennikiem ponad 30, iguanka znacznie ściemniała.Wczoraj przeprowadził się do nowego znacznie większego terrarium w którym temperatura to około 25 stopni. Czy powodem tej ospałości i małej chęci do ruchu może być zbyt niska temperatura?
Bardzo proszę o pomoc!

bizon
29-09-2012, 06:06
Owszem zbyt niska temperatura może spowodować spadek aktywności. Jeżeli zrobił sie ciemniejszy to również może świadczyć że jest za zimno. Czy masz świtlówke UV? Druga sprawa to 3 tygodnie temu leg przeżył stres spowodowany zmianą miejsca otoczenia, teraz znów jest w nowym terrarium to dla niego duży stres nie dziw się że siedzi ospały.

Blue
29-09-2012, 06:12
tak w terrarium jest świetlówka uv.Jeżeli dalej będzie jadł samą kapuste pekińską to to spowoduje jakiś uszczerbek na jego zdrowiu?

maly
29-09-2012, 06:26
moj jadl na poczatku to samo az popadl w krzywice i strasznie to wygladalo, do dzisiaj jeszcze dokonca nie wyzdrowial ale jest mu coraz lepiej... tobie zycze jak najlepiej ale obserwuj go bacznie...

bizon
29-09-2012, 06:36
niestety sama kapusta to nie jest najlepsze jedzenie. Spróbuj wymieszać ją z plasterkami ogórka, cukini o mlecz jest już ciężko ale poszukaj. Stopniowo zmniejszaj ilośc podawanej kapusty. Pewnie w sklepie był karmiony kapustą i tartą marchewką i stąd jego nawyk żywieniowy, to klasyczna dieta w sklepie zooologicznym. Urozmaicaj diete jak najbardziej się da w końcu znajdzie coś dla siebie a potem już zacznie jeść więcej. Mojego na początku oszukiwałem bazylią i melisą. Niestety idzie zima i kiepsko ze smakowitymi listkami i przysmakami z łąki.

Blue
29-09-2012, 06:46
Nie rozumię od złej diety popadł w krzywice? jeżeli ma dostęp do promieni UV to chyab nie powinien?

Weteryna
29-09-2012, 08:07
Wszystkie wskazówki znajdziesz na faq dot. legwana. Na tym etapie hodowlanym staraj się słuchać (czytać ) to co koledzy piszą .

Blue
29-09-2012, 09:33
z tego co wiem to krzywica powstaje w czasie intensywnego wzrostu, a jest spowodowane niedoborem witaminy D3, którą iguany przyswajają sobie przez promieniowanie UV, więc jeżeli iguana ma dotęp do UVb o odpowiedniej mocy nie powinna mieć krzywicy.A pozatym iguany nie pobierają witaminy D3 z pokarmu...Dlatego nie zroumię czemu od kapusty maiła by być krzywica. Ale to niezmienia faktu ze kapsuta jest mało odżywczym i niezdrowym pokarmem.

Rysiek
29-09-2012, 12:13
Temperatura ma duże znaczenie jeśli chodzi o trawienie pokarmów co wpływa bezpośrednio na apetyt. 25* to za mało w dzień. Powinno być 30* , a pod promiennikiem nawet do 38*. Wtedy szybciej przebiegają procesy trawienne. W trudnym, zimowym okresie postaraj się wprowadzić do jadłospisu kiełki ( lucerna, fasolka munguska, rzodkiewka, soczewica, soja, słonecznik itd ) dostępne w sklepach ze zdrową żywnością. Tam kupisz również kiełkownicę - plastikowy pojemnik na kiełki. W doniczkach i skrzynkach po kwiatach balkonowych sadzę co kilka dni nasiona fasoli co również jest cennym pokarmem dla legwana, a co ważniejsze chętnie zjadanym. Można wykorzystać liście i pędy ( posiekane z np. potartą marchewką ). Sałata i kapusta mogą mieć tylko niewielki udział w diecie i od wiosny do późnej jesieni najlepiej z nich całkowicie zrezygnować. Działają niekorzystnie na wchłanianie wapnia ( sałata ) oraz nerki i trzustkę .

Tomy
30-09-2012, 11:12
no to po pierwsze :) legwana nie masz malutkiego bo moj jest u mnie 3 miesiace i ma 39 cm z ogonem a jak go kupilem mial ok 25 cm wiec twoj juz jest spory ... jest ospaly bo ma za zimno i co do tego jestem pewien...kolejna sprawa ospalosci lega to to ze moze bedzie mial wylinke i to tez moze byc powodem zmiany ubarwienia
i najwazniejsze nie podawaj mu tej kapusty bo chamuje ona przyswajanie wapna przez lega i prowadzi do krzywicy samo uv nie wystarczy musisz zaopatrzyc sie w witaminy polecam sera reptimineral H co tydzien i bedziesz spokojny ze nie dostanie krzywicy...zamiast kapusty podawaj mu liscie rzodkiewki moj wlasnie zamienil kapuste na te liscie bo tez w sklepie byl karmiony salata...powodzenia i pamietaj pytaj pytaj i czytaj :)

meg11
30-09-2012, 11:27
no brawo Tomy, szybko się uczysz :)

ps. muszę sie przypieprzyć, "chamuje" jest przez "samo ha" ;)

Blue
30-09-2012, 13:09
Naszczęscie leguś zjadł dzisaj brukselke(która jest bardziej wartościowym pokarmem) :P, niestety dalej w małej ilości jeżeli jutro wszystko dobrze pujdzie to zainstaluje zamuwiony kabel grzejny i wszystko powinno wrucić do normy.Pokarm posypuje vibovitem i wit. dal gadów.Dzięki za wszystkie odpowiedzi!

Tomy
30-09-2012, 17:06
ee kurde jestem informatykiem a nie polonista:> nastepnym razem bede inaczej pisau tak zebys nie mogla sie pshupieprzyc:)))

Blue
06-10-2012, 11:32
Już nie mam pomysłów!:(.Podniosłem temp. w terrarium jest 29 stopni po dprominnikiem 32-34, gadzinak ma uvb5% i uva 30% nie ma krzywicy bo końcówka języka ma normalny kolor.A iguanaka dalej je w ''kratke'' tz. dzisiaj je a jutro nie :(
Naszczęście zaczeła jeść mandarynki i brukselke.A jej posiłek na dzien to 2 kawałki mandarynki lub listek brukselki przygotowuje jej różny pokarm ale ona je w b.małych ilościach.Co może być tego przyczyną???
Najpierw miałem przykre doświadczenia z agamą agamą a teraz iguanka :((:((

42d3e78f26a4b20d412==